Výborné výsledky českého adventure race týmu na Ostrovech

Český reprezentační tým v adventure racingu (AR), tedy závodech, kdy smíšené  čtyřčlenné týmy několik dní v kuse běží, jedou na kole či pádlují divočinou a plní různé další outdoorové disciplíny, vybojoval na Britských ostrovech výborné výsledky. Část týmu se teď chystá také na domácí mistrovsví.  

Tým ve složení Pavel Paloncý, Dan Šilar, Filip Šilar a Kristýna Skalická nejprve s přehledem zvítězil na závodě  Evropského poháru v Irsku, o týden později pak ve světové konkurenci v závodě napříč celým Walesem vybojoval 10. místo. 

mtb

„V Irsku nebyly moc vysoké hory, ale v noci panovala hustá mlha, silný vítr a prakticky nepřetržitě  pršelo, museli jsme jít velice opatrně  a přesně“ přibližuje Pavel, který má na starosti v týmu navigaci. 

„Nejvíc jsem si užila plavání. Venku byla velká zima, tak jsme se šli ohřát do vody“ prohlašuje s úsměvem Kristýna a přidává „Taky kajak stál za to, když se zvedl vítr, i na jezeře se udělaly solidní vlny“. 

startV Irsku se  český tým ujal vedení hned na startu a do cíle před sebe nikoho nepustil. „Prakticky od 3. Kontroly, kde byla hodně těžká navigace, jsme věděli, že máme na ostatní náskok. Ten jsme postupně zvyšovali, jen jsme si pak museli hlídat limit a do cíle jeli skoro týmovou časovku“ popisuje Pavel jediný dramatičtější moment závodu. 

Do závodu bývají vložené různé další outdoorové disciplíny jako je orientační běh, skalní lezení, canyoning, inline bruslení a podobně. „V Irsku nám velkou část disciplín zrušili kvůli špatnému počasí, jen lukostřelba zůstala. Ale ZIPlajna ve Walesu nám to vynahradila“ prozradil Filip a poodhalil tak největší atrakci závodu ve Walesu – 2mílový sjezd na lanovce, kdy závodníci dosahovali rychlosti až 170 km/h. 

Závody od sebe dělil týden. Irský závod měl limit 40 hodin, závod ve Walesu 120 hodin (5 dní). „Dost lidí se tomu divilo a ptalo se nás, jestli nebudeme ve Walesu unavení. Byla to dobrá příprava. Ve Walesu to bylo podobné jen několikrát silnější, delší a celkově mnohem těžší. Týden je dost času, vyzkoušeli jsme si terén, počasí, mapy, spolupráci…“ vyjmenovávají človné týmu. Irský závod je navíc příští rok vypsaný jako mistrovství Evropy,  Češi tak měli možnost si jej osahat dopředu. 

Ve Walesu závodníky  čekalo přes 600 km, z nichž největší respekt budily dvě  40km etapy pádlování na moři, noční trek přes pohoří Snowdonia a královská 220km dlouhá etapa na horském kole. Co bylo nejtěžší? „Monster Bike“ vyhrkne Kristýna… „a taky příliv“ zamyslí se po chvíli. Filip pokračuje: „Cesty se změnily v řeky. K jedné kontrole jsme se vůbec nemohli dostat. Pak se nám to povedlo, ale nemohli jsme se dostat od ní pryč.“ 

Tým se během první 3 dní dlouho pohyboval kolem 4. – 8. místa, ale nejdelší cyklistické etapě se propadl někam ke 13. místu. „Tam nám chyběla zhruba hodina, abychom to stihli projet ještě za rozumných podmínek, pak přišla velká voda a všechno nás stálo strašně moc sil, které nám v závěru chyběly. Třeba posledních 50 km treku přes pohoří Brecon Beacons, kde už bylo dost teplo, jsem musel jít v péřovce, jaká mi byla z únavy zima“ Hodnotí průběh závodu Pavel.
Tým se ale semkl a na posledních dvou etapách (50 km treku a 70 km MTB) se mu podařilo vrátit do TOP 10. Po 118 hodinách a 48 minutách, po pouhých 4 hodinách spánku dorazil do cíle v Cardiffu na 10. místě. 

„Výborná zkušenost a super zážitek. Je to zkrátka něco jiného závodit dva dny nebo pět dní“ uzavírají všichni.
Pavel s Filipem se teď  ve  čtvrtek 21. srpna objeví na domácím mistrovství v AR do Rychlebských hor a Jeseníků, zbytek týmu bude odpočívat a setkají se až na začátku září na závodech v Číně.

trek

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.