NOE POLO OPEN CUP 2023

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

Aktuálně sice hrají prim zimní sporty, ale článkem a fotoreportáží se ještě vrátím na konec loňského září, kdy se v areálu Noe Polo Clubu v Březině u Brna uskutečnil již 18. mezinárodní třídenní turnaj v koňském pólu Noe Polo Open Cup.

Na turnaj se nepřihlašovaly týmy, ale jednotliví hráči. Z nich pak byly týmy sestaveny až přímo na místě, a to na základě handicapů hráčů, aby týmy byly co nejvíc vyrovnané. Součet handicapů všech hráčů totiž určuje celkový handicap týmu a rozdíl handicapů týmů pak počáteční skóre zápasu.

Hráči byli takto rozřazeni do pěti týmů, které vystupovaly pod jménem sponzorů. Nejlepší handicap, a to -3, měl tým Regutec, dva týmy, Kaufmann a Ketris, nastupovaly s handicapem -4 a Akuna a Porsche s handicapem -5. Po přepočítání handicapů na skóre tak některé týmy začínaly své zápasy s bodovým či půlbodovým náskokem.

Hrálo se poměrně složitým systémem, který byl zvolen s ohledem na lichý počet týmů. První den se nejprve losem určily dva týmy, byly to Porsche a Regutec, které sehrály zápas o 4 chukkerech (chukker nebo chukka je 7minutový úsek hry). Regutec porazil svého soupeře výrazně 12:2,5. Zbylé tři týmy hrály systémem round robin, tedy každý s každým, a to na dva chukkery. Pro další průběh bylo třeba určit nejlepšího z této trojice. Všechny tři týmy si ale připsaly jednu výhru a jednu prohru. Dalším kritériem, které přišlo na řadu, proto byl rozdíl ve skóre. Ani toto kritérium situaci nevyřešilo, protože dva týmy, Ketris a Kaufmann, měly shodný gólový rozdíl +0,5. Nakonec tedy rozhodl jejich vzájemný zápas a z něho vyšel vítězně Kaufmann, který porazil Ketris 3:2.

V sobotu nastoupil poražený tým z pátečního čtyřchukkerového zápasu, tedy Porsche, znovu ve 4 chukkerech proti nejlepšímu z pátečního round robin, týmu Kaufmann. Po výhře 4,5:1 hráči Porsche postoupili do finále. Páteční čtyřchukkerový vítěz Regutec odehrál round robin se dvěma neúspěšnými týmy z pátku. Regutec oba své zápasy vyhrál a stal se finálovým soupeřem Porsche.

V nedělním finále se tak utkaly týmy, které spolu v pátek turnaj zahajovaly. Znovu byl úspěšnější tým Regutec a bez jediné porážky získal turnajové vítězství. Týmy Ketris, Kaufmann a Akuna opět systémem round robin bojovaly o konečné umístění. Stejně jako v pátek každý tým jednou vyhrál a jednou prohrál. Tentokrát už ale ke konečnému rozhodnutí stačil gólový rozdíl, který měl nejlepší Kaufmann a obsadil třetí místo. Na čtvrtém místě se umístil tým Ketris a na pátém Akuna.

Závěrem nemůžu zapomenout na velkou pochvalu pro pořádající Noe Polo Club. Jako vždy za organizaci turnaje a příjemné prostředí, ale především za výchovu mladých hráčů póla. Při posledních dvou podzimních turnajích v Březině byli totiž nejužitečnějšími hráči vyhlášeni mladí odchovanci Noe Polo Clubu. V září 2022 se MVP stala tehdy 17-letá Amélie Polanová a o rok později ještě ne 16-letý Alex Lelek. Slovy klasika zřejmě slušnej voddíl, no… Tak určitě.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting