Skončil jachtařský Test Event v Riu

Veronika Kozelská Fenclová těsně za desítkou a problém s kvalitou vody trvá

(Rio de Janeiro, 15.–22. srpna, 339 jachtařů z 52 zemí)

Ondřej Teplý

V Riu se o víkendu jely medailové rozjížďky, kam se naši závodníci bohužel neprobojovali. Nejblíže k tomu měla Veronika Kozelská Fenclová, která začala závod skvěle, dlouho se držela na medailových pozicích, pak byla desátá, ale včera se propadla až na konečné 13. místo. Viktor Teplý skončil ve třídě Laser na 29. místě a jeho bratr Ondřej ve třídě Finn na posledním 20. místě. Oba však závodili na půjčených lodí a jejich cílem bylo hlavně si olympijský revír poprvé vyzkoušet.

„Tak je to za mnou. Poslední dny jsem se trápila. Nevycházely mi první stoupačky a na zadní kurzy jsem byla pomalá. Poslední den závodu byly nepříjemné vlny, které mi na rychlosti nepřidaly. Bohužel jsem tak neudržela ani desáté místo a propadla se na 13. Když člověk začne vysoko a celý závod jen klesá výsledkovou listinou dolů, tak to špatně snáší. Na druhou stranu 13. místo není v této konkurenci nijak špatné. Předjela jsem i letošní vicemistryni Evropy a pár dalších slušných závodnic. Pole je hodně vyrovnané. Z těchto závodů si odvážím další cenné zkušenosti a doufám, že budeme mít možnost v Riu ještě párkrát během příští sezony před olympiádou trénovat. Teď nás čeká balení a honění servisáka z Yamahy, který ještě nerozluštil, proč náš motorový člun nechce řadit. V úterý pak odlétáme domů a už se moc těšíme, až uvidíme našeho synáčka, kterého skoro měsíc měly na starosti babičky, kterým patří velký díky,“ řekla Veronika po závodě (její pohled na závod v příloze).

Veronika Kozelská

Její manžel a trenér Jakub Kozelský nám sdělil podrobnosti týkající se kvality vody v Riu: „Kauza s kvalitou vody v Riu stále pokračuje. Po jedné krátké (byť intenzivní), noční přeháňce musel být okruh Ponte (v zátoce u mostu) na poslední dva dny Test Eventu uzavřen, a to kvůli množství odpadků ve vodě. Také vládne nespokojenost s monitoringem kvality vody od vládních institucí. Za celých 10 dnů závodu obdržela jachtařská federace ISAF pouze jedno měření. Na meetingu před závodem nám oficiální představitelé ministerstva pro životní prostředí slibovali minimálně 3 měření týdně. Trochu zklamáním je, že ani ISAF nezveřejňuje svoje nezávislá měření. Nicméně díky suchému počasí v posledních týdnech se nám osobně zdála voda během závodu lepší, než v prvních dnech tréninku. Asi opravdu nejvíce bude záležet na počasí. Pokud bude sucho, tak to bude akceptovatelné, pokud přijdou intenzívní deště, tak to bude grandiózní průser. Pokud se olympijská regata pojede venku na otevřeném moři, kde je voda lepší, pravděpodobně nebude TV schopna přenášet jachting. Broadcasting je plánovaný jen uvnitř, kde nejsou vlny a lze leccos točit i ze břehu. Broadcasting program musí být hotový na konci tohoto měsíce. Čili můj odhad je, že se uvnitř v zátoce bude závodit za každou cenu.“

TZ a foto: Eva Skořepová - PR manažerka Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.