Windsurfing: Olympijská regata Karla Lavického

Jediným zástupcem českého jachtingu na olympijských hrách v Tokiu byl Karel Lavický ve windsurfingové třídě RS:X. V olympijské regatě mužů startovalo pouze 25 závodníků. 

V úvodu se Karlovi se nejlépe vydařila první rozjížďka, v níž skončil dvacátý. Ve druhé rozjížďce byl jediný český zástupce jachtingu v Tokiu po nevydařeném startu a úvodním křižování poslední a první den uzavřel 22. místem.

Panuje tady horko, navíc dnes moc nefoukalo. Blížící tajfun ovlivnil jižní brízu, která zde pravidelně vane. V první rozjížďce jsem se zvládl procedit na 20. místo. Bohužel ve druhé jsem zůstal na špatné straně, kde zmizel vítr a dojížděl jsem v bezvětří, na hranici regulérnosti. Na rozjížďku číslo tři vítr zesílil a otočil se, ale já trochu bloudil v poryvech,“ hodnotil Karel první den. „Snažili jsme se trávit co nejvíc času na vodě a v marině, ale i přesto to bylo dlouhé. Nakonec jsem se dostal na zahájení a užil jsem si ho, bylo to příjemné zpestření. Můžeme i do posilovny, ale tam je zase nutné mít i po dobu sportování nasazenou roušku. Každodenní testování na covid tady zatím probíhá v pohodě, ráno plivneme do zkumavky a pak už jen čekáme, jestli se někdo neozve. Zatím se nikdo neozval, mezi jachtaři zatím není žádný nakažený,“ dodává.

Druhý závodní den se v jachtařském olympijském středisku Enoshima závodilo ve větru o síle 10–15 uzlů (5–8 m/s), a muži na prknech startovali až odpoledne, tedy v 8 hodin ráno našeho času.

Karlovi Lavickému tento den nevyšel. „V první rozjížďce Karel otočil po startu hned na pravobok a při přejezdu před startovní lodí zachytil kotevní lano startovního katamaranu a hodil katapult. Foukalo fajn, ale s počáteční ztrátou se toho v této konkurenci už mnoho udělat nedá,“ říká trenér Patrik Pollák.  „Ve druhé jízdě přišla v momentě startu změna větru, který zhasl, a začal totální chaos na hranici skluzu. Nic Karlovi nevycházelo, a tak stejně jako celá polovina startovního pole nestihl v této rozjížďce limit a připsal si DNF (nedokončil). Dnešní smůla vyvrcholila předčasným startem v poslední rozjížďce. Byl to fakt nevydařený den, přestože Karel tvrdě dře a obětuje tomu vše – nervy i ruce,“ dodal zklamaně trenér.

Po volném dnu, kdy si Karel Lavický mohl trochu odpočinout, na něj dnes čekaly další tři rozjížďky, které začaly v 5 hodin ráno našeho času.

„Dneska konečně dorazil ten správný stálý vítr z moře, který všichni celou dobu očekávali. Byl zatím nejsilnější během celého závodu. K tomu byly docela velké vlny jako pozůstatek tajfunu, který prošel včera kolem. Dobře jsem startoval, a tak byly i mé dojezdy lepší,“ popisoval Karel Lavický dnešní den.

V první jízdě skončil na 19. místě, ve druhé dojel šestnáctý, což je zatím jeho nejlepší výsledek v rozjížďce, a v dnešní poslední jízdě si připsal 21. místo. Průběžně se posunul na 22. pozici.

„Zítra nás čekají poslední tři rozjížďky, do finále už to nejspíš nebude, tak zkusím ještě aspoň kousek poskočit v pořadí,“ plánuje Karel Lavický. Mělo by foukat, předpověď je podobná jako na dnešek, takže to bude pro Karla nejspíš poslední závodní den na olympiádě. Aby se o nějakou tu příčku ještě posunul, musí zajet opravdu dobře. Na závodníka před sebou ztrácí 21 bodů, zatímco za ním je o pouhé dva body další soupeř.

Poslední den na prkně RS:X 

Karel Lavický naposledy závodil na prkně třídy RS:X. Na příští olympiádě tuto třídu vystřídá moderní létající iQFoil.

Karel dnes zajel všechny tři rozjížďky v elitní dvacítce a celkově skončil na 22. místě. „Na závěr konečně přišel vítr, tak jsme se pěkně svezli, podobně jako včera. Vítr tady chodí v takových pruzích, chvíli fouká víc, chvíli míň. Maximum bylo asi 9 m/s. Oproti včerejšku dnes byly mraky, které vítr občas přibrzdily. Bylo to ale můj nejlepší den. Děkuji všem, kteří mě podporovali, trenérovi, rodině, fanouškům, organizátorům i soupeřům, že jsem tady mohl být a závodit,“ uvedl Karel v mixed zóně a spěchal balit. Japonsko musí opustit do 48 hodin, a tak má co dělat, aby všechno stihl – vytáhnout motorový člun, uložit ho do kontejneru, přibalit všechna prkna a plachty… Je toho hodně.

„Od začátku bylo naším cílem umístění mezi patnáctkou a dvacítkou, na to jsme výkonnostně měli. Škoda toho smolného druhého dne, který nakonec způsobil, že se Karlos do první dvacítky nevešel,“ přidal komentář trenér Patrik Pollák.

Před finálovou jízdou pro deset nejlepších vede podle očekávání největší favorit Nizozemec Kiran Badloe, který si zajistil zlatou medaili už před závěrečnou jízdou. Stačí mu ji jen dokončit. Druhý je zatím Francouz Thomas Goyard a třetí Ital Mattia Camboni. „Třída RS:X dnešním dnem pro všechny skončila, jen deset nejlepších ještě jednou vyrazí v sobotu 31. 7. do boje o medaile a pak hurá na iQFoil,“ dodal Patrik.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.