Zmáčeného Krušnomana v Klínech ovládli favorité Kubíček a Erbenová

Vítězi posledního šestého dílu Českého poháru Xterra 2012, kterým byl populární Krušnoman Klíny, se v sobotu stali podle očekávání největší favorité Jan Kubíček a Helena Erbenová.

Pořadatelé 11. ročníku Krušnomana využili maximální dovolený rozsah kilometrových objemů. Účastníci tak museli zdolat 1500m plavání, 41km na kole, při kterých šplhali po nové sjezdovce do obce Klíny a na závěr 11km běhu v lese. Kvůli pátečnímu dešti se v Krušných horách ochladilo a navíc horské cesty změkly, což triatlety při téměř permanentním stoupání na kolech značně zpomalilo.

„Byla to taková lázeň, trať byla strašně nasáklá vodou,“ kroutil od bláta kropenatou hlavou vítězný Kubíček, který většinu kola a běhu strávil ve dvojici se slovenským triatlonistou Tomášem Jurkovičem. „Na kole jsme jeli spolu, při běhu jsem mu na sedmém kilometru cuknul a zůstal vpředu. Nechtěl jsem nechat rozhodnutí na úplný závěr,“ popsal Kubíček.

„Kolo bylo hodně kopcovité. Po sjezdovce se stoupalo po šotolině, bláta zase tolik nebylo, ale zato všude stříkala voda. Běh po měkkém povrchu už byl naopak docela příjemný,“ poznamenal triatlet, kterého čeká příští víkend závod Světového poháru ve Švýcarsku.

Rozmáčená trať moc neseděla Heleně Erbenové, která se krátce po přesednutí na kolo ujala vedení. „Jsem ráda, že jsem v cíli. Byl to pro mě strašně těžký závod, spíš délkou než parametry. Přišlo mi, že kolo mělo snad pětačtyřicet kilometrů. Škoda, že nesvítilo sluníčko,“ utírala si zablácené tváře suverénka nejen domácích terénních triatlonů.

Stejně jako Kubíček se za týden postaví na start Xterry ve Švýcarsku. „Už jsem tam loni startovala a je to zase jiný extrém. Na kole se tam jede jen jeden asi dvoukilometrový kopec, pak se pokračuje potokem. Tam kde je větší hloubka, se musí samozřejmě kolo vzít do ruky,“ krčila rameny bývalá reprezentační běžkyně na lyžích, kterou v říjnu čeká mistrovství světa v terénním triatlonu, kde loni získala bronzovou medaili.

Výsledky Xterra Krušnoman Klíny (1,5km-41km-11km)
Muži:
1. Jan Kubíček 3:09:28,4, 2. Tomáš Jurkovič (SR) 3:10:30,7, 3. Jonáš Vojtěch 3:17:11,7, 4. David Janda 3:19:19,8, 5. Matěj Zahálka 3:22:03,2, 6. Pavel Jindra 3:24:18,4.

Ženy: 1. Helena Erbenová 3:34:02,1, 2. Ivana Loubková 3:54:38,9, 3. Lenka Cibulková 4:02:49,8, 4. Kateřina Loubková 4:05:32,3.