Zahájení sezóny závodů silniční cyklistiky se blíží

Již několik desítek let zahajuje jarní sezónu roztáčí kolotoč vrcholové silniční cyklistiky, tradiční „Bíteš“. Centrem závodu se v posledních letech stalo Masarykovo náměstí ve Velké Bíteši. Trasa je Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš. Letos jej Tělovýchovná jednota Favorit Brno uspořádá v neděli 26. března již po sedmačtyřicáté.

Závod je 1. částí seriálu Českého poháru v silniční cyklistice Škoda Cup 2023, a koná se pod záštitou starostky města Velká Bíteš Ing. Markéty Lavické. Podoba trasy závodu se od roku 2015, kdy se jezdí z Velké Bíteše, ustálila. Na závodníky tak čeká celkem 162 zvlněných kilometrů, ke kterým se vydají v pravé poledne.

Brno-Bítes.png

Úvodní kilometry je zavedou podél dálnice D1 do Brna, kde na 30. km vystoupají na první vrchařskou prémii v brněnských Kohoutovicích. Po sjezdu do Bosonoh projedou depem starého Masarykova okruhu a vydají se zpět na Vysočinu. Cestou přes Říčany a Rosice za obcí Zastávka překonají další nepříjemné stoupání, na jehož vrcholu budou celkem 2x bojovat o body do soutěže o nejlepšího vrchaře závodu. Po prvním průjezdu cílovým prostorem ve Velké Bíteši, kde budou pro změnu každé kolo brát body do sprinterské soutěže, se vydají na zkrácený okruh přes Říčany, Rosice a Zastávku zpět do Bíteše. Závěrečné kilometry si odkrouží na necelém 18 kilometrů dlouhém okruhu severozápadně od Velké Bíteše, který absolvují 3x. Na zvlněném úseku, kde závod obvykle znepříjemňuje silný boční vítr, mezi Vlkovem, Osovou Bítýškou a tzv. Křeptovským Dvorem, se v posledních letech závod zpravidla rozhoduje.

Brno-Bites_mapa.png

Na startu se očekává množství zahraničních účastníků zejména z Polska a Slovenska. Předběžná startovní listina se uzavírá v týdnu před startem. Pro českého diváka bude velmi zajímavý souboj mezi dlouhodobě nejsilnějším českým týmem královéhradeckým Elkov-Kasper, který pro letošní sezónu hodně omladil, a dalším východočeským týmem ATT Investments, jenž naopak přes zimu posílil o zkušené jezdce, z nichž někteří mají zkušenosti i z italského Gira a španělské Vuelty. Ambice si dělá také domácí tým Favoritu Brno, jehož jezdce závodem provede trenér Jiří Hochmann, vítěz „Bíteše“ z roku 2009.

Favorit Brno byl jedním z prvních pořadatelů, který v roce 2016 zajistil internetový LIVE přenos z cyklistických závodů u nás. A od té doby v tom každým rokem pokračuje a snaží se přenos stále vylepšovat. Ten bude možné sledovat na webu Roadcycling.cz nebo na youtube kanálu SportSoft Timing. Jedná se i o možnosti vysílání přes HbbTV České televize. 

Na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši bude umístěna velkoplošná LED obrazovka, na které bude přenos závodu, kterým bude přímo z náměstí provázet Josef Kratina, sportovní komentátor Eurosportu a České televize, vysílán. O zábavu se bude starat moderátor rádia Kiss a Signal Luděk „Savana“ Urbánek se svou kapelou Papakult.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.