Voda a jachting

• TŘI SESTRY SAILING TEAM vyhrál MČR ORC

Tři sestryV týdnu od 5. do 13. listopadu se v Chorvatsku jelo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu v handicapu ORC, do kterého se letos nově započítávala i známá chorvatská regata Jabuka. V sobotu se do Vodice začaly sjíždět první posádky. Pršelo a foukal tak silný jižní vítr (jugo), že každá devátá vlna kompletně oplachovala auta zaparkovaná u městského mola. Jugo v nárazech 30 až 40 uzlů vydrželo i v neděli, všech 15 účastníků přijelo v pořádku do Vodice a zaregistrovalo se k závodu. Večer byl na uvítanou připraven welcome drink v baru Griz, kde první společné setkání rozzářila místní kapela Show Legende.

15. 11. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Titul získal tým #PRSAKOULE

teamrace28. října, v den výročí vzniku Československa, začalo v Praze na Vltavě v YC CERE třídenní mistrovství České republiky týmů. Šestičlenné týmy závodily na lodích třídy 420, v soubojích tři proti třem lodím. Počasí tentokrát jachtařům přálo a dovolilo uskutečnit všechny naplánované rozjížďky. „Závodu se zúčastnilo 12 týmů včetně jednoho slovenského, vítr naštěstí foukal po většinu času a odjelo se neuvěřitelných 92 rozjížděk. Nejprve se odjely souboje systémem každý s každým a pak finálová série Stupně ke zlaté,“ popsal Chief umpire Martin Soušek. „Na takový závod jsou tři dny potřeba, takže i příští rok bude mistrovství třídenní,“ dodal.

2. 11. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Mistrovství ČR v námořním jachtingu

Česká námořní rallyMistrem republiky v námořním jachtingu se stal tým RODOP vedený Martinem Kulíkem, s Lukášem Neumannem za kormidlem. Stříbro bere Morgan Sailing Team a bronz loňský vítěz Hyveco.

27. 10. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Jubilejní 20. ročník České námořní rallye

Před 20 lety, tedy již v roce 1997, časopis YACHT a brněnská firma TPS Centrum pořádaly první ročník České námořní rallye, tehdy jeden z úplně prvních českých závodů v Chorvatsku. Nyní tu máme dvacátý jubilejní ročník této regaty, která se letos opět jede jako mistrovství republiky one design ve třídě First 35 a jako pohárový závod České asociace námořního jachtingu ve třídě Elan 350.

18. 10. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Daniel Bína skončil na Paralympiádě na 13. místě

Foto Richard Langdon/World SailingV sobotu 17. září skončila v Riu de Janeiru paralympijská regata. Poprvé v historii se jí účastnil český jachtař. Byl jím Daniel Bína, který závodil ve třídě 2.4m2.

19. 9. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• OH v Riu jsou minulostí, je čas hodnocení

TeplýOlympijské hry v Riu končí a skončila také olympijská regata, jíž se účastnili i tři čeští jachtaři. Do medailové rozjížďky se nikomu z nich postoupit nepodařilo, avšak dvanácté místo Veroniky Kozelské Fenclové je skvělý výsledek.

22. 8. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• V Riu silný vítr vyhovuje jachtařům

KozelskáV úterý, ve 13 hodin brazilského času (18.00 SEČ) začíná dlouho očekávaná olympijská regata v Riu. O účast na tomto největším sportovním svátku bojovala celá řada českých jachtařů, ale jen tři nakonec dokázali postoupit. Dnes se na startu první rozjížďky tedy představí Veronika Kozelská Fenclová na Laseru Radial, Viktor Teplý na Laseru Standard a Karel Lavický na windsurfingu RS:X.

9. 8. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Třetí český jachtař jede do Ria

foto: E. SkořepováDne 18. července 2016 bylo oficiálně potvrzeno, že surfař Karel Lavický, účastník olympiády v Londýně, který dosud figuroval jako náhradník, jede do Ria, kde bude závodit ve třídě RS:X.

19. 7. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Jachtař Ondřej Teplý juniorským vicemistrem světa

o. TeplýV dánském Aarhusu se od pondělí 4. do soboty 9. 7. jel Finn Silver Cup, tedy mistrovství světa olympijské lodní třídy Finn pro závodníky do 23 let.

13. 7. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Silver Cup aneb Mistrovství světa juniorů třídy Finn

Ondřej TeplýV dánském Aarhusu se od pondělí 4. 7. jede Finn Silver Cup, tedy mistrovství světa olympijské lodní třídy Finn pro závodníky do 23 let. V deštivém počasí a slabším proměnlivém větru si první den nejlépe vedl Philip Kasüske z Německa. Nás ale pochopitelně nejvíce zajímal obhájce titulu Ondřej Teplý. Ten dojel v úvodní rozjížďce na 3. místě. Později k tomu přidal 8. a 10. místo a byl na průběžné 4. pozici.

9. 7. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Vítr a slunce to je jachting!

FireballNa Lipně se od soboty 2. do středy 6. 7. jelo mistrovství České republiky třídy Fireball. Na startu bylo 40 lodí včetně Slovinců a Švýcarů. Zároveň zde měly Český pohár třídy Cadet, 29er a Flying Dutchman. První den se odjely dvě odpolední rozjížďky za pulsujícího větru západních směrů o síle kolem 5 m/s. Druhý den následovaly další čtyři rozjížďky v podobném větru, který měnil směr i sílu. Skvěle jezdili mladí závodníci třídy Fireball Jiří Parůžek z Jachtklubu Toušeň a Jakub Košvica z Lodních Sportů Brno, kteří se usadili na čele.

8. 7. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Poslední velká jachtařská regata před olympiádou

O. TeplýNejvětší německá regata skončila v neděli 26. června medailovými rozjížďkami olympijských tříd. V poslední velké regatě před olympiádou se do finále probojoval pouze Ondřej Teplý ve třídě Finn. Bohužel ve finálové jízdě zaznamenal předčasný start, takže si již nepolepšil a skončil šestý.

29. 6. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Zlato a bronz pro Michaela Maiera Finn World Masters, Lago di Ga

V Torbole na Lago di Garda se konalo mistrovství světa veteránů lodní třídy Finn za účasti rekordních 355 závodníků z 39 zemí, kteří byli rozděleni do čtyř skupin. První tři dny se závodilo za ideálních povětrnostních podmínek.

22. 5. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Stříbrné i bronzové medaile zůstávají doma

73 posádek z jedenácti zemí dnes mělo na programu poslední závodní den na ME třídy RS FEVA na Lipně. Podmínky pro mladé závodníky byly stejně jako včera velmi náročné. Byla zima, foukal západní vítr o síle do 6 m/s. Občas se přidal déšť. Odjely se tři závěrečné rozjížďky. Čtvrtou se již v časovém limitu odstartovat nepodařilo. Dnes se nejvíc dařilo britské posádce Jack Lewis a Lucas Marshall, kteří tak získali evropský titul v absolutním pořadí. Stříbro a bronz však zůstává v České republice. Druzí skončili sourozenci Jakub a Tereza Dobří z Lokomotivy Plzeň a třetí Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice.

17. 5. 2016 | Rubrika: Voda a jachting

• Na Lipně pokračuje mistrovství Evropy třídy RS Feva

Lipno přichystalo na neděli pro závodníky dvouposádkové mládežnické lodní třídy RS Feva skutečně drsné podmínky. Teplota kolem 5 °C, vítr kolem 10 m/s a občasné sněhové přeháňky a na programu čtyři rozjížďky, to byly podmínky, které zvládli jen ti nejodolnější.

16. 5. 2016 | Rubrika: Voda a jachting