Start Dakaru se blíží - Češi jsou na místě!

České účastníky Dakaru společně dopravil do Džiddy v Saudské Arabii letecký speciál. Na jeho palubě bylo na tři desítky závodníků různých kategorií a více než stovka členů jednotlivých týmů. Společný let byl prakticky jedinou možností jak se do dějiště pouštní rally dopravit, protože Saudská Arabie uzavřela v minulých dnech hranice jako ochranu před světovou pandemií coronaviru.

Jedním z nejsledovanějších českých jezdců bude Martin Prokop, pro kterého to bude již třetí účast v tomto extrémním závodě. Zatím nejlepší umístění bylo pro něj 6. místo v ročníku 2019.

Macík už se v Džiddě rozcvičuje na svůj 9. Dakar

„Hurá, jsme na místě,“ hlásil v pondělí ráno pilot Martin Macík, když tým Big Shock! Racing spolu s dalšími českými závodníky přistál v Džiddě, dějišti 43. ročníku Rallye Dakar. Už v sobotu 2. ledna tu odstartuje další velké dobrodružství, na které nedočkavě čekají miliony fanoušků po celém světě. Pilot kamionu Martin Macík se těší na svůj 9. Dakar. Dvakrát dojel na 5. místě. V kabině ho podpoří ostřílený navigátor František Tomášek a zkušený mechanik David Švanda, který se podílel také na stavbě závodního kamionu pojmenovaného Karel. Pro šéfa týmu, Martina Macíka staršího, bude další ročník legendárního závodu už 19. v pořadí. „Jsme výborně připravení, udělali jsme maximum pro to, abychom měli řešení pro všechny představitelné situace. Ale současně za ta léta víme, že na Dakaru se vždycky stane něco nečekaného. A proto nás tolik baví. Síla Čechů spočívá mimo jiné ve schopnosti poradit si v jakékoliv situaci,“ říká k přípravám Martin Macík starší. Po sobotním PCR testování, nasazení náhradníka, nočním letu a náročnějším přistání v Džiddě už jsou všichni členové týmu Big Shock! Racing v další předepsané karanténě v jednom z místních hotelů.

Pozitivní testy na coronavirus si vyžádali nasazení náhradníků u Buggyry i Big Shock Racing

Odletu na Dakar předcházelo povinné testování celého týmu, které muselo proběhnout nejpozději 48 hodin před vstupem do Džiddy. V sobotu ráno tak všichni členové sedlčanské výpravy podstoupili povinné PCR testy. Po nich následovalo dlouhé čekání na výsledky. Tým měl připraven několik scénářů pro případ, že by některý z 20 členů výpravy testy neprošel úspěšně. Zprávy z laboratoří nakonec přinesly jeden „pozitivní“ verdikt. „Jednoho z mechaniků a řidiče doprovodného vozidla musel nahradit Dan Stiblík, který už s námi absolvoval letošní závody v Polsku,“ řekl Martin Macík. Zbytek výpravy mohl v neděli večer zamířit na ruzyňské letiště.

Do koronavirové pasti totiž spadli hned tři členové týmu Buggyra. Ve všech případech se jednalo o mechaniky. „Dva kluci neprošli rovnou. Třetí byl sice negativní, s pozitivně testovaným jel ovšem několik hodin v jednom autě.  „Na každý post máme náhradníka, proto naskočí mechanici, kteří přijali roli jakýchsi bojových záloh a včera s námi šli z preventivních důvodů na test“ vysvětluje Jan Kalivoda.

Zatímco se řešily personálie, zajišťovala administrativní část týmu nové letenky a expresní víza do Saúdské Arábie. „Všichni jste si představovali konec Vánoc jinak, ale nedá se nic dělat,“ komentoval aktuální dění posledních hodin týmový manažer.

David Vršecký je pak přesvědčen o tom, že nově povolaní členové týmu, se zhostí svých rolí bez větších obtíží. „Věděli jsme, že pojedou čtyři auta, během sezóny jsme dali dohromady špičkový tým mechaniků. Je sice pravda, že stejně, jako pro jezdce, je Dakar i v případě mechaniků o zkušenostech, člověk je vystaven do té doby nevídanému tlaku, který umí zlomit charaktery, ale nějak si poradíme. Ostatně, nic jiného nám ani nezbývá.“  

Co nás čeká účastníky závodu po přistání v Saúdské Arábii?

Po příletu do Džiddy museli všichni účastníci nastoupit do předepsané 48hodinové karantény. „Každý tým předem nahlásil, kdy přiletí a v jakém hotelu bude ubytován. Aby pořadatelé měli kontrolu a mohli vše připravit a komunikovat se saudskoarabskou vládou. Během karantény bychom měli dostat pozvánky na další PCR testy, organizované přímo pořadateli v areálu Královského stadionu, kde bude stát i bivak 0 a budou se tu odehrávat všechny úvodní akce spojené se startem Dakaru,“ popisuje další vývoj manažer týmu Big Shock! Racing Martin Pabiška.

Po testování se jednotlivé výpravy odeberou znovu na hotel a vyčkají na výsledky. S negativním potvrzením už Big Shock! Racing může nastoupit do akce. Předem určených a nahlášených 7 členů se vydá vyzvednout techniku do přístavu. Zbytek výpravy zamíří do bivaku. Změnu oproti předchozím letům zaznamenaly přejímky. Doprovodná vozidla podstoupí zrychlené kontroly přímo v bivaku, standardním procesem technických a administrativních přejímek projdou pouze závodní vozy. „My máme finální přejímku závodního auta naplánovanou na 2. ledna v 9 hodin. Ale před tím chceme ještě absolvovat shake down v poušti. Máme určené místo asi 50 km od bivaku, kde můžeme ještě před závodem ověřit, jestli je náš kamion Karel po plavbě v pořádku,“ doplňuje palubní mechanik David Švanda. Ve stejný den odpoledne už Rallye Dakar odstartuje do 11kilomerového prologu, který určí pořadí v závodním poli. Následující den, 3. ledna, se závodníci vydají do 12 etap nejnáročnějšího motoristického závodu na světě. Čekají je písečné duny, terény plné ostrých skal, minimum spánku, zato adrenalin vypumpovaný do nejvyšších otáček. Tým Big Shock! Racing už se nemůže dočkat.         

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.