Zemětřesení, obří liják i těžký pád. Vabroušek už na Havaji zažil leccos, přesto říká: To nikdy nezevšední

Popatnácté v řadě se český triatlet Petr Vabroušek postaví na start legendárního ironmana na Havaji. Kdyby někdo čekal, že pro nejlepšího českého Železného muže bude tento závod prakticky rutinou, byl by na omylu. Naopak. Havajský ironman prý nikdy nezevšední. Nejen to prozradil Vabroušek v rozhovoru.

Vabroušek

Petře, je to neuvěřitelné číslo, ale na Havaji vás čeká popatnácté nejlegendárnější ironman světa. Jak se těšíte?
Samozřejmě se opět těším a moc. Atmosféra tohoto závodu je jedinečná a neopakovatelná. I popatnácté si start tady považuji.

Není to už pro vás tedy něco samozřejmého třeba jako pro většinu Čechů štědrovečerní večeře?
Určitě není. Kvalifikace na Havaj není nic jednoduchého a člověk nikdy neví, zda to letos není naposledy. Havaj určitě nikomu nezevšední.

Když vzpomenete na svou první účast, co se od té doby změnilo?
Za těch patnáct let stoupl počet účastníků a ještě rychleji přibývá médií, sponzorů i diváků. Rozšiřují se silnice, příbývají další hotely, zvětšuje se i Expo a množství pořadatelů. Kdysi tady během závodního týdne ještě kotvily i zaoceánské lodě. Ty dnes už Ironman zcela vytlačil, protože by se do Kony v tomto týdnu prostě nevešly. Mezi letištěm a Konou je téměř trvalá zácpa.

Popište nám, v čem je tento Ironman jedinečný?
Triatlon jako sport se tady před 35 lety narodil. Kombinace trati a klimatu je velmi náročná a historie závodu je plná zajímavých příběhů. Jde o legendární závod a jeho legenda stále roste. Každoročně roste počet uchazečů o start a náročnost kvalifikace. Pro desetitisíce lidí je start na Havaji velkým, často celoživotním snem.

Může vás něco na tamních tratích ještě překvapit?
Pokaždé, když řeknu, že už jsem vše zažil a nic mě nepřekvapí, objeví se něco nového. Tady to už bylo zemětřesení, liják při závodě nebo nečekaný těžký pád na cyklistice. Člověk musí být připraven i na nečekaná překvapení.

V kategorii profíků vás bude startovat 53. Jaké jsou vaše ambice?
Sítem profi rankingu prošli jen Ti nejlepší. Každý skalp bude cenný!

Jste proslulý tím, že místo tréninků raději jezdíte po závodech. Jak se před závodem cítíte? Je forma?
Cítím se skvěle. Po vysokohorském Ironmanu v Lake Tahoe (2000mnm), jsem byl trochu unavenější než obvykle, ale už je to v pořádku.

Jste jediným Čechem v kategorii Pro, ale ve startovní listině najdeme další česká jména v Age Groups. Budete krajanům radit a pomáhat?
Samozřejmě. Každoroční předávání havajských zkušeností nováčkům mi vždy dělá radost.

A na závěr taková tipovací soutěž. Kdo myslíte, že vyhraje? A jací jsou podle vás největší favorité na bednu?
Kienle, Jacobs, Raelert. Steffen, Vlerken, Carfrae.

Petře, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v závodě.

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.