Ospalý po MS: Výsledek je zklamáním, dlouhý triatlon není pro mě

Triatlet Filip Ospalý bojoval na mistrovství světa v ironmanu na Havaji jako lev, ale v místech, kde má triatlon své kořeny, skončil na 31. místě. To vnímá jako velké zklamání. V jeho kariéře byl tento závod třetím ironmanem a podle všeho posledním. V rozhovoru mimo jiné prozradil, že tohle není nic pro něj.

Filipe, první MS v ironmanu je za vámi. Obsadil jste 31. místo. Jak to vnímáte?
Výsledek i můj výkon v druhé půlce závodu je pro mě zklamáním.

Jaké jsou vaše dojmy ze závodu v místech, kde má triatlon své kořeny?
Už když jsem s triatlonem začínal, řekl jsem si, že se chci na Havaj nejen podívat, ale i tu závodit. Takže jsem si to splnil a jsem rád. Viděl jsem to tu, zažil jsem tu atmosféru a v důchodu na to budu rád vzpomínat. O závodu na Havaji všichni vědí, že to není žádný pěkný závod. Existují mnohem hezčí a to jak pro závodníky, tak i pro diváky. Ale závod tady je jedinečný a bude vždy tím největším závodem pro všechny triatlonisty.

Filip Ospalý

Jak se pro vás závod vyvíjel? Byly krize?
Plavání bylo podle předpokladů v popředí a bez větších problémů. Při průjezdu Konou jsem se dokázal dostat na 4. místo a měl tak závod skvěle rozjetý, protože jsem byl při nájezdu na higway v popředí dlouhého hada závodníků. Předjíždět tento had není jednoduché. Závodníci mezi sebou dodržují předepsaný rozdíl 12 metrů, a pokud chce někdo předjíždět, musí předjet všechny závodníky, nebo čekat, až se někde udělá větší mezera a tam se zařadí. Jinak riskuje penalizaci za blokování. Do 60.km se mi jelo skvěle. Pak začal foukat silný boční vítr, se kterým jsem těžko bojoval a začal jsem se propadat skupinou zpět. Až jsem z ní společně s vítězem tohoto závodu z roku 2012 Petem Jacobsem vypadl úplně. Od té chvíle začala má ztráta na čelo závodu narůstat.

Jste závodník, kterému jde vždy o nejvyšší příčky. Když už jste věděl, že tentokrát o ně bojovat nebudete, bylo těžké najít sílu a dřít dále?
Věděl jsem před startem, že závod bude těžký a vyčerpávající. Takže jsem věděl, že může nastat i situace, kdy nebudu závodit s těmi nejlepšími. V druhé půlce závodu se stalo mým cílem závod dokončit a ten jsem splnil.

Co byste řekl na adresu soupeřů. Zejména svěřenec Luboše Bílka a vítěz Sebastian Kienle předvedl parádní výkon. A tvrdě bojoval i Jan Frodeno.
U Sebastiana jsem kvalitní výkon očekával. Luboš je nejlepší trenér, takže věděl, jak Sebiho připravit! Závod v Koně má vždy několik velkých favoritů. Některým to vyjde, jiným ne. Frodeno, Potts patří do první skupiny, Vanhoenacker, Realert, Jacobs patří do druhé.

Ospalý

A teď maličko odbočíme. Na Facebooku jste napsal: „U mého jména tak bude navždy napsáno - účast na Ironman World Championships Hawaii - 1x, 11.10.2014, 31. místo, čas 9:10:57“. Znamená to, že to byla vaše první a poslední štace na ironmanském MS?
Ano, přesně tak.

Proč to? Není na takovéto rozhodnutí brzo?
Toto rozhodnutí nepadlo v sobotu odpoledne po závodě, ale ještě před mým odletem na Havaj v srpnu. A proč? Nejsem stroj, abych uspěl na každém závodě, na jehož start se postavím. Začínal jsem u krátkého triatlonu, kde jsem zaznamenal nějaký ten úspěch. Když jsem viděl, že už na nejlepší nestačím, zaměřil jsem na krátké bezhákové a střední triatlony a byl opět úspěšný. Od těchto závodů už je kousek k tomu zkusit si i dlouhý triatlon. Zkusil jsem ho, ale zjistil, že to není závod pro mě.

Čemu se tedy chcete věnovat? Kam budete směřovat své maximální úsilí?
Ještě mě minimálně jedna závodní sezona čeká. Jaké to budou závody se rozhodnu až na přelomu roku. Předpokládám, že tam budou krátké a střední triatlony. Možná se zadýchám i u nějakého sprintu.

Jak na vás celkově závod na Havaji zapůsobil?
Mistrovství světa na Havaji je svátek nejen pro triatlonisty ale i pro všechny okolo. Sponzoři mají své stánky na expo a snaží se na sebe upoutat vším možným. Od autogramiád svých sportovců, přes různé soutěže, kde můžete něco vyhrát, až po ochutnávky. Výrobce neoprenů a skinsuitů, firma Blue Seventy, měla například v oceánu svůj katamaran, kde každé ráno rozdávala zdarma kávu každému, kdo k němu doplaval. Navíc jeden den, kdo měl na sobě tetovačku Blue Seventy a byl u katamaranu mezi prvními dvaceti, dostal zdarma plavecké brejličky. Firma Garmin zase rozdávala svůj nový model hodinek – jedinou podmínkou byla registrace do jejich systému a použití modelu při závodě. Firmy si tu pronajímají vily na Alii drive, kde po celý týden pořádají různé akce, prezentace nových výrobků, párty pro novináře atd.

Na co myslíte, když po pěti týdnech pobytu na Havaji odjíždíte?
Předně chci poděkovat Zdeňku Kepákovi, že mi tento pobyt umožnil. Bez něho by byl můj výsledek ještě horší. Jsem rád, že jsem zde mohl prezentovat všechny své ostatní sponzory a děkuji jim za mnohaletou podporu. Havaj, resp. Big Island, je hezká - na dovolenou, na odpočinek. Trénovat a závodit tady není nic pro mě! Budu na tento pobyt vzpomínat s rodinou v dobrém. Ale, jak se říká - všude dobře doma nejlíp.

Filipe, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdraví a úspěchů do dalších závodů. 

Rozhovor připravila PR Česká triatlonová asociace

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting