Čechům se na FIA CEZ na Red Bull Ring nechtělo

Ti, co přijeli, ale většinou sbírali medaile.

od Pavla Jelínka

Po úvodním letošním okruhovém klání na maďarském Hungaroringu, kde se jelo před dvěma týdny, se o právě uplynulém květnovém víkendu závodilo o další body do středoevropského mistrovství FIA CEZ, ale také do českého okruhového šampionátu. A také do šampionátů dalších středoevropských zemí.

Na řadě byl další z okruhů, kde se jezdí mimo jiné Formule 1, supermoderní rakouský Red Bull Ring v malebném podhůří Alp.

Zatímco na nejvyšších okolních kopcích vykukovaly ještě zbytky sněhu, na okruhu se během víkendu očekával déšť. Předpovědi se nakonec naštěstí nevyplnily. V pátek večer se sice rozpršelo, ale v sobotu ráno se počasí umoudřilo a odpoledne vysvitlo dokonce i sluníčko.

Podmínky pro závodění tak byly celkem ideální. To ovšem neplatilo o podmínkách, vytvořených pořadatelskou agenturou závodního víkendu, tedy rakouskou agenturou Leeb. Až příliš často bylo vidět, jak závodníci kroutí nechápavě hlavou a nemohou věřit, co vše se může stát. Red Bull Ring je přitom jeden z nejkrásnějších a nejmodernějších okruhů na světě, takže jinak je mezi závodníky oblíbený.

Zmatky začaly již před vlastním víkendem, jak líčili jezdci, kteří potřebovali na okruhu potrénovat. Do volných jízd bylo “vypuštěno” vše, co mělo čtyři kola a volant. Na trati tak mezi sebou kličkovaly vozy kategorie LMP2,  GT3, “placky", cupové chevrolety a Kia Picanto, jedoucí možná a 150 km/h pomaleji,- a vše ostatní v počtu maximální propustnosti tratě.

Také časomíra měla obrovské problémy, když v pátek večer stále nebyly časy z kvalifikací. Někteří závodníci museli dokonce dodat časy ze svých palubních počítačů......Což se opravdu naštěstí nestává nijak často. V sobotu na startovním roštu pak zmatky pokračovaly, když pořadatelé závodní vozy přesunovali na jiné pozice, než které si vybojovali v kvalifikačním tréninku.

Ranní sprint divize 4 a 5 atd

V sobotu byly na řadě první závody a začínalo se nezvykle velmi brzy ráno. Sprint D4 nad dva litry, tedy závod nejsilnějších a nejatraktivnějších vozů, které mohly být jedním z hlavních taháků pro diváky, startoval hned v osm hodin ráno.

Netřeba zdůrazňovat, že se jelo na hodně studené trati, která byla místy suchá a místy mokrá. Což je kombinace, kterou závodníci opravdu nemilují. A zároveň je to nebezpečné...

Pořadatelé se situaci snažili vyřešit čtyřmi zaváděcími koly, což nezabránilo některým pilotům ve výjezdu z trati už při kličkování ve snaze zahřát pneumatiky.

Pokud jde o účast, byla výrazně odlišná od úvodního zónového podniku na maďarském Hungaroringu. Téměř dvojnásobně vyšší startovné, zřejmě již zmíněný tradičně podivný přístup pořadatelské agentury a také termín, kolidující s jinými závody,to byly zřejmě hlavní důvody, proč na jinak krásný a oblíbený okruh nepřijela řada závodníků.

Zejména česká účast pak byla poměrně chudá, i když ti , co přijeli, nakonec většinou i sbírali medaile a body. Celkově pak účast určitě nebyla špatná a závody byly nakonec velice atraktivní, protože nepočetné startovní pole FIA CEZ bylo naopak doplněno pohárovým seriálem sportovních vozů P9. V něm navíc startovalo několik hostujících závodníků s velice rychlými vozy , např. prestižní kategorie LMP2.

Na startovní rošt prvního sprintu se postavilo 37 vozů a zcela stejná účast se v podvečer sešla i na startu vytrvalostního závodu, který trval hodinu.

Jakub Knoll i Jakub Kubas na stupních vítězů.

Celkově první sprint vyhrál Fabian Plentz s vozem Norma BMW. V rámci divize 4 a zóny pak dvě medaile patřily našincům Stříbrný byl Jakub Knoll s BMW Z4  týmu Šenkýř Motorsport a bronzový Jakub Kubas s podobným vozem dalšího brněnského týmu, Appstores Motorsport.

Proti premiéře na Hungaroringu se poměrně výrazně zrychlil Slovák Jiří Malchárek se svým novým továrním BMW, poslední novinkou mnichovské automobilky. V D4 byl nejrychlejší a porazil tedy oba zmíněné české jezdce.

Pro výborné umístění si dojel také Aleš Jirásek s Pragou R1. Zvítězil v D4 a zároveň byl stříbrný v rámci zóny a navíc nejrychlejším Čechem.

Ve vozech do 3500 ccm kraloval Martin Duras před Danem Skalickým, oba s vozy BMW. Vítěz závodí  s BMW M3 E36 GTR v barvách Šenkýř Motorsport a stříbrný pak s BMW M3 GTR v barvách Duck Racing. Skalický navíc střídal volant toho osvědčeného vozu střídal s BMW Alpina B6, s kterým jel závěrečnou hodinovku.

FIA Central European Zone

Seriál závodů na středoevropských okruzích, vypsaný pro formulové i cestovní vozy, rozdělených  do několika divizí.Součástí závodů je i český  šampionát a také šampionáty dalších  států z regionu. U nás se jedou dva závody na okruzích v Mostě a v Brně.

http://fia-cez.com/

Internetové stránky, které se věnují výhradně tomuto šampionátu. Nabízejí jednak články o průběhu jednotlivých závodů, výsledky, ale také fotografie a zhruba půlhodinová videa i s řadou rozhovorů hlavně s českými závodníky.

Red Bull Ring

Adresa: Red Bull Ring Str. 1, 8724 Spielberg, Austria

GPS: 47° 13' 11” N, 14° 45' 53” E

Web: https://www.projekt-spielberg.com

Délka okruhu: 4.326 km (2.688 mi)

Rekord trati: 1:08.337 (Michael Schumacher, Ferrari F2003-GA, 2003)

Připravil : Pavel Jelínek, http://fia-cez.com/

http://fia-cez.com/

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.