Třetí životní výsledek v řadě, jásala triatlonistka Vodičková

Česká triatlonistka Radka Vodičková potvrzuje skvělou formu. Na olympiádě v Londýně doběhla na 20. místě, ve Stockholmu v závodu Světové série obsadila 13. místo a naposledy se předvedla na nejlépe dotovaném triatlonovém závodě světa, kterým je kultovní Hy-Vee. V americkém Des Moines skončila devátá a získala prémii téměř čtvrt milionu korun. V rozhovoru přiznala, že je moc spokojená, ale že prestižní závod byl hodně náročný už kvůli doslova tyranskému vedru.

Vodičková

Radko, skončila jste devátá v nejlépe dotovaném závodě světa Hy-Vee, který byl finále série 5150. Oproti loňskému roku jste se zlepšila o pět míst. Jak to hodnotíte?
Výsledek na Hy-Vee je vlastně třetí „životní“ výsledek v řadě, takže kdo by nebyl spokojen. (smích) Pokud se týče zlepšení o pět míst oproti minulému roku, tak to se obecně těžko posuzuje, protože každý závod je jiný. Ale letos byla větší konkurence než vloni, navíc jsem stáhla ztrátu na nejlepší, a také jsem na bezhákovém závodě poprvé porazila některé hvězdy jako Ryfovou, Luxfordovou, Shapirovou, Groffovou a Caveovou.

Jak se vám závod líbil? Nevadilo vám velké vedro?
Na oficiálním webu psali, že to bylo tyranské vedro. A to sedí.  33°C ve stínu a k tomu vysoká vlhkost, to je samozřejmě tvrdá kombinace, kterou osobně dost špatně snáším. Ale na konci léta je reakce organismu o něco méně dramatická.

Vodičková - běhJaký byl průběh závodu? Plavání se vám tolik nepovedlo, že? Ale běh byl vynikající…
Je to tak, ale bylo to vlastně trochu „v plánu“. Trenér usoudil, že po olympiádě je potřeba zapracovat hlavně na kole, speciálně na časovkářském, a že posun je v mém případě dále možný a relativně snadno dosažitelný i na běhu. A jelikož by bylo riskantní bušit do všeho naráz, omezil mi kvalitní střední a delší úseky na plavání, kde jsme jen udržovali techniku a specifickou sílu. A trochu mi spadla silová vytrvalost. To mě podle trenéra možná stálo  15-20 vteřin na 1500 m, což by odpovídalo i ztrátě na „plavecké měřítko“ Sarah Haskinsovou. Ale posun v dalších disciplínách to evidentně bohatě vynahradil.

Získala jste prémii 12 tisíc dolarů. Koupíte si něco pěkného? Uděláte si něčím radost?
Tak to mě zatím nenapadlo. Nad jednou věcí ale vlastně přemýšlím. Ne něco pěkného, ale něco praktického. (smích) Chtěli bychom testovat a případně používat buď Q-Ring od Rotoru nebo O-Symetric Ring (převodníky, řekněme, jiného než kulatého tvaru). Tak když se nám nepodaří si tento materiál zajistit sponzorsky, tak do něj asi zainventuji.

Jaký je váš další závodní program?

Finále Bundesligy a MČR v Brně. Pak si dám chvíli oddech a začnu se připravovat na sérii převážně asijských závodů. Hodně se těším hlavně na už „tradiční“ pobyt v Thajsku , kde budu letos nejen závodit, ale měla bych se zapojit i do dvou charitativních projektů, přičemž do jednoho po boku známého triatlonisty Chrise Lieta. A to bude, jak jsem ho zatím měla možnost poznat, určitě fajn zkušenost.

Přidáte na závěr nějakou zajímavost nebo postřeh?
Potěšilo mě, když mě zástupci WTC ( World Triathlon Corporation, firma zaštiťující organizaci závodů Ironman, 70.3 Ironman a série 5150) požádali o rozhovor s tím, že jsem jediná triatlonistka na světě, která se v jednom kvalifikovala současně na Olympijské hry, finále série 5150 a MS 70.3 Ironman v Las Pegas. Pozvání do Las Vegas jsem ale odmítla, protože mám jiný důležitý závod. Potěšilo mě i to, že je hodně zajímala má olympijská zkušenost, srovnání závodů a konkurence na obou odlišných typech triatlonu, což je pro mne osobně další signál, že je snad minulostí zbytečná nevraživost mezi WTC a ITU.