Zašitý triatlet Švarc bojoval jako lev a za 2. místo dostal pohár pro kategorii žen. „Když se daří,“ smál se

Pád na kole, tržná rána v obličeji, nemocnice, šití a tři stehy. To byla sobota českého triatlonového reprezentanta Přemysla Švarce v závodě City Triathlon Bratislava. V neděli se pak i se zraněním postavil na start hlavního závodu, který byl úvodním podnikem Českého poháru v olympijském triatlonu a skončil druhý. Po vyhlášení vítězů si všiml, že jeho pohár je určen pro kategorii žen. „Když se daří, tak se daří,“ komentoval s úsměvem triatlonový víkend na Slovensku.

Švarc

Přemku, v úvodním závodě Českého poháru v olympijském triatlonu jste v Bratislavě skončil druhý. Co říkáte tomuto výsledku?
Věřil jsem si na vítězství a to i díky velmi podařeným závodům v minulých týdnech. Bohužel bylo hodně věcí, které mi nepřály. Ale také musím vyzdvihnout velmi dobře připraveného Honzu Čelůstku, který byl v neděli v běhu prostě lepší a zaslouženě vyhrál.

V sobotu jste v semifinále upadl, váš obličej zalila krev a musel jste na šití. Co se stalo?
Jeden slovenský reprezentant bohužel pojal cyklistiku jako kamikaze, ale při vyhýbání se jedné z děr mě sejmul. Pak se po mně ještě projel další závodník, takže se mi z asfaltu zvedalo poměrně těžce.

Co jste dělal a jaké byly vaše myšlenky, když jste jel do nemocnice?
Po pádu jsem dojel k depu a ptal se rozhodčích, zda je reálné pokračovat. Bohužel mi doporučili návštěvu sanitky. Tam mě přesvědčili, že ránu je nutné zašít. Po cestě do nemocnice jsem si říkal, že je štěstí, že nemám nic zlomeného.

Když vám lékaři ránu zašili, doufal jste, že byste i tak mohl zasáhnout do nedělního finále?
Adrenalin udělá hodně. Doktoři mi závod sice nedoporučovali, zranění a pocity v neděli ráno mi ale dovolily, abych na start nastoupil. A já se chtěl rvát do posledního metru.

Jak jste se nakonec dohodl s pořadateli, že jste mohl v neděli nastoupit?
Díky tomu, že to nebyla moje chyba, šlo zažádat o divokou kartu na úkor některého z kvalifikovaných. Jsem rád, že speaker a známý slovenský moderátor Sajfa chtěl raději moderovat a místo mi přenechal. Ještě jednou mu za to děkuji. Hrozně moc jsem chtěl ukázat svou formu a jsem hrozně rád, že to takhle vyšlo.

City Triathlon Bratislava se jel na tratích sprintu. Jak vám to vyhovovalo?
Sprint triatlon je také trochu o štěstí a více o aktuálních pocitech než olympijský triatlon. Mně však většinou kratší distance vyhovují. A nutno podotknout, že na takhle dobře zorganizovaném závodě byla radost bojovat.

 

Popište závod a souboj s vítězem Janem Čelůstkou. Kde vám utekl?
Plaváním ani kolo nic nerozhodlo. Já zkusil nasadit vysoké tempo ihned z depa, ale sám jsem byl v místním větru proti Čeldovi (Jan Čelůstka) s Evansem bezbranný. Poté se do nějakého  4.km taktizovalo a čekalo na nástupy. První dva jsem odrazil, ale bohužel třetí cca 400m před cílem byl nad moje síly a Čelda mi poodskočil, což bylo klíčové. Zbytek jsem pak v poklidu doběhnul a šetřil síly na další závody.

Při vyhlašování jste dostal pohár pro vítěze své kategorie, ale ten jste pak měnil se Šárkou Grabmüllerovou. O co tam šlo?
Při vyhlašování mé kategorie 20-29 let muži jsem převzal pohár, a poté zjistil, že je pro ženy 40-49 let. Šel jsem za Šárkou Grabmüllerovou, která tuto kategorii vyhrála. Ta mi řekla, že její kategorie byla sloučena s kategorií 35-39 let, a proto má pohár za tuto kategorii. Nakonec si radši vzala můj pohár a mně zbyl ten pro ženy 35-39 let. Šel jsem za pořadateli, kteří mi řekli, že bohužel můj pohár nenašli. Každopádně všechny poháry byly tvarově stejné, takže jde "jen" o tu cedulku. Prostě když se daří, tak se daří. (smích)

Co byste řekl k organizaci závodu, atmosféře i počtu závodníků? Líbilo se vám v Bratislavě?
Mároš Horínek spolu se svým týmem udělali kus práce. Před závodem jsem mu vyčítal vysoké startovné a myslel si, že chce závod pojmout jako byznys. Ale to byla mylná myšlenka. Investoval do závodu hodně a bylo to vidět. Skvělé zázemí, doprovodný program, pěkné ceny. Prostě vše, co velká akce potřebuje. A dokonce se povedlo přilákat i dost diváků, což je jak u nás tak na Slovensku dost těžké.

A co vás čeká dále? Uvidíme vás v Brně v dalším závodě Českého poháru?
Doufám, že nic horšího už mě nepotká, protože mám nějaké divné období. Ale pokud se sobotního mistrovství republiky v Brně dožiju, tak na startu určitě chybět nebudu. Na obhajobu titulu z loňského roku se připravuji a i závod ČP v Bratislavě byl spíše přípravou na Brno.

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.