Stříbro z mistrovství Evropy třídy D-one

V termínu 4.–6. 9. se na Lago di Garda konalo ME lodní třídy D-one. Na startu se sešlo 23 závodníků ze sedmi evropských zemí. Českou republiku reprezentovali Viktor Teplý, Marek Bachtík, Ivo Sláma, Jan Hirnšal a Libor Hošek. Celkem se odjelo 6 rozjížděk v relativně silném větru 6–10 m/s. Přestože bylo první den relativně zataženo, přišla odpoledne klasická ora o síle 6–8 m/s. „První rozjížďku jsem na první bojce vedl těsně před Angličanem Nickem Craigem, pak se mi bohužel nepovedl zaďák a dojel jsem na 5. místě. Další rozjížďku jsem měl kolizi na startu, ale díky dobré rychlosti a taktice se mi podařilo ztrátu stáhnout a dokončit rozjížďku na 4. pozici,“ popisuje průběh závodu Viktor Teplý.

Viktor Teplý

Druhý den se odjely obě rozjížďky v severním větru pelér, který byl dost poryvový a těžko předvídatelný. To se projevilo i na výsledcích, kdy si téměř všichni závodníci z první desítky zajeli v jedné rozjížďce „škrtačku“. Nejlepší z našich Viktor Teplý zajel 11. a 2. místo. „Do posledního dne jsem vstupoval ze čtvrté pozice. Pole bylo velmi vyrovnané, prvních 8 závodníků bylo naskládáno v pouhých osmi bodech. Bylo tedy jasné, že poslední dvě rozjížďky budou kritické,“ obával se Viktor. Start byl naplánován na 9 hodin. Foukal severní vítr o síle 10 m/s. Něco po osmé hodině začaly Gardské jezero zdobit genakry flotily lodí D-one, které se řítily na start rychlostí až 20 uzlů.

„První rozjížďku jsem odstartoval první na pinu, který byl mnohem výhodnější, a tím si vypracoval slušný náskok nad celým polem. Po zbytek rozjížďky se mi podařilo náskok udržet a dojel jsem na prvním místě. Druhou rozjížďku mi příliš nevyšla první stoupačka a první bójku jsem točil kolem 10. místa. Toto umístění pro mne nebylo vůbec dobré, protože druhou škrtačku už jsem si nemohl dovolit. Na první zaďák a druhou stoupačku se mi však postupně  podařilo prokousat se polem a před posledním zaďákem jsem točil již na 3. místě. Na poslední zaďák se mi podařilo stáhnout náskok prvních dvou lodí. Nakonec jen o pár metrů se mi nepodařilo u cílové bójky získat místo nad vedoucím závodníkem Nickem Craigem. Celkově jsem tak skončil na druhém místě a stal se vicemistrem Evropy. S výsledkem jsem velmi spokojen, i vzhledem k tomu, že mě po celý závod trápil nateklý kotník z lipenského fotbálku,“ zhodnotil své vystoupení Viktor.

vyhlášení

Vyhrál úřadující mistr světa Angličan Nick Craig. Markek Bachtík skončil na 10. místě, Jan Hirnšal na 16., Ivo sláma na 17. a Libor Hošek na 22. místě.