Zlatý volant za rok 2021 si odnáší Macík, cenu Osobnost světového motorsportu převzal Fittipaldi

Na slavnostním galavečeru ankety Zlatý volant převzali ocenění nejlepší současní čeští závodníci. Prestižní cenu v kategorii automobilů získal dakarský jezdec Martin Macík. Kategorii motocyklů ovládl další úspěšný účastník dakarské rally, Martin Michek. Cenu Elišky Junkové získala Gabriela Jílková a talentem roku byl zvolen Erik Cais.

Slavnostní galavečer, kterým tradičně vrcholí nejstarší česká motoristická anketa Zlatý volant, se uskutečnil v prostorách Autoklubu ČR za přítomnosti špiček českého motorsportu. Pro nejlepší tuzemské závodníky sezóny 2021 na internetu hlasovalo více než 40 tisíc fanoušků z řad široké veřejnosti a na konečném verdiktu se stejnou měrou podílela i odborná porota složená z předních motoristických novinářů. Nejvíce hlasů mezi automobilovými jezdci a ocenění Zlatý volant si odvezl pilot dakarského týmu Big Shock Racing Martin Macík, kterému se tak podařilo zopakovat loňské vítězství. „Mám velkou radost, že se mi podařilo zopakovat loňský úspěch a moc děkuji všem fanouškům i porotě za to, že pro mě hlasovali," říká Martin Macík, který v minulém roce vyhrál na Dakaru tři etapy a mezi kamiony skončil celkově čtvrtý. 

Zdroj dynamické sekce: » Zlaty_volant_2021 (Fotogalerie)

Ocenění Zlatá řídítka pro nejlepšího jezdce v kategorii motocyklů putuje za Martinem Michkem, který svým loňským desátým místem vyrovnal nejlepší výkon českého motorkáře v historii Rallye Dakar a se sedmi národními tituly a dvěma tituly mistra Evropy je naším nejúspěšnějším motokrosovým jezdcem za dobu existence samostatné České republiky.  

Galavečer českého motorsportu svou přítomností ozdobil dvojnásobný mistr světa F1 a vítěz z Indy 500 brazilský závodník Emerson Fittipaldi, který si do Prahy přijel převzít ocenění Osobnost světového motorsportu v kategorii automobilů. „Mým dobrým přítelem je Giacomo Agostini, který dostal ocenění před dvěma lety, pak jména jako Mika Hakinen, Michael Schumacher, Hans Stuck a další slavní šampioni. Být v takové společnosti je skvělé a je to pro mě velká čest,“ říká dnes pětasedmdesátiletý pilot F1. Ocenění převzal z rukou Tomasze Wiatraka, generálního ředitele ORLEN GROUP, která je hlavním partnerem ankety. „Jsem rád, že díky tradiční anketě Zlatý volant můžeme dnes ocenit nejlepší české závodníky a zároveň také osobnosti, které přispěly k popularizaci a rozvoji motorsportu, a jsou tak inspirací pro mladou generaci třeba jako loni oceněný Robert Kubica,“ dodává Tomasz Wiatrak.

Ocenění Osobnost světového motorsportu v kategorii motocyklů převzal slovenský jezdec a desetinásobný mistr Československa Peter Baláž, kterému předával cenu Radek Pokorný, jednatel společnosti Engine Group.

V sídle Autoklubu ČR se ale také vzpomínalo na ty, kteří nás v minulém roce opustili. Cena In memoriam byla udělena dakarské legendě a osminásobnému vítězi slavné rally Karlu Lopraisovi. Ocenění z rukou Milana Poživila, zástupce společnosti EVROFIN a partnera ankety Zlatý volant, převzal jeho syn Leo Loprais. 

Stejně jako v minulých letech se hlasovalo i o nejlepší závodnici a cenu Elišky Junkové s přehledem získala Gabriela Jílková, která minulou sezónu úspěšně reprezentovala Českou republiku na mezinárodních okruhových závodech kategorie GT. 

Fanoušci a porota letos volili také Talent roku a tím se suverénně stal rallyový jezdec Erik Cais. Ten má ve svých dvaadvaceti letech za sebou už slušnou řádku jak domácích, tak zahraničních, úspěchů. Že s ním je třeba počítat i do budoucna potvrdil naposledy hned na začátku letošní sezóny, když v Rally Monte Carlo získal stříbrnou pozici v kategorii WRC2.

K anketě Zlatý volant už několik let neodmyslitelně patří i fotografická soutěž Zlaté oko, v níž se vybírá nejlepší snímek z oblasti motorsportu. Porotu letos nejvíce zaujal snímek nazvaný „Kamikaze“ od Jana Froňka, který fotografii zachytil na finské rally. 

Anketa Zlatý Volant je nejstarší českou motoristickou anketou a existuje již od roku 1976. Trofej v rámci ankety v minulosti již převzali slavní jezdci jako Michael Schumacher, Mika Hakkinen, David Coulthard a mnozí další. O vítězích rozhoduje společné hlasování veřejnosti a odborné poroty. Kompletní výsledky 45. ročníku, včetně pořadí všech nominovaných, zveřejní pořadatel na webu ankety www.zlatyvolant.cz v průběhu následujících dní. 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting