OffROAD Maraton Šiklův mlýn: Z prachu vzešli vítězně Galia, Miřejovský a KB System offroad team

Druhý závod seriálu OffROAD Maraton se jel uplynulou sobotu v Šiklově mlýnu. Téměř pětikilometrová trať ve westernovém městečku prošla za rok proměnou, ale stejně jako loni nabídla rychlé úseky, krásné skoky i náročnější technické pasáže. Po tunách bláta v prvním klání letošní sezony přišel pořádně prašný závod. Absolutní vítězství vybojovali favorizovaní Daniel Galia z RD racing teamu a čtyřkolkář Martin Miřejovský z Teamu Max 2.

Překvapení se konalo mezi auty – premiérové zlato celkově si odnesl KB System offroad team se speciálem do dvou litrů před Váňou offroad teamem! Dakarští borci testovali na zahraniční závody – Jaroslav Valtr opět zaučoval své dva syny a se žlutým jeepem vybojoval bronz. Josef Macháček skončil druhý v kategorii kvůli prasklému ramenu jeho speciálu do litru. Motorkáři nastoupili ke své první letošní tříhodinovce v půl osmé ráno v počtu 130 strojů.

Start za probouzejícího se sluníčka nalákal početnou skupinu diváků, která se zadrženým dechem sledovala nájezd do první užší zatáčky a následný výjezd na hrb. Mezi motorkáři se očekával souboj známého vytrvalce Daniela Galii z RD racing, který loni na této trati zvítězil a nestora endura Lubomíra Vojkůvky z VYPE racing teamu.

Přestože se tito jezdci řadí do různých kategorií, patří k divácky velmi sledované dvojici a rádi měří své síly navzdory rozdílným kubaturám. Vojkůvku nakonec zradil motor jeho Bety a skončil již po osmi kolech. Galia sice několikrát spadl, ale najel 29 kol a o dvě minuty porazil nováčky OffROAD Maratonu Petra Trávníčka MotoTrávníček, kterého můžeme vidět hlavně na zahraničních kláních. Jako třetí celkově dojel loňský mistr sezony Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká, následovaný Rudolfem Lhotským z MRG SP MOTO, vítězem mistrovských E2. Lhotský nadále úspěšně testuje svoji motorku i fyzickou výdrž na Rally Dakar 2016.

Čtyřkolkáři se do zaváděcího kola vydali již za plného slunce, mnozí nezapomínali na pití s sebou, protože bylo jasné, že se bude pořádně prášit. Start 90 strojů bral dech. Již po prvním kole se startovní rovinkou jako první prohnal Martin Miřejovský z Teamu Max 2 s náskokem několika metrů na pronásledovatele. Miřejovský patří mezi tradiční favority klání, pokud ho nepotkají technické problémy, jako například prasklé plynové lanko ve Šternberku. V Šiklově mlýnu se ale historie neopakovala. S 31 koly o jeden okruh porazil všechny soupeře a suverénně zvítězil. „Na paty“ mu vytrvale šlapal Michal Vágner z Region racing teamu, který jel i se svým těžším Can-Amem naplno a chtěl vyhrát absolutně. Nakonec se ale musel spokojit s vítězstvím mezi mistrovskými 4x4 a celkovým druhým místem.

Třetí pozicí absolutně si spravil vstup do sezony Zdeněk Tůma z THF racing teamu, který cílem profičel necelé dvě minuty za Vágnerem. Tréninkově se tříhodinovky účastnila i Ollie Roučková, která se s Barth racing teamem připravuje na Dakar 2016. A v přípravách na nejtěžší rally světa i nadále pokračuje Tomáš Racek se svým charitativním a pro mnohé bláznivým projektem Race For Life, který v Šiklově mlýnu skončil na výtečném šestém místu.

Po závodech dětí a mladších juniorů zaburácely motory 16 aut. Při nájezdu do zatáčky se zvedl neproniknutelný oblak prachu a skupina čtyř speciálů zůstala zaseknutá v těsném vláčku. Naštěstí plechy i posádky vydržely a všechny mohly pokračovat ve stíhací jízdě. Tvrdá trať od počátku nejlépe vyhovovala buginám v podání Polissport.cz a dakarského matadora Josefa Macháčka. David Polišenský si sice zapsal nejrychlejší kolo závodu, přesto bral nakonec bronz v kategorii. Jeho tým nejdříve opravoval hadičku k válci, později při předjíždění na kamenech rozpůlil zadní disk. Osudné se mu stalo 28. kolo, kdy při rychlé stíhací jízdě povolilo uchycení nápravy. Na Josefa Macháčka mu v tomto momentu chybělo jen čtvrt kola.

Navíc dakarskému jezdci ve stejném kole prasklo zadní rameno. Nicméně díky tříhodinové jízdě na maratonu si zapsal svůj nejdelší výsledek okořeněný stříbrem. Zlato mezi buginami slavil Polaris team, který skončil se zlomenou poloosou, ale najel o sedm kol více než jeho přímí soupeři.

Velké souboje probíhaly i mezi speciály nad dva litry. Dakarský matador Jaroslav Valtr z VALTR offroad teamu opět přijel hlavně předávat jízdní zkušenosti svým dvěma synům. I oni hledali správnou stopu a odhalovali nástrahy tvrdé trati. Jednou zůstali visel přesně vyvážení za břicho na nahrnutém písku v zatáčce. Úplnou stopku a bronz jim vystavil ve 27. kole pařez na stráni v lese. Ten se stal osudným i KB System offroad teamu s jejich K-2 Audi nad dva litry. Ve 23. kole na něm zůstal viset Vlasta Korec, který čtvrt hodiny před tím převzal řízení po Vlastovi Forejtovi. Smolný okamžik tým zdržel o půl hodiny a ztrátu na vítězného Broučka WINGS teamu (244) již nesmazal. Přitom do té doby v kategorii vedl navzdory jízdě jen na zadní náhon.

Při objíždění zaseknutého jeepu Valtr Offroad teamu zůstal na lesní stráni i Offroad team Jase se svým nezdolným Defenderem. Ale díky vytrvalé jízdě a 36 kolům s přehledem zvítězil mezi Amatéry. Druhý Lego team Kdyně o kolo porazil třetí Záchranáře.

Velkým překvapení byly a zasloužené ovace si vysloužily posádky do dvou litrů. Pod stupni vítězů se umístily vozy dvou nejsilnějších týmů na OffROAD Maratonu - Vitara (144) a Ssangyong (133) WINGS teamu a Suzuki Samurai KB System offroad teamu. Ale krásných 36 kol vybojovalo Autocentrum Luňák, absolutní vítězové ze Šternberka. A s rozdílem pouhé minuty se cílem prohnaly dvě posádky – stříbrný Váňa offroad team a zlatý KB System offroad team, oba se Suzuki Jimny. Posádky zažívaly historický úspěch korunovaný 38 koly, se kterými v Šiklově mlýnu nenašli konkurenci.

Fota ze Šiklova mlýnu: Mirek Popov, Offroadmaraton.cz.