Jachtařka Veronika Kozelská Fenclová bojuje o medaile

Delta Lloyd Regatta

Evropský pohár olympijských a paralympijských tříd, který je zároveň kvalifikací na červnový světový pohár ve Weymouthu, začal 26. 5. za velmi silného větru. První den se odjely dvě rozjížďky. Z našich si nejlépe vedl Karel Lavický, který byl průběžně na 9. místě ve třídě RS:X. Silný vítr má rád a v Medembliku již v minulosti zajel své nejlepší výsledky. První desítku uzavírala také Veronika Kozelská Fenclová ve třídě Laser Radial, kterou suverénně se dvěma vítězstvími vedla domácí favoritka Marit Bouwmeester. Viktor Teplý byl na průběžném 58. místě ve třídě Laser. V paralympijské třídě 2.4mR (závod se ale jede jako Open, tedy i se zdravými), kterou také se dvěma jedničkami vedl Francouz Damien Seguin, je na tom nejlépe z našich Petr Čermák na 13. místě. „Dnes jel Viktor Sadílek bez funkčního el. čerpadla, já zase jel s napolo utrženým pedálem od kormidla, Dan Bína roztrhl plachtu o stěžeň španělské lodě, Cor de Graaf skončil s dírou v lodi od francouzského soupeře, jeden Malajec utopil loď. Naše výsledky nic moc," popisuje Alexander Sadílek, drama, které se odehrálo během závodění.

jachting

Dnes se ale Veronice dařilo skvěle! Zajela na Evropském poháru v Medembliku dvě vynikající rozjížďky – jednou dojela druhá a jednou třetí a je průběžně šestá. Na medaili ztrácí pouhé 4 body: „Dneska jsem se trefovala správně do změn a pár míst získala na zaďáky. V první rozjížďce jsem i chvíli vedla, ale bohužel jsem ztratila vedení na druhé stoupačce. Celkově jsem s dneškem spokojená. Zítra se již dělíme na finálové skupiny, a tak bude závodění těžší,“ zhodnotila den. Vítr byl dnes o něco slabší než včera. Dařilo se i Viktorovi Teplému, zajel čtvrté a desáté místo a posunul se na průběžné 25. místo. Naopak Karel Lavický svůj včerejší výkon nezopakoval a propadl se na průběžnou 34. příčku. Trápení závodníků třídy 2.4mR pokračovalo, nejlepší z našich je Petr Čermák na 15. místě.

Dále se bude závodit ve finálových skupinách, medailové rozjížďky jsou na programu v sobotu.