Zlatá řídítka pro nejlepší motocyklové závodníky se rozdají již počtrnácté. Předávání ozdobí italská závodnická legenda Giacomo Agostini.

Ručně vyrobenou trofej v podobě motocyklového jezdce si již počtrnácté z pódia odnese nejlepší český motocyklový závodník. Stane se tak 6. února v pražském prostoru Cubex na galavečeru Zlatý volant. O vítězi rozhodne i tentokrát ze dvou třetin odborná porota složená z novinářů a z jedné třetiny široká veřejnost. Čestnou trofej Zlatých řídítek za celoživotní přínos motorsportu si z rodné Itálie do Prahy přijede převzít žijící legenda a patnáctinásobný mistr světa silničních motocyklů Giacomo Agostini. 

Dnes již sedmasedmdesátiletý rodák z italské Brescie dosáhl svých největších úspěchů mezi lety 1966-1975, kdy se mu podařilo získat celkem 15x titul mistra světa silničních motocyklů. Z toho 8 titulů v královské kategorii do 500ccm a zbylých 7 pak na třistapadesátce. Za svou kariéru vyhrál na 122 velkých cen. Tyto výsledky z něj dělají historicky nejúspěšnějšího účastníka mistrovství světa silničních motocyklů. Po pěti vítězstvích v každé z kategorií 350ccm a 500ccm si Agostini odvezl ze slavných závodů Isle of Man TT. Na ostrově Man pak přestal závodit po smrti kolegy Gilberta Parlottiho v roce 1972. Většiny vítězství Agostini dosáhl na italských strojích z dílny MV Augusta. V roce 1974 přesedlal na Yamahu, na které se mu podařilo získat dva mistrovské tituly. Svou aktivní motocyklovou závodnickou kariéru ukončil v roce 1977. Na konci sedmdesátých let závodil také ve formulích. Za dvě sezóny v sérii British Formula One v letech 1979 a 1980 celkem sedmkrát stanul na stupních vítězů. Řadí se tak mezi nepočetnou skupinu závodníků, kteří zvládli být úspěšní ve dvou poměrně rozdílných závodních disciplínách. V 80. letech se vrátil k motorkám, působil jako manažer stáje Yamaha. Pod jeho vedením pak získal tři tituly mistra světa také jeho svěřenec Eddie Lawson. Od roku 2003 je rovněž držitelem Řádu zásluh o italskou republiku. 

Vítěze za rok 2019 určí porota v tandemu s fanoušky

Loňský ročník Zlatého volantu premiérově představil koncept hlasování, ve kterém o vítězích rozhoduje odborná novinářská porota dvěma třetinami váhy hlasu. S výsledkem může zamíchat zbývající třetina váhy hlasu, která je výsledkem hlasování fanoušků na webových stránkách Zlatého volantu. „Hlasování pro veřejnost na webu poběží od 1. prosince do poloviny ledna. Loňská premiéra se osvědčila, protože napříč kategoriemi se do hlasování zapojilo na 20 000 fanoušků motorsportu. Pozitivním zjištěním bylo, že hlasování fanoušků se téměř shodovalo s verdiktem poroty. Přesto to v několika kategoriích s pořadím mírně zamíchalo. Věříme, že letošní zapojení fanoušků bude v tomto ročníku ještě větší,“ uvedla zástupkyně pořadatele ankety Jana Svobodová z agentury Pozitif. 

V pořadí již třetí trofej Zlatých řídítek si v předchozím ročníku odnesl Jakub Kornfeil, který od roku 2009 závodí v seriálech mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě Moto3. O rok dříve zvítězil plochodrážník Václav Milík. „Těší nás, že přestože jsou všechny druhy motocyklového závodění sdružené do jednoho ocenění, nevyhrávají pouze závodníci jedné kategorie. V předchozích ročnících vyhrál také FMX závodník Libor Podmol nebo motokrosař Martin Michek,“ hodnotí Jana Svobodová.

Motorky mohou ovládnout také další kategorie

Další ryze motorkářskou kategorií je ocenění Sportovní motorka roku. O vítězi v tomto případě rozhodne na internetu široká veřejnost. Hlasování, kde každá IP adresa smí hlasovat pouze jednou, bude přístupné od 1. prosince do poloviny ledna, stejně jako u ostatních kategorií. V předchozím ročníku získal cenu stroj BMW R1250 RT. V tomto ročníku zaujímá bavorský výrobce hned tři z 21 nominovaných pozic. Zda obhájí loňské vítězství však záleží ryze na hlasujících fanoušcích. 

Motocyklová tématika však může ovládnout také další dvě kategorie. Tou první je Motoristická událost roku, kde rovněž rozhodují pouze fanoušci na internetu. „Zda loňského vítěze Barum Czech Rally Zlín nahradí některý z motocyklových podniků záleží pouze na fanoušcích,“ doplnila Jana Svobodová. Druhou kategorií je fotografická soutěž Zlaté oko, kam profesionální i amatérští fotografové každoročně pošlou stovky svých nejlepších motoristicky laděných fotografií. Nyní se uskuteční její 15. ročník. Pět z předchozích ročníků vyhrály snímky s motocyklovou tématikou.

Text a foto: Agentura POZITIF s.r.o. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.