Volejbalový šampionát se rychle blíží. Pro reprezentanta Janoucha půjde o speciální vrchol kariéry

Za méně než 100 dní odstartuje v Ostravě Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů (CEV EuroVolley 2021 Men). Evropská volejbalová špička se sjede nejenom do České republiky, ale i do Polska, Estonska a Finska, kde bude od 1. do 19. září bojovat o mistrovský titul. Český národní tým se na tuto vrcholnou akci reprezentační sezóny připravuje pod taktovkou hlavního trenéra Jiřího Nováka. „Věřím, že náš tým dosáhne na mistrovství Evropy co nejlepšího výsledku a bude odvádět takové výkony, jaké bych si přál,“ uvedl český kouč. Soupeře budou čeští volejbalisté znát už 27. května, kdy proběhne v Helsinkách rozlosování týmů pro základní část turnaje.

Každá hostující země šampionátu si ze svých řad zvolila dva nejvýraznější hráče, kteří se stali ambasadory mistrovství Evropy. Za Českou republiku byli vybráni Jan Hadrava a Jakub Janouch. „Je to pro mě velká čest být ambasadorem ME, zvlášť když se bude evropský šampionát hrát v Ostravě, kde žiju. Pro řadu hráčů našeho týmu bude mistrovství Evropy vyvrcholením celé reprezentační kariéry,“ řekl Jakub Janouch. 

ME ve volejbale mužů reprezentace FOTO.jpg

Co vás napadlo jako první, když jste se dozvěděl že budete ambasadorem ME?

První, co mě napadlo, bylo asi to, že se budu muset více věnovat médiím, a že budu asi víc vidět. Jsem za to rád a doufám, že budu vzorem a tím správným typem, který by měl ambasadorem být.

Co by vás směrem k nadcházejícímu šampionátu nejvíc potěšilo?

Už dříve jsem zmiňoval, že by mě nejvíc potěšilo, kdyby na ME mohli přijít diváci a zaplnili by halu, protože zimní stadion ve Vítkovicích je obrovský. Věřím, že se to povede, protože na to tato lokalita, ve které se šampionát v Česku koná, má. Bylo by skvělé, kdyby nám diváci mohli naživo fandit a my se jim za to mohli odměnit skvělým výkonem a vítězstvími.

Proč se na pořádání mistrovství Evropy hodí právě Ostrava?

Z mého pohledu se hodí Ostrava na pořádaní šampionátu, protože já jsem z Moravy a vždy jsem moc rád, když se nějaká akce koná právě tady na Moravě. Myslím si, že si to ten region zaslouží, protože je v něm spousta profesionálních volejbalistů i volejbalistů amatérů.

Ostravu znáte velmi dobře, protože tam žijete. Na jakých pět míst byste, kromě sportovní haly, pozval v Ostravě volejbalové fanoušky?

Fanoušky bych rád pozval do vysokých pecí ve Vítkovicích, to je jedno z nejnavštěvovanějších míst v poslední době, dále určitě do ZOO Ostrava, která je obrovská a je to taková klasika pro rodiny s dětmi. Za návštěvu stojí i rodinný park Skalka, já sám už mám rodinu a děti, takže když je možnost, tak tam chodíme a celá rodina si to vždycky strašně užije. A v neposlední řadě bych rád všechny pozval do centra města, protože z mého pohledu se začalo poslední dobou bohužel trochu vylidňovat a každé centrum města si zaslouží větší pozornost, než tomu momentálně v Ostravě je.

S jakým místem v Ostravě máte vy sám spojený zážitek, na který nikdy nezapomenete?

Určitě to bude některé volejbalové hřiště, konkrétně třeba beach volejbalové hřiště na Varenské, protože jsem tam i něco málo odehrál s mojí manželkou, což je během sezóny i mimo ni takové pěkné rozptýlení.

Kolik úsilí, dřiny a odříkání to stojí, aby se mladý hráč začínající s volejbalem vypracoval až do nároďáku a mohl reprezentovat ČR na tak velké události jako je ME?

Dostat se do národního týmu je určitě pro každého hráče obrovská motivace a myslím si, že každý, kdo dělá sport, by k tomu měl nějakým způsobem cílit. Pro některé potenciální hráče nároďáku to může být těžší, pro někoho lehčí, protože někdo má větší talent, a někdo naopak menší, někdo musí pracovat na svých nedokonalostech usilovněji, někdo méně. Co si tak za sebe vzpomínám na začátky v mládežnických týmech, tak zpětně vidím, že jsem na sobě pracoval hodně i mimo organizované tréninky, takže pro mě je to veliké zadostiučinění být součástí národního týmu.

Proti kterému týmu byste si rád zahrál a proč?

Zahrál bych si rád proti dobrým týmům obecně, protože to zvyšuje kredit hráčů. Je to vždycky obrovská motivace ukázat na hřišti, že tým nebo určitý člověk na to má proti favoritovi.

ME ve volejbale mužů reprezentace FOTO Benjamin Jícha (2).

kredit FOTO: Benjamin Jícha

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.