Jak si pod ostravskými vysokými pecemi vedli čeští hráči?

A jak si na bílém písku s barevnými míči pod vysokými pecemi vedli čeští hráči? Českou republiku na turnaji reprezentovalo 6 týmů. Do kvalifikačních bojů v ženské kategorii nastoupily Markéta Nausch Sluková s novou parťačkou Helenou Havelkovou a na základě divoké karty také sestry Anna a Kateřina Pavelkovy, loňské mistryně Evropy do 18 let. Divokou kartu v mužské kategorii získali Jakub Šépka a Tomáš Semerád. Ani jeden z českých párů nepřešel přes první kvalifikační kolo.

Jako první se na kurtech představila dvojice Havelková – Sluková v souboji proti Švýcarkám Böbnerové a Zoe Vergé-Dépréové. Švýcarky s přehledem vyhrály první set 21:15. Druhý set už byl vyrovnaný, hráčky se přetahovaly o každý míč, vedení se neustále měnilo. Češky se dostaly v závěru do vedení, za stavu 20:17 měly tři setboly, které ale nevyužily a prohrály 21:23.

Mladinké sestry Pavelkovy šly do turnaje hlavně sbírat zkušenosti. Úspěch proti silným Kanaďankám Melisse a Brandie, jedničkám kvalifikace, se nedal očekávat. Prohra, kterou sestry utrpěly, však byla až příliš krutá. V první setu podlehly dominujícím Kanaďankám 2:21, když dva body získaly pouze díky chybám soupeřek na servisu. Ve druhém setu Češky bodovaly i vlastním přičiněním, nic to však nezměnilo na prohře 7:21. Sestry Pavelkovy jsou ale určitě budoucností českého beachvolejbalu, více prosazovat by se měly až v příštím olympijském cyklu.

Nejblíž úspěchu a postupu do druhého kola kvalifikace byli Jakub Šépka s Tomášem Semerádem, kteří mají zkušenost i z hlavní soutěže v loňském roce. Na centrkurtu se postavili brazilské dvojici George – Andre a postavili se jí čelem, první set vyhráli 21:15. Češi měli dlouho navrch i v setu druhém, ale Brazilci otočili a stejným poměrem 21:15 tentokrát vyhráli oni. V rozhodujícím tiebreaku viděli diváci vyrovnaný souboj, a to až do stavu 11:11. Pak Brazilci utekli na rozdíl dvou bodů a nakonec zvítězili 15:12. Turnaj tak bohužel skončil i pro poslední české zástupce v kvalifikaci.

Ostrava - pět dní volejbalového ráje -->

Do hlavní soutěže se díky postavení ve světovém rankingu dostali přímo jen největší české naděje Ondřej Perušič a David Schweiner. Na divokou kartu startovaly v ženské kategorii Barbora Hermannová s Marií–Sárou Štochlovou, mezi muži doplnili Perušiče se Schweinerem mladíci Kryštof Jan Oliva a Tadeáš Trousil.

Posledně jmenovaní se bez přehánění stali doslova miláčky Ostravy. Zejména Kryštof Oliva svými emocemi a gesty radosti burcoval fanoušky v ochozech. Do varu ale oba hráči dostali české příznivce hlavně předvedenou hrou, v níž nebyl znát žádný ostych ani respekt před velkými jmény. Výborně se uvedli hned v prvním zápase proti zkušeným Italům Ranghierimu a Carambulovi, kterým nedali zadarmo žádný balón. V průběhu prvního setu dokonce vedli, ale nakonec ho prohráli těsně 20:22. Také druhý set skončil vítězstvím Italů 21:18. Ještě víc se Oliva s Trousilem zaskvěli ve druhém zápase proti vicemistrům světa z Brazílie Renatovi s Vitorem Felipem, kteří postoupili z kvalifikace. Favorizovaní Brazilci sice vyhráli první set 21:16, druhý set ale po fantastické hře vybojovali Oliva a Trousil poměrem 21:18. Nadšené publikum hnalo Čechy v předtuše velké senzace, která se nakonec nekonala. V tiebreaku začali Češi dělat víc chyb a Brazilci překvapení na svůj účet nedopustili, zvítězili 15:8. Podle papírových předpokladů byli nejtěžšími soupeři českých mladíků ve skupině šestí nasazení, Poláci Łosiak a Bryl. Papírové předpoklady se beze zbytku naplnily, Poláci vyhráli dvakrát 21:14. Kryštof Jan Oliva a Tadeáš Trousil sice zůstali před branami play off, ale svými výkony a vystupováním zanechali v písku z Českého ráje velmi výraznou stopu.

Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová vstoupily do turnaje impozantně. S nově složeným a čtvrtým nasazeným brazilským párem Agatha – Rebecca sváděly v první sadě velkou a vyrovnanou bitvu. Výsledek setu se nakonec zastavil na skóre 28:26 a radovala se z něho česká dvojice. Ve druhém setu Barbora s Marií-Sárou své soupeřky doslova přejely 21:11 a zaslouženě slavily vítězství. Ve druhém zápase se střetly s Kanaďankami Melissou a Brandie, které v kvalifikaci vystavily stopku dvojčatům Pavelkovým. Česká pomsta se nekonala, Hermannová se Štochlovou podlehly 15:21 a 17:21. V posledním utkání ve skupině nastoupily Češky proti loňským bronzovým medailistkám z Ostravy, Švýcarkám Brunnerové a Hüberliové. Češkám utekl úvod první sady, prohrávaly už 0:7 a nakonec z kurtu odcházely s porážkou dvakrát 17:21.

Hermannová se Štochlovou se tedy se skupinou rozloučily porážkou, ale vítězství nad Brazilkami v kombinaci s ostatními výsledky znamenalo postup do osmifinále, kde na ně čekaly další Švýcarky, Anouk Vergé-Dépréová s Joannou Mäderovou. Češky dlouho sahaly po senzaci. V prvním setu měly za stavu 20:18 první setbol, ale Švýcarky dokázaly srovnat. Poté už Barbora Hermannová další setbol proměnila a česká dvojice si připsala set v poměru 22:20. Také druhý set vypadal nadějně a schylovalo se k velkému překvapení. Za stavu 18:16 chyběly Hermannové se Štochlovou tři míče k postupu do čtvrtfinále. Švýcarky však pěti body za sebou výsledek otočily a vítězstvím 21:16 dovedly zápas do tiebreaku. V něm od začátku česká dvojice tahala za kratší konec, Švýcarky už si výhru utéct nenechaly a zvítězily 15:11.

Ondřej Perušič a David Schweiner se v předchozích čtyřech ročnících vždy dostali do semifinále a třikrát si z Dolních Vítkovic odvezli stříbro. Měsíc před Ostravou navíc ovládli turnaj Elite 16 v brazilské Uberlandii, když ve finále konečně porazili norské giganty Mola se Sørumem. Velký výsledek se proto od nich očekával i v Ostravě. Perušič se Schweinerem začali turnaj skvěle. Skupinou prošli bez ztráty setu, když porazili bratrance Marca a Estebana Grimaltovi z Chile, německý pár Ehlers – Wickler a kvalifikanty Partaina s Beneshem z USA. Postoupili tak přímo do čtvrtfinále, kde narazili na Francouze Kroua a Gauthier-Rata. První sada byla vyrovnaná a skončila 21:18 ve prospěch Čechů. Vyrovnaná hra pokračovala i ve druhém setu do stavu 7:5 pro český tým. Perušič se Schweinerem začali náskok navyšovat a vypracovali si 10 setbolů. Dva se Francouzům podařilo odvrátit, třetí mečbol již Češi proměnili a popáté za sebou prošli v Ostravě do semifinále.

Už v něm ale čekaly světové jedničky Anders Mol a Christian Sørum. Fanoušci na centrkurtu viděli světový beachvolejbal. V prvním setu se Perušič se Schweinerem poprvé dostali do vedení 18:17. Za stavu 19:19 vybojoval setbol svou smečí David Schweiner. Ondřej Perušič poté zákrokem v poli ubránil Søruma a vzápětí útokem přes nejlepšího blokaře turnaje Mola vybojoval jednadvacátý bod znamenající vítězný první set. Strhující bitva pokračovala i ve druhém setu, ve kterém ale byli lepší Norové a zvítězili 21:17. Norská dvojice ovládla i tiebreak a oplatila tak Čechům porážku z Brazílie.

V boji o bronz se Perušič se Schweinerem utkali s Američany Partainem a Beneshem. Střetli se s nimi již ve skupině, kde je s přehledem porazili 21:16 a 21:13. Výsledek a ani výkon ze skupiny Češi bohužel nezopakovali, jakoby jim došly síly. Američanům podlehli ve dvou setech 14:21 a 17:21 a na medaili tak tentokrát nedosáhli. Přesto byl turnaj pro ně úspěšný, popáté za sebou boj o medaile a spousta bodů do olympijské kvalifikace. Chyběla zkrátka jen ta třešnička na dortu. Na dortu podávaném v beachvolejbalovém ráji, v Ostravě na pláži pod vysokými pecemi.

Text a foto: Kateřina Pavlíčková