Zkrácené "maratonské" etapy na Dakaru jsou minulostí

Macíkova posádka po noci plné chrápání boduje 8. místem v etapě.

Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva z týmu Big Shock Racing v osmé etapě, druhé maratonské, dojeli do cíle na výborném osmém místě. Po noci, kterou posádka nakonec strávila na starých matracích v obrovském hangáru bývalého vojenského objektu a ve společnosti ostatních chrápajících závodníků, vyrazila do dalších rychlostních bojů. Taktika byla jednoduchá. Nezapadnout a vyrovnanými výkony pokračovat závodem. Vše vyšlo podle plánu a členové týmu Big Shock Racing se těší z 8. etapového místa.

Osmé etapě předcházela maratonská noc strávená v armádním objektu, kde většina jezdců spala ve společné místnosti. „Někdo si ustlal na zemi, někdo si tu postavil stan, my jsme s Martinem a Michalem našli staré plesnivé matrace, na kterých jsme si udělali ležení a byli jsme rádi, že jsme v suchu a v teple. V noci se tu ozývaly roztodivné zvuky, převládalo chrápání. A hned ráno ve 4 hodiny nás vzbudili motorkáři, kteří se chystali do závodu,“ popisuje dobrodružnou noc navigátor týmu Big Shock Racing František Tomášek.  

Nikoho už nepřekvapí, že i následná osmá etapa letošní Rallye Dakar byla zkrácena na 171 kilometrů. Ale závodníci týmu Big Shock Racing si nenechali zkazit náladu a těšili se na jízdu v dunách a navigátorsky náročnější trať, jejíž charakter už znali z minulých ročníků.      

Žlutý kamion Franta na své cestě k cíli míjel spoustu zakopaných závodních strojů. To osazenstvo kabiny znovu utvrdilo v přesvědčení, že je třeba jet přesně, svižně, ale opatrně a hlavně nezapadnout a neponičit závodní kamion. „Byla to pěkná etapa, vystřídaly se snad všechny povrchy, písek, kamení, projížděli jsme řečiště. Ale stále jsme dávali velký pozor. V horách se nám pak ještě podařilo zrychlit. Rozhodli jsme se, že pojedeme raději o něco pomaleji, ale s rozvahou. Jsme rádi, že se neztrácíme, nezapadáme, komunikujeme. Nálada v kabině je výborná a to je důležité,“ hodnotí etapu pilot Martin Macík.

Nakonec žlutá liazka s číslem 518 dojela do cíle jako osmá se ztrátou pouhých 6 minut na vítěze. V celkovém pořadí patří týmu Big Shock Racing 15. pozice. Při následném přejezdu do bivaku však nastaly další komplikace, způsobené vodou a zborcenou skálou, které dakarské karavaně komplikovaly přejezd do argentinského bivaku.    

Martin Macík

Lavorovo dakarské okénko

Lavor je mechanik týmu Big Shock Racing, který letos na Dakar vyrazil úplně poprvé. Jeho atmosféru nasává o to intenzivněji. V noci pracuje na technice a přes den jede závod v asistenčním vozidle a dohlíží na Marťase (Macíka). Bude nám ve svých krátkých komentářích zprostředkovávat detaily všedních dní na Dakaru i zákulisní dění, o kterém se fanoušci slavného závodu jinak jen těžko dozvědí.   

Na hranicích

„Čeká nás další přejezd hranic, takže jsem zvědav, co zase přijde. Když jsme jeli přes hranice s Paraguayí, děly se věci. Asi si nás vylosovali nebo jsme se jim zdáli podezřelí (jezdím v autě s šéfem týmu Martinem Macíkem starším), protože nám do auta pustili psa (pak jsme půl hodiny vymetali chlupy). Zkoušeli na nás, jestli nevezeme drogy. Museli jsme jim ukazovat kde co. I baťohy. Ale nakonec dobrý,“ vzpomíná Lavor. 

TZ a foto: Big Shock Racin Team

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.