Vyrovnaná třetí etapa a stále celkově stříbrní

Pondělí 7. ledna: Pisco – Nazca
Spojovací úsek: 100 km
Rychlostní zkouška: 243 km

Princezna s Alešem, Sergem a Radimem vyrazila včera do třetí etapy Dakaru v plné parádě a ostrém tempu. Aleš se včera necítil úplně dobře, již po druhé etapě si stěžoval na bolest hlavy, která samozřejmě může znamenat snížení koncentrace. Hned po startu na všechny čekal 80 -ti kilometrový úsek s vysokými dunami, který se svou obtížností vyrovnal celé etapě druhé. Po této části v žádném případě měřený úsek nekončí, ale naopak se dost zrychluje. Následují dlouhé průjezdy krajinou a písečnými pláněmi. Hlavně u cíle, v posledních desítkách kilometrů, bylo zapotřebí koncentraci nejvíce udržet. Poté teprve posádka doráží do města Nazca.

Po náročné a zrádné etapě, ve které posádka 503 končí na čtvrté pozici, oceňujeme fakt, že v cíli třetí etapy zůstává Aleš Loprais s Princeznou 69 stále celkově druhý. Jediný, kdo zatím jede rychleji, je holandský jezdec De Rooy na Ivecu. Doposud nenašel ani etapového přemožitele. Čtvrtá pozice, ale ztráta pěti minut jen dokazuje, jak je to v průběžném pořadí vyrovnané. Své zoubky opět vystrčil Nikolaev s Kamazem, který dorazil včera na místě druhém a těsně před Italem Biasionem. Jak smolný může být Dakar potvrzuje Stacey, který ztratil 46 minut a opět se propadl v pořadí.

Aleš etapu zhodnotil: „Nejdůležitější je, že jsme etapu zvládli. Nechtěli jsme udělat chybu, přestože je z toho dnes jen má neoblíbená bramborová medaile. Dělali jsme s Princeznou co to šlo, ale místy si s terénem úplně nerozuměla. Nakonec jsem udělal jednu drobnou chybu na poslední duně před cílem. Nicméně to dobře dopadlo a my naštěstí nezapadli. Z písečného sevření se nám podařilo dostat."

Stačí jen moment a znovu se společně přesvědčujeme, jak důležité je udržení koncentrace po celou dobu etapy a po celou dobu závodu. K tomu Aleš ještě dodává: „Každopádně to není špatná výchozí pozice pro start do zítřejší dlouhé výzvy. Přes 420 kilometrů je pořádná porce a je potřeba být připravený. Stále jsme druzí a bojujeme s chutí dál!"

4. etapa

Tisíc a jedna duna
Úterý 8. ledna: Nazca – Arequipa

Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 429 km
Rychlostní zkouška: 289 km

Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 429 km
Rychlostní zkouška: 288 km

Minulý rok to byla pro mnoho soutěžících bolestná zkušenost objevit tuto oblast. Na začátku následuje jedna obtížná duna druhou, rozprostřené v nekonečné poušti, která dokáže vyvést z míry i ty nejlepší jezdce. Na druhou stranu Stéphane Peterhansel a Nani Roma, oba experti na jízdu v dunách, tady loni ztratili 15 minut a riskovali vedoucí místa v průběžném pořadí.

Náročnost se tentokrát ještě zvýší. Během nejdůležitější etapy prvního týdne bude rallye pro motorkáře ještě obtížnější. Budou totiž muset jet extrémně náročným dvoukilometrovým srázem, oproti němuž je proslulý dakarský sjezd písečného kopce do Iquiqe jen jízdou po skluzavce.

Takže jedeme a uvidíme, jak se Princezně 69 s posádkou 503 bude dnes klouzat a doufejme dobře dařit. Přejeme Vám pěkné úterý…

Lucie Houthoofdtová

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.