Ostrava - pět dní beachvolejbalového ráje

Spojení slov „beach“ a „volejbal“ evokuje sport odehrávající se na písečné pláži ideálně někde u moře. Že pláž u vody není podmínkou skvělého beachvolejbalu, dokazuje ostravský turnaj světové série, který se letos už popáté odehrál ve zdánlivě neslučitelném prostředí Dolních Vítkovic. Kombinace plážového sportu a surového industriálu nemá ve světě obdoby a stala se doslova kultovní. A když se k tomu přidá neskutečná divácká atmosféra, výsledkem je jedna z nejzdařilejších nejpůsobivějších a nejkrásnějších událostí na sportovní scéně České republiky.

Od roku 2018 získal ostravský turnaj ve světě velkou prestiž, což se projevilo už v loňském roce zařazením turnaje do nejlepší kategorie Elite 16 nového formátu světové série Beach Pro Tour. Letos byl turnaj navíc součástí olympijské kvalifikace pro hry v Paříži.

Výsledky turnaje dávno známe, pojďme se tedy na turnaj podívat trochu jinak. Řekněme si třeba, jak, na čem a s čím se hrálo, a zaměřme se víc na českou účast.

Jak si pod ostravskými vysokými pecemi vedli čeští hráči? -->

Hlavní soutěž je určena pouze pro 16 nejlepších párů v mužské i ženské kategorii. Do hlavní soutěže je přímo nasazeno 12 párů dle aktuálního světového žebříčku. Pořadatel má přitom právo do každé kategorie nominovat jeden tým na divokou kartu. Hlavní soutěži předchází jednodenní kvalifikace, kterou hraje rovněž 16 týmů. Nejlepší 4 páry doplní nasazenou dvanáctku v hlavní soutěži. Z kvalifikace je velmi obtížné postoupit, pár musí vyhrát dva zápasy, aby uspěl. Pokud ale nevyhraje hned první zápas, nemá šanci na opravu a turnaj pro něj končí. Už kvalifikace je přitom nabitá velkými jmény. V Ostravě ji hráli například vítězové prvního ročníku Španělé Pablo Herrera a Adrian Gavira, bronzoví z roku 2021 Andre s Georgem z Brazílie, nebo vicemistři světa Vitor Felipe a Renato, v ženské kategorii třeba medailistky z mistrovství světa Melissa a Brandie. V hlavní soutěži je 16 týmů rozděleno do 4 skupin, v nichž hraje každý s každým. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, týmy na druhém a třetím místě hrají osmifinále.

Soutěžní zápasy se odehrály na dvou kurtech, k dispozici byla také dvě tréninková hřiště. Na stavbu kurtů bylo využito téměř 1 100 tun speciálního certifikovaného písku z Českého ráje, konkrétně z pískovny ve Střelči. Na tomto písku se odehrály i předchozí ostravské turnaje. Téměř bílý písek musí odpovídat regulím Beach Pro Tour. Každoročně je testovaný ve specializovaných laboratořích v Kanadě. A každý rok se také písek po skončení turnaje využívá pro regionální sportoviště a školní areály. Světový turnaj tak přispívá k rozvoji beachvolejbalu u dětí a mládeže.

Turnaj se hrál s míči Mikasa BV550C, které jsou FIVB schváleny jako exkluzivní hrací míče a jsou určeny pro všechny beachvolejbalové soutěže FIVB včetně olympijských her. Míče mají větší panely a méně švů. Jsou šité technologií ”TwinSTLock”, kdy je strojní šev kombinován se švem vázaným. Ve výsledku pak švy téměř nemají šanci na uvolnění.  Technologie umožňuje používat výrazně tenčí nit, spoje jsou dokonalejší a hráč při kontaktu s míčem nevnímá přechody panelů. Míče mají nižší odrazový efekt, čímž se prodlužuje hráčův kontakt s míčem, povrchová úprava zajišťuje větší kontrolu nad míčem. Jsou ušité z materiálu, který je velmi měkký a velmi odolný, míče nemění svou hmotnost, tvar a jsou jemné na dotek. Tradiční bílo-modro-žlutá kombinace byla nově doplněna o červenou barvu, což zajišťuje ještě lepší viditelnost pro hráče i diváky.

Text a foto: Kateřina Pavlíčková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.