Pilot Red Bullu Sebastian Vettel pokračuje v perfektně rozjetém víkendu. Čas 1:25.283 mu stačil k zisku pětatřicáté pole position kariéry (a páté v této sezoně). Vettel byl první na konci všech jízd, které se v dosavadním průběhu víkendu na okruhu Buddh odjely.

Indická trať není přes rok příliš často využívaná, proto se vlastnosti jejího povrchu postupně vyvíjí. Vettelův čas v kvalifikaci byl o více než dvě sekundy rychlejší než jeho maximum z prvního tréninku. I z tohoto důvodu většina pilotů s výjezdem na trať vyčkávala až na poslední okamžiky dané části kvalifikace. V první a druhé části kvalifikace si až do odmávání šachovnicovou vlajkou nikdo nemohl být jist, že postupuje. Časy se často zrychlovaly naprosto bez varování.

Jako vždy týmy v Q1 nejprve sáhly po tvrdých pneumatikách. Pouze HRT už od počátku jezdilo na měkké směsi. Přední stáje měly v úmyslu postoupit do druhé části s využitím pouze jedné sady tvrdých pneu. Mnoho jezdců ke konci první dvacetiminutovky přezulo na měkkou směs. Neučinili tak pouze piloti Ferrari, Red Bullu, McLarenu a Kimi Räikkönen.

Všech 17 jezdců, kteří nastoupili do Q2, zvolilo měkkou směs. Nejlepší časy se ovšem opět zajížděly až na konci. Teplota vzduchu v tu dobu dosahovala už 30°C. Někteří jezdci využívali aerodynamického pytle vznikajícího při jízdě za jinými vozy. Na rovinkách díky tomu dosahovali vyšších maximálních rychlostí.

Posledních deset minut se odehrálo čistě na měkkých pneumatikách P Zero Žlutá. Výjimku tvořilo jen jedno neměřené kolo Nica Rosberga na tvrdých pneu. Vettel ve svém prvním pokusu udělal menší chybu, ve druhém ale vše napravil a stejně jako před rokem si připsal pole position. Druhé místo Marka Webbera Red Bullu zajistilo třetí kvalifikační double v řadě. Rosberg byl jediným pilotem, který si ve třetí části kvalifikace nepřipsal žádný čas. Velká cena Indie je teprve třetím závodem v sezoně, ve kterém nebyly po kvalifikaci aplikovány žádné penalizace.

GP Indie F1

ŠÉF MOTORSPORTU PIRELLI

Paul Hembery: „Po zhlédnutí velice zajímavé kvalifikace můžeme odhadovat závodní strategie. Evoluce trati hrála velkou roli. Míra opotřebování obou směsí vypadá velice dobře. Tvrdé i měkké gumy se chovají velmi konzistentně. Očekáváme tedy, že většina týmů vsadí na jedinou zastávku v boxech. V závislosti na voze může být měkká pneumatika až o sekundu rychlejší než tvrdá. Nalezení správné vyváženosti mezi oběma směsmi bude v Indii klíčové. Rychlost je tu samozřejmě důležitá, stejně vážnou roli ale bude hrát strategie. To je ostatně fakt, který nás provází celou sezonu.“

F1 Red Bull

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.