WorldSBK se po pětileté přestávce vrátil na Masarykův okruh

Druhý červnový víkend patřil na Masarykově okruhu v Brně silným motocyklům se základem v sériové výrobě - superbikům a supersportům. Závodní víkend záhájil již v pátek měřenými tréninky, v sobotu a v neděli byly na programu první a druhý závod. Na trať vyjel i Ondřej Ježek, jediný český závodník, kterému se aktuálně podařilo propracovat mezi nejlepší jezdce v této prestižní soutěži. Závody na trati sledoval i náš fotograf Pavel Pekárek, který pro vás připravil fotoreportáž.

foto: Pavel Pekárek

V sobotu zazlobily semafory i Ježkův motocykl

Nejdramatičtější okamžiky nastaly během 1. závodu superbiků. Krátce po startu spadl v úseku u tribuny B jezdec Jordi Torres a v dalším kole ho ve stejném místě následoval také Michael Ruben Rinaldi. Poté se na trati objevily červené praporky signalizující zastavení závodu, protože Rinaldi porušil jednu z bariér. Nový start ale přinesl další nečekanou situaci. Semafory nestandardně zablikaly, což způsobilo ve startovním poli slušný chaos. Někteří jezdci zůstali stát, zatímco další vyrazili. Po krátkém zaváhání, jak vyřešit tento neobvyklý vývoj závodu, byl nařízen další start a na startovní rošt se nahrnuli mechanici jednotlivých týmů. Další pokus už se vydařil a jezdci vyrazili do zbývajících 16 kol brněnského závodu.

Ondřej Ježek skončil v 1. závodě na 17. místě. „Já jsem v první části závodu měl vzadu nižší pneumatiku, ale objevily se problémy s gripem. Takže jsem se rozhodl vyměnit ji za vyšší, na které jsem měl grip o fous lepší. Ale tato změna se neosvědčila a motorku dost zpomalila,“ popisuje Ondřej Ježek alchymii spojenou s laděním jeho závodní Yamahy.

„Každopádně, diváci byli skvělí, moc jim děkuji za podporu. Na céčku byla parádní atmosféra. Věřím, že se potkáme i zítra. A i když to dnes nedopadlo úplně podle mých představ, máme před sebou ještě neděli a šanci výsledek zlepšit,“ vzkazuje Ondřej Ježek. Druhý závod na českého jezdce čeká zítra ve 13 hodin.                   

Výsledky prvního závodu v Brně:

 1. J. REA GBR Kawasaki ZX-10RR čas 32'08.759
 2. MELANDRI ITA Ducati Panigale R + 5.381
 3. T. SYKES GBR Kawasaki ZX-10RR + 7.336
 4. M. VAN DER MARK NED Yamaha YZF R1 + 11.893
 5. A. LOWES GBR Yamaha YZF R1 + 13.145
  .........................
  17. O. JEŽEK CZE Yamaha YZF R1 + 53.662

V neděli vyvrcholila 7. série šampionátu superbiků

V nedělním závodu nakonec náš závodník dojel na 18.místě. „Během 2. závodu už byl povrch pěkně rozpálený a dost to klouzalo, takže se mi jelo podstatně hůř než dopoledne. Mrzí mě, že jsem se nedokázal držet kluků jedoucích přede mnou. V takových podmínkách měli navrch jezdci s výkonnějšími stroji, mezi něž se letos bohužel neřadím,“ popisuje pocity ze závodu Ježek. Zároveň Ondřej děkuje za povzbudivé ohlasy divákům. „Velké díky všem, kteří za námi do Brna na okruh přišli a vytvořili tak parádní atmosféru, hlavně v paddocku a na céčku. Takové diváky jinde na světě nenajdu. Cením si podpory a povzbudivých zpráv od fanoušků, se kterými jsem se v Brně potkal. Pomáhají mi udržet chuť dál makat a držet si pozitivní mysl do dalších jízd. I když se mi v Brně nakonec body získat nepodařilo, není všem dnům konec a budeme bojovat dál,“ vzkazuje Ondra Ježek.    

Příště si to závodníci na superbicích rozdají 22. – 24. června v Kalifornii na okruhu Laguna Seca. Ondřej Ježek se do USA vypraví už v sobotu, aby se před další sérií závodů aklimatizoval. „Teď si dám pár dní odpočinek a v sobotu už odlétám do Ameriky. Plánuji, že si v rámci přípravných tréninků projedu Grand Canyon a chystám se zajet také do Las Vegas,“ říká Ježek.   

 

Výsledky 2. závodu v Brně:

 1. A. LOWES GBR Yamaha YZF R1 čas: 36'23.516
 2. M. VAN DER MARK NED Yamaha YZF R1 + 2.167
 3. C. DAVIES GBR Ducati Panigale R + 7.649
 4. E. LAVERTY IRL Aprilia RSV4 RF + 9.422
 5. L. SAVADORI ITA Aprilia RSV4 RF + 9.716
  ....................................................................
  18. O. JEŽEK CZE Yamaha YZF R1 + 44.976

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting