WINGS OffROAD Maraton Ostrava: Z moravského zápolení vzešlo hned několik mistrů sezony

Sedmý závod seriálu OffROAD Maraton se jel uplynulou sobotu v Ostravě - Hošťálkovicích za chemičkou BorsodChem. Absolutní vítězství vybojovali čtyřkolkář Michal Vágner z Region racing teamu a motorkář Stanislav Čtvrka ml. z RD racing. Pětihodinovku aut ovládl Polaris team s buginou, následovaný KB System Offroad teamem se speciálem nad dva litry. Klání se konalo pod záštitou WINGS teamu, který skvěle připravil trať, zázemí, originální trofeje i dárky pro závodníky a páteční program plný zábavy. Na domácí půdě totiž slavil deset let závodění. 

foto: Jonáš

Čtyřkolkáři tak netradičně najížděli na startovní rošt až před devátou hodinou, aby si i oni mohli užít společnou oslavu. Mnozí z nich měli obavu o počasí. Pár dní před závody vydatně pršelo a déšť smáčel depo i trať také během pátečního odpoledne a večera. Ale v sobotu ráno se jezdci scházeli pod zamračenou oblohou bez vody. Bláta na trati bylo více než dost, což se projevilo již při zaváděcím kole, po kterém byli k nepoznání. Mokro ale vítali, protože letošní suchá sezona přinesla přemíru prachu. 

Borci na čtyřech kolech odstartovali v 9:00 h. Z první lajny lídr průběžného pořadí Zdeněk Tůma z THF racing teamu i jeho pronásledovatel Dominik Škarka z Domina teamu. Právě on skvěle rozjel závod a držel se na absolutní špici. Ale ve 14. kole mu na jedné z rovinek praskla kyvná vidlice, která ho vyhodila ze sedla přímo na trať. Hrozivě vypadající pád nakonec odnesl otřes mozku a různé pohmožděniny. Škarka si přesto vyjel druhé místo v kategorii, protože mistrovským sportkám se v Ostravě nedařilo. Třetí Luboš Kuncíř z Kaskadér racing teamu si zapsal osm kol, favorizovaný Martin Miřejovský z Teamu Max 2 dokonce o dvě kola méně kvůli poruše motoru. Absolutní skalp si z Ostravy odnesl Michal Vágner z Region racing teamu, který zajel 26 kol a o pouhé čtyři vteřiny porazil celkově druhého Zdeňka Tůmu, vítěze mistrovských sportek. Vágner již má jistý mistrovský titul sezony 2015
ve své kategorii, Tůma ho má na dosah. Oba ale ještě svedou lítý boj o absolutní pořadí napříč kategoriemi. Tůma nyní vede nad Vágnerem o 25 kilometrů. 

foto: Jonáš

Motorkáři stihli pořádnou snídani a do zaváděcího kola vyrazili krátce po poledni. Měkký povrch byl na mnoho místech vyházený po jízdě dvoustopých strojů. Rovinky střídaly zatáčky a kromě pár lavic, na kterých se dalo skákat, zde nebyly žádné překážky. Objevil se i nestor endura Lubomír Vojkůvka z IR 2016, který se nevzdal a po smolných závodech stál opět na startu. V předních lajnách stála silná konkurence výtečných jezdců, z nichž mnozí jeli OffROAD Maraton vůbec poprvé. A právě nováček maratonu se stal absolutním vítězem letošní poslední tříhodinovky. Stanislav Čtvrtka z týmu RD racing zajel bezkonkurenčních 30 kol a o kolo porazil Vojkůvku. Jeho týmový kolega Daniela Galia skončil absolutně třetí a první mezi mistrovskými E1. Již v Ostravě také slavil mistrovský titul sezony v této kategorii. Galia ale bojuje i o první místo absolutního pořadí, které ještě nemá jisté. 

Na paty mu šlapou druhý celkově Karel Brabec z Motokrosu na Cechu a třetí Miroslav Pavlík z Enduro teamu Velká. Závodu se účastnil i týmový kolega Pavlíka Bohumil Michálek, loňský absolutní vítěz v jedné stopě. Předchozí závod mu unikl kvůli zranění zad. Ostravu ale zvládl a zvítězil mezi mistrovskými veterány. 

Automobilové posádky dofinišovaly připravy a krátce po 16. hodině vyrazily do poslední letošní pětihodinovky. V depu se zastavovaly méně než při jiných závodech. Na trati tak hrálo roli nejen dobře připravené auto, ale také dobrá a rychlá stopa. Ta se dařila matadorům offroadových tratí z daleké Genevy Kubi teamu. Se svým Range Roverem zajel 36 kol a bral stříbro mezi speciály nad dva litry. Zlato se podařilo vybojovat KB System offroad teamu, který v Ostravě již dosáhl na mistrovský titul sezony. Mohlo by se zdát, že může slavit i titul absolutního vítěze dle počtu kilometrů. Náskok má veliký, ale kdyby KB System potkaly v Ředhošti v počátku problémy, mohlo by se Offroad centru Jase ještě podařit ho předjet. Jase má také jistý mistrovský titul v kategorii Amatér a bojuje již jen o absolutní zlato. 

foto: Jonáš

Mistrovský titul letošního ročníku mezi speciály do 1000 ccm patří Quadservisu Špak – Papá Buggy teamu. V Ostravě dosáhl vyrovnanou jízdou na stříbrnou trofej. O dvě kola ho porazil Polaris team s číslem 2. Výtečnou stíhací jízdou nasčítal 38 kol a vedoucí KB System offroad team zvládl předjet v posledních kolech. Těsné celkové pořadí na prvních místech doplnil pátý Wogo team, třetí speciál nad dva litry, následovaný Broučkem Wings teamu. Ten měl na trati celkem čtyři vozy. 

Nejúspěšnějším byla Suzuki Vitara do dvou litrů, která vybojovala bronz. První dvě místa patřila vítěznému druhému vozu KB System offroad teamu a stříbrnému Autocentru Luňák. 

Finále OffROAD Maratonu se jede 7. listopadu v Ředhošti (okres Litoměřice). Po závodu proběhne slavnostní vyhlášení celé sezony. SPECIÁLNÍ PŘEKVAPENÍ: V depu bude v průběhu dne zbrusu nový závodní speciál Tatra Fénix, za jehož volantem se zanedlouho vydá Jaroslav Valtr na Dakar 2016 pod křídly Buggyra Racing.

TZ: Offroadmaraton.cz
Foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.