OffROAD Maraton Drnovice: Závodníci opět bojovali v oblacích prachu

Šestý díl OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu 17. září v pískovně poblíž Drnovic. Drtivá většina závodníků se těšila na déšť a bláto. Nakonec ale jela v oblacích prachu. Mezi motorkáři byl nejrychlejší Lubomír Vojkůvka z Vype racing teamu. S druhým Radkem Grulichem z Region Racing jako jediní zvládli 47 kol. Čtyřkolky dovedl do cíle Luboš Kuncíř z Kaskadér racing teamu před Jurajem Vargou z Varga Motorsports. Zlato mezi auty letos tradičně ukořistil RP Interier s buginou. Mezi speciály nad dva litry zvítězil Valtr offroad team, do dvou litrů Autocentrum Luňák a nejrychlejšími amatéry byl Lego team Kdyně. V silné konkurenci bugin jel i dakarský závodník Dušan Randýsek, který kvůli závadě na elektroinstalaci skončil těsně pod stupni vítězů. Obrovskou smůlu mělo OffROAD centrum Jase, které šlo dvakrát přes střechu a závod předčasně ukončilo.

FOTO: Jiří Jonáš

Drnovické klání odstartovalo v 7:30 startem motorek na tři hodiny. Závodníci už od pátku hleděli k obloze a prosili o déšť, který by vyprahlý povrch změkčil. Ale marně. V sobotu již první lajna zvedla oblaka jemného a nepříjemného prachu, která zahalila celou pískovnu.

Tříkilometrová trať byla poměrně rychlá s obvyklými sjezdy a výjezdy po stěnách a na dno pískovny. Jezdci měli problém se v prachu orientovat, což v cíli přiznal i nejrychlejší Lubomír Vojkůvka z Vype racing teamu. Nestor endura opět prokázal největší zkušenost a cílovou šachovnici viděl absolutně první jako vítěz mistrovských E2. Skvěle ho pronásledoval Radek Grulich z Region Racing, který stejně jako Vojkůvka nasčítal 47 kol. Třetí celkově Jiří Kelich z Kestone Racing uzavřel stupně vítězů v kategorii Mistr Moto E2. Do první pětky se dostal i pohárový jezdec Erik Mikulášek z Loras Racing teamu, vítěz E1. Následoval ho Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká, zlatý mezi mistrovskými veterány.

FOTO: Jiří Jonáš

Čtyřkolkářům sice spadlo pár kapek deště, ale na prach to nestačilo. Na startu se ve 11:00 objevil i loňský vítěz Zdeněk Tůma z THF Racing, který trénuje na Dakar 2017 pod hlavičkou Barth racing. Mezi mistrovskými sportkami skončil šestý. Dlouho vedl Martin Miřejovský z Teamu Max 2. Pár kol před koncem ale měl problém s brzdou. Jeho pronásledovatelé nezaváhali. Absolutní drnovický skal ve dvou stopách získal Luboš Kuncíř z Kaskadér racing teamu. Letos byl poprvé na bedně a hned zlatý. Stříbro celkově i v kategorii bral Juraj Varga z Varga Motorsports teamu. Miřejovský dojel třetí. Nadvládu mistrovských sportek rozbil na šestém místě absolutně zlatý veterán Dušan Novotný z Kaskadér Racing teamu. Mistrovskou 4x4 dovedl na prvním místě Michal Vágner ze Čtyřkolky Tišnov, sedmý celkově. První pohárový stroj patřil Ladislavu Řánkovi z Jája teamu – Čímice na osmém místě.

FOTO: Jiří Jonáš

Po závodech dětí a mladších juniorů se v 16:00 na dno pískovny postavily offroadové vozy. V kategorii speciálů do jednoho litru stálo pět vozů, mezi nimi i Arctic Cat Dušana Randýska. Závodník se těšil na souboje s ostatními, zvláště na svého dakarského spolujezdce Rostislava Plného, který jel tradičně s Polarisem číslo 13. A právě také ten se v cíli objevil jako první. Plný zvládl 72 kol. O tři kola méně si zapsal Tisková zpráva Can-Am Quadservisu Špak – Papá buggy teamu, který o dvě kola porazil letošního skvěle jedoucího nováčka Andy Motors Racing s Františkem a Jakubem Šímou. Dušan Randýsek skončil čtvrtý. Celý závod jel kvůli závadě na elektroinstalaci v nouzovém režimu. Po buginách se cílem celkově pátý prohnal Valtr offroad team. Synové dakarského závodníka Jaroslava Valtra slavili třetí letošní zlato a vedou pořadí mezi nejsilnějšími speciály nad dva litry. Obrovskou smůlu měli jejich hlavní soupeři Offroad centrum Jase. V desátém kolem při sjezdu do zatáčky jejich Defender neustál manévr a šel dvakrát přes střechu. Posádce se naštěstí nic nestalo, ale auto již nepokračovalo. A jak tým zklamaně přiznal, tato nehoda jim zřejmě prohrála celou sezonu. Brouček Wings teamu si dojel pro druhé letošní stříbro. Na bedně je doplnil bronzový Forza Off road Rapotín.

FOTO: Jiří Jonáš

Obrovskou radost mělo Autocentrum Luňák, které se letos poprvé vyšplhalo na nejvyšší příčku mezi speciály do dvou litrů. KB System offroad team I na něj ztratilo tři kola a skončil druhý. Největší souboje s ním sváděl Wings team s Vitarou, kterému na stříbro chybělo pouhé kolo. Amatérské souboje byly opět pod taktovkou Lego teamu Kdyně se 46 koly, kterého výtečně proháněli Záchranáři. V cíli skončili nejtěsnějším rozdílem jednoho kola. Dámský tým Angels offroad získal za 37 kol bronz. Všechny výsledky najdete na www.offroadmaraton.cz v rubrice Výsledky.

FOTO: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.