1/2Maraton Praha ovládl Keňan Sawe!

Z Čechů brali vítězství Vebr a Hrochová

Běžecká sezona začala epicky! 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je I pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael, nejrychlejším českým běžcem byl v cíli Patrik Vebr a nejlepší vytrvalkyní byla Tereza Hrochová. Pražský půlmaraton je součástí prestižního seriálu SuperHalfs a je oceněn známkou kvality Elite Světové atletiky. Díky více než 15 tisícům startujících se stal největší sportovní masovou akcí v Česku a jednou z největších událostí ve střední Evropě.

Jubilejní 30. sezona běžeckých seriálů RunCzech nemohla začít lépe. Zájem o první letošní závod byl rekordní. Největším hrdinou se stal Keňan Sawe, úřadující mistr světa na půlmaratonské trati, jehož tempo neudrželi ani vodiči po pěti kilometrech. Kolem desátého kilometru už běžel zcela osamocen a drtivě zvítězil. Potvrdil tak úžasnou formu, vždyť z osmi posledních půlmaratonů jich vyhrál šest. Jeho krajan Geofry Kipchumba byl pomalejší o minutu a 37 sekund.

Prohlédněte si velkou fotogalerii Pavla Pekárka

24_pulmaraton.jpg

Teplé počasí bylo překvapením

Tisíce účastníků zaskočily vysoké teploty, na trati bylo až 26 stupňů. To způsobilo komplikace nejen pro české elitní běžce. "Mám raději závody, které jsou chladnější, nesedlo mi to. Bylo to těžké, od začátku jsem se trápil. I když jsem byl připravený z tréninkové přípravy v Keni, tak to bylo těžké," prohlásil Patrik Vebr. Nejlepší domácí závodník sváděl souboj opět s Jiřím Homoláčem. "Běželi jsme spolu od startu, až po nějakém čtrnáctém kilometru trochu zpomalil a já se vyvezl s jinými kluky. Bylo to ale těžké." V cíli měl na Homoláče náskok v podobě 16 vteřin.

Pražský půlmaraton poprvé startoval na Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice. A závodníci si změnu pochvalovali.

Slunečné počasí zároveň vylákalo hodně fanoušků k trati. Celkově se 1/2Maratonu Praha účastnilo přes 15 tisíc lidí, z toho kolem 9 tisíc přijelo ze zahraničí. Jedním z důvodů je fakt, že pražský závod je součástí prestižního seriálu půlmaratonů SuperHalfs.

Závod slavnostně odstartoval a předal ceny vítězům Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.