World Masters kategorie A a Mistrovství Evropy žáků v akrobatickém rokenrolu – Záhřeb, 4. 6. 2016

Zdeněk Polc

Na rozdíl od několika předchozích roků letos před prázdninami mohly rokenrolové taneční páry nejvyšší kategorie změřit svoje síly na třech mezinárodních soutěžích. Poslední z nich uspořádal v sobotu 4. 6. chorvatský klub Gimnazija ve sportovní hale Kutija šibica v Záhřebu. Hala je spolu s dalším sportovním zařízením obklopena obytnými domy, přístup do ní je ukryt za výškovou budovou a míst k parkování zde není nazbyt. Samotná hala je však prostorná a tanečníci měli k dispozici i velkou rozcvičovnu. Neobvyklá byla vysoká hladina osvětlení parketu, ale světla neoslňovala a nevytvářela nevkusné rušivé efekty, se kterými se občas setkáváme. Zajímavé bylo množství kamer umístěných v hale, z nichž jedna dálkově ovládaná jezdila na vozíku po kolejničkách před stolky porotců.

S World Masters bylo spojeno Mistrovství Evropy žáků. Soutěž byla organizačně dobře připravená, probíhala plynule a bez potíží podle časového plánu. Byla zahájena v 13 hodin a v odpolední části, která skončila v 16.50 h. proběhla první a opravná kola a čtvrtfinále. Po přestávce od 19 hodin byla na programu semifinále a finále. Celá soutěž skončila v 21.50 hod.

World Masters kategorie A

Soutěže se zúčastnilo 34 párů ze 13 zemí, přičemž největší výpravu tvořilo sedm ruských párů. Bohužel v současnosti jediný slovenský pár se zde neobjevil. Do 1. kola nastoupilo 25 párů. Z nich pět postoupilo do čtvrtfinále přímo, šest z opravného kola a dalších 9 sem bylo přímo nasazeno. I když se letos obskurní postupový systém KO nepoužívá, nasazované páry stále ještě přetrvávají. V semifinále potom tancovalo 12 a ve finále 7 párů.

Díky novému systému hodnocení doznaly nebývalého rozšíření vruty. Do svých sestav je zařadily do svých sestav všechny finálové páry nejméně ve dvou figurách, přičemž čtyři páry předvedly vruty 720°. Dvojná salta sice také obsahovaly sestavy všech finalistů, ale dvě dvojná salta zařadili jen tři z nich.

Vítězství vybojovali Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec, Poláci z klubu Mega Dance Zielona Góra, které jsme vloni na soutěžích postrádali, ale letos opět startovali ve všech mezinárodních soutěžích. V 1. kole dost překvapivě skončili na 3. místě, ale ve všech dalších kolech obsadili 1. místo. Patří k párům, které předvedly dvě dvojná salta.

Alexej Kondrašin a Darina Kozlova jsou jeden ze čtyřech ruských párů, které se probojovaly do finále. Byli nasazeni přímo do čtvrtfinále a v něm, stejně jako ve všech dalších kolech obsadili 2. místo. V akrobatické sestavě zařadili jediné dvojné salto, ale tři figury s vruty, mezi nimi salto vzad s vrutem 720°.

Také další tři místa obsadili Rusové. Bronzovou medaili získali Ivan Judin a Olga Sbitněva, kteří byli rovněž nasazeni do čtvrtfinále a na 3. místě skončili ve všech kolech. Předvedli dvě dvojná salta a jedno salto s vrutem 720°.

Na 4. místě skončil Konstantin Čistikov a Ksenia Osnovina. V 1. kole zvítězili, ve čtvrtfinále obsadili 4. místo a v semifinále klesli o jednu příčku. Na 5. místě skončili také ve finálové taneční sestavě a o jejich umístění rozhodlo 4. místo v akrobatické sestavě. Předvedli dvojné Bettarini salto vpřed a salto vzad s vrutem 720°.

Jekatěrina Tichonova tancovala už dříve do prázdnin roku 2014 a letos se po přestávce objevila na soutěžích s novým partnerem, Dmitrijem Alexejevem. V 1. kole vybojovali 2. místo, ve čtvrtfinále obsadili 5. místo a v semifinále postoupili o stupeň výše. 4. místo obsadili i v taneční finálové sestavě. V akrobatické sestavě je ale neudrželi, klesli na 5. místo a to je současně jejich celkové umístění. Do akrobatické sestavy zařadili dvojné salto vpřed s nástupem Bettarini.

Šesté místo obsadili Němci Tobias Bludau a Michelle Uhl. Byli nasazeni do čtvrtfinále, kde vybojovali 6. místo, to v semifinále neobhájili, klesli na 7. místo a toto hodnocení obdrželi také za taneční sestavu. V akrobatické sestavě získali 6. místo a to rozhodlo o celkovém výsledku. Předvedli jedno dvojné salto vzad, salto vzad s vrutem 720° a další tři figury s vruty.

Na 7. místě skončili Norové Steinar Berg a Anne Ragnhild Olstad. Také oni patří mezi páry nasazené do čtvrtfinále. V něm obsadili 9. místo, následně v semifinále vybojovali 6. místo a stejně byla ohodnocena jejich finálová taneční sestava. O celkovém pořadí rozhodlo 7. místo v akrobatické sestavě, ve které zařadili dvě dvojná salta.

Velké zklamání zažili současní Mistři světa Richard Cerutti a Amélie Galvez, kteří skončili už ve čtvrtfinále na 20. místě. Jejich druhá akrobatická figura bylo salto vpřed s vrutem 540°. Amélie sice v závěru doskočila na nohy, ale přestože po dopadu udělala dva kroky vzad, došlo k pádu, kterému Richard nedokázal zabránit. To předčasně ukončilo nejen sestavu, ale i další účast v soutěži.

Česko reprezentovali v soutěži pouze Marek Divoký s Lenkou Richtrovou ze Sokola Pražského, kteří po loňské zdravotní přestávce tancovali ve všech letošních soutěžích. V 1. kole skončili na 15. místě, proto tancovali ještě v opravném kole, kde se umístili na 3. místě. Následně ve čtvrtfinále vybojovali 13. místo, což je dosud nejlepší výsledek v jejich společné kariéře.

Mistrovství Evropy žáků

K soutěži nastoupilo 39 párů ze 12 zemí, mezi nimiž mělo největší podíl šest domácích párů. V 1. kole tancovaly všechny páry, z nichž do čtvrtfinále postoupilo 16 párů přímo a 8 párů z opravného kola. Do semifinále dále postoupilo 12 párů a ve finále skončilo 6 párů: tři páry z Ukrajiny a po jednom páru z Francie, Maďarska a Chorvatska.

Marty De La Torre a Ophélie Portillo jsou reprezentanti francouzského MB Clubu z Lyonu. Vloni 30. 5. v Sankt Petěrburgu obsadili 2. místo. Od té doby startovali ve všech mezinárodních soutěžích a nikdy nebyli poraženi. Zvítězili i tentokrát, a to ve všech kolech a jsou tedy Mistry Evropy ve své kategorii.

Stříbrnou medaili vybojovali Vladyslav Pavlyuchenko a Kseniia Mohylchenko z Ukrajiny, kteří rovněž 2. místo obsadili ve všech kolech. Oproti soutěži v Krakově, kde skončili na 26. místě, je to značný pokrok.

I bronzovou medaili si domů odvezli Ukrajinci. Dmytro Oliynyk a Anastasia Soshenko v 1. kole skončili na 7. místě, ve čtvrtfinále postoupili na 4. místo a v semifinále stejně jako ve finále vybojovali 3. místo. Oproti předchozí soutěži v Krakově je to zlepšení o jedno místo.

Čtvrté místo obsadili Gábor Csanki a Zsófia-Ilona Poncz z Maďarska, na 5. místě skončil další z ukrajinských párů – Maksym Manzhos a Polina Rybakova, kteří v Krakově obsadili 18. místo. Zbývající 6. místo vybojovali Noa Lilih a Polina Rykova, domácí pár, který v Krakově skončil na 18. místě.

Ani v této kategorii nastartovali Slováci, naproti tomu Česko reprezentovaly tři páry. Richard Zadák s Ivetou Smoleňákovou ze Sokola Pražského v 1. kole skončili na 21. místě, tancovali proto v opravném kole. Zde se umístili na 5. místě a postoupili do čtvrtfinále, kde vybojovali 17. místo. Je to úspěch oproti předchozím soutěžím, zvláště když uvážíme, že v Krakově neměli štěstí a skončili na 48. místě.

Také Martin Lédl s Kateřinou Vrabcovou z Kolb Dance VSK FTVS UK Praha zaznamenali zlepšení oproti soutěži v Krakově, kde skončili na 41. místě. V 1. kole obsadili 26. místo, v opravném kole se umístili na 9. místě, čímž pro ně soutěž skončila a 25. místo je jejich celkové umístění.

Matěj Lukeš s Veronikou Šemberovou ze Siluety Praha tentokrát mnoho štěstí neměli. V 1. kole se umístili na 31. místě a ani v opravném kole si postup do čtvrtfinále nevysloužili, protože zde skončili na 12. místě, což odpovídá 28. místu v celkovém hodnocení. Je to nejhorší výsledek z posledních soutěží, kterých se od loňského podzimu zúčastnili.