Voda a jachting

• Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

Posádka lodě HÉBÉ V, závodící za Český Yacht Klub, se chystá na Mistrovství Evropy ORC ve třídě „C“, které se jede v Itálii od 15. května. Bohužel bude startovat jako jediná česká loď.

16. 5. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla.

Ve středu 12. května skončil v portugalském Portu Finn Gold Cup aneb mistrovství světa této olympijské třídy. O postup na olympiádu v něm statečně bojoval i český reprezentant Ondřej Teplý. Skončil na pěkné 19. pozici.

O poslední evropské místo do Tokia se však bojovalo mnohem výš. Až do poslední chvíle o něj zápolili Španěl Joan Cardona a Chorvat Nenad Bugarin, který se k němu v závěru hodně přiblížil. Bylo to velice těsné a rozhodl až souboj v poslední rozjížďce, v němž Španěl nedovolil Chorvatovi, aby zaútočil. Do Tokia se tak dostalo Španělsko. Joan Cardona vybojoval celkové stříbro. Aby Ondřej Teplý kvalifikoval Českou republiku, musel by tedy šampionát vyhrát.

• Parádní vítězství na Gardě

Během prvního květnového víkendu se na Gardě jela odložená Easter Regatta třídy 29er, kterou vyhrála česká posádka bratrů Michala a Lukáše Krsičkových z Yacht Clubu CERE. Závodila také třída ILCA.

3. 5. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Olympijský test na mistrovství světa ve windsurfingu třídy RS:X

Mistrovství světa olympijské třídy RS: X proběhlo jako jedna z posledních významných akcí před olympijskými hrami v Tokiu 23.–27. dubna ve španělském Cádizu. Na startu jsme viděli 42 mužů a 28 žen, mezi nimi i českého reprezentanta Karla Lavického, který už má účast v Tokiu zajištěnou. Vzhledem k tomu, že se v Cádizu sešla celá světová špička, byl to nejen pro něj velký předolympijský srovnávací test.

2. 5. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Sen o olympiádě se jachtařům třídy ILCA (Laser) rozplynul

Sen o olympiádě v Tokiu pro české závodníky třídy ILCA 7 (Laser) a závodnice třídy ILCA 6 (Laser Radial) se rozplynul. V sobotu 24. 4. 2021 skončila v Portugalsku kvalifikační regata.

30. 4. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• SEA U SAILING Jana Hirnšala vítězně dokončil Velikonoční regatu

Jeden z největších a nejtěžších českých námořních závodů se konal od 11. do 16. dubna v Chorvatsku. Na start se postavilo 38 posádek z České republiky a Slovenska, složených jak ze zkušených jachtařů, tak nadšených amatérů.

24. 4. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Ondřej Teplý předvedl na ME třídy Finn skvělý závěr

Ondřej Teplý skončil stejně jako loni dvanáctý na evropském šampionátu olympijské třídy Finn. K pěknému výsledku mu pomohl především vydařený poslední den závodu.

Zlato v portugalské Vilamouře (12.–16. 4.) obhájil Maďar Zsombor Berecz, stříbro získal olympijský vítěz z Ria 2016 Giles Scott z Velké Británie. Bronz vybojoval Švýcar Nils Theunnick. Titul do 23 let obhájil potřetí v řadě Španěl Joan Cardona.

20. 4. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Velikonoční regata

Jeden z největších českých námořních závodů startuje v neděli 11. dubna. V 10 hodin se na start postaví 38 posádek z České republiky a Slovenska, složených jak ze zkušených jachtařů, tak nadšených amatérů.

11. 4. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Mladí windsurfaři vezou ze Španělska medaile

Mladí závodníci SpS a SCM Techno 293 byli od 24. března s trenérem Milanem Hájkem opět v Cádizu. Pokračovali zde v tréninku. Podmínky byly vynikající jak na vodě, tak i na břehu. Španělsko rozvolnilo opatření, a tak si celou akci všichni užili. Na závěr se zúčastnili prvního závodu letošní sezony – mistrovství Španělska v Santa Pola. Předpověď slibovala na první dny závodu silný východní vítr levante. Po více než měsíčním únorovém soustředění v Cadizu a další týdenní přípravě před tímto závodem, se už všichni těšili na ostrý start.

9. 4. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Skvělý závod, ale jachtařům místo na olympiádě uniklo

Evropská olympijská kvalifikace tříd 49er, 49erFX a Nacra 17 skončila v pátek 26. 3. 2021 na Lanzarote na Kanárských ostrovech. Ve třídě 49erFX bojovala o účast v Tokiu také naše posádka Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová. Přestože zajely nejlepší závod své kariéry a úspěšně konkurovaly světové špičce, na olympiádu to nestačilo.

29. 3. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Jachting v době korony

Na Maltě, v Cádizu, na Sicílii, na Kanárských ostrovech nebo v Itálii – tam všude se během posledních měsíců vypravili naši reprezentanti, aby mohli trénovat a připravit se na případnou poslední možnost kvalifikace na olympiádu. Trénovat odjeli nejen dospělí reprezentanti, ale také naši junioři i děti.

5. 3. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Bronz je doma!

Sportovní svět se pod rouškou pandemie koronaviru otřásá v základech. Celá řada soutěží dostala kvůli dodržování hygienických opatření stopku a velké výzvy nyní stojí nejen před sportovci, ale také sportovními týmy, kluby, svazy a dalšími, pro něž sportovní činnost znamená úplně vše. Tato situace je pro mnohé velmi nepříznivá, na druhé straně burcuje různé sportovní organizace k vymýšlení nových typů soutěžení.

3. 2. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Nominace na jachtaře roku 2020 - konec hlasování se blíží!

V letošním roce se v anketě hlasuje stejně jako vloni v šesti kategoriích – muži, ženy, junioři, juniorky, jachtařské týmy a akce roku. Hlasovat mohou všichni členové Českého svazu jachtingu. Hlasování bude uzavřeno 10. 2. 2021. Slavnostní vyhlášení ankety proběhne pravděpodobně během Galavečera českého jachtingu, jehož termín a místo konání bude oznámeno, jakmile bude možné jej uspořádat.

1. 2. 2021 | Rubrika: Voda a jachting

• Bratři Teplí úspěšní na Kanárech

Dvě bronzové medaile získali Ondřej Teplý ve třídě Finn a Viktor Teplý na Laseru v závodě Gran Canaria Olympic Sailing Week na Kanárských ostrovech.

Tímto závodem si oba zpestřili trénink, který v přívětivých podmínkách Kanárských ostrovů oba se svými tréninkovými skupinami absolvují. Závod se jel od 4. do 8. prosince v Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Vzhledem k situaci ve světě byla letos celková účast slabší než v minulých letech, ale nechyběli závodníci ze světové špičky.

15. 12. 2020 | Rubrika: Voda a jachting

• Kvalifikace na olympiádu pro české windsurfařky zůstává vzdálená

Našim se na mistrovství Evropy v olympijském windsurfingu nedařilo. Kvalifikace na olympiádu pro ženy zůstala hodně vzdálená.

3. 12. 2020 | Rubrika: Voda a jachting