Vláďa Rožánek: Známý - neznámý

Zdravím všechny sledovatele a milovníky motorsportu. Většina z nás si ráda přečte reportáže ze závodů či rozhovory s jezdci. Co takhle změna? Zkusím vyzpovídat pohled z druhé strany.

Dnes se na druhé straně představí Vláďa Rožánek, který nám přináší nejen reportáže ze závodních seriálů, ale také nemalou měrou nás zásobuje krásnými fotografiemi. Kdo sleduje IRacingNews, zajisté již ví, kdo ne – doporučuji se podívat 

Zdroj dynamické sekce: » Rozhovor s VDR (Fotogalerie)

Vláďo co tě přivedlo k motorsportu?

K motorsportu mě přivedl můj táta, který objížděl jeden závod za druhým, ať již vzpomenu na motokáry Jiříkov, motokros ve Šluknově, Rallye Varnsdorf, závody do vrchu Líska u České Kamenice, nebo pak velká láska Interserie a závody sportovních prototypů a u těch jsem zůstal dodnes.

Nezkusil jsi někdy sám usednout za volant a bojovat o stupně vítězů?

Svezl jsem se jen na místě spolujezdce, a to ve Škodě Pick-Up, Škodě Octavia I, závodním kamionu MAN z FIA ETRC a jako poslední pak Corvette ZR06 GT. Na sedadlo jezdce jsem se nikdy neovážil, něco to stojí, a tak občas zapojím volant a pedály a svezu se třeba v Assetto Corsa s F1, kde třeba v Mostě umím i rekord okruhu

Jak probíhá zpravodajský den na závodech?

Zpravodajský den vypadá zpočátku velmi nudně, to když jezdci jsou ještě v boxech a člověk bloudí po známých i neznámých tvářích a vyzvídá zajímavosti, pak už nastává čas focení, luštění výsledkových listin a pak většinou noční přebírání foto, popřípadě ještě úprava v Zoner X. Další fází pak samotné psaní článků a jejich publikace. Dokud to dělá radost, je to prima.

Je nutná příprava, případně co vše obnáší?

Je dobré se před závody podívat, kdo přijede, aby bylo na co se těšit, neb každý i my novináři máme své favority na roštu, nezvykle se pak vkradou mezi vybrané fotografie dokonce víckrát. Jinak na závody připravuji předem upoutávku, aby se tam objevil i nějaký ten divák, i když přiznávám, že si jich pamatuji více, ale to jsem seděl mezi tou stotisícovou návštěvou ještě v Mostě na tribuně a chodil tátovi v pauze pro pivo.

Dokážeš spočítat na kolika závodech jsi byl?

Spočítat závody bych možná dokázal, ale musel bych dlouho hledat v pamětích článků a fotografií, některé weby už vlastně ani neexistují, dříve to bývalo 8-10 podniků za rok, ale poslední dobou přibyly doma dvě děti a toho času už toliko není.

Co na to říká rodina, když hodně cestuješ nebo strávíš mnoho času s reportážemi?

Nějaký ten čas u těch aut na internetu strávím, ale manželka si mě brala po deseti letech a dobře věděla, že takového blázna do závodů jen tak už nepotká, tak se snaží mi ty závody tolerovat a podporovat, děti někdy vezmu s sebou, ale kluk dokázal na Benecku usnout i při závodech aut, ale samozřejmě pečlivě sleduje, na co ten táta kouká.

Na jaký podnik se momentálně chystáš?

Chystám se letos určitě na Carboniacup, neb máme takový pěkný okruhový seriál s mezinárodní účastí, kde se občas objeví i nějaký ten oblíbený velký prototyp, určitě navštívíme nějaký spřízněný závod Eddacupu, a když dají i další okolnosti, tak se podívám i na nějaké další klání, předloni třeba Rallye Bohemia, tedy jen jako divák po asi 20letech ale samozřejmě s foťákem.

Zkusil jsi už náš drink F-DRIVE?

Ano, tento drink samozřejmě znám, osvěžuji se s ním někdy při závodech, nebo když potřebuji dobít energii. Myslím, že o značce s formulí ve znaku ještě uslyšíme, nebo si ji vypijeme.

Děkuji za pohled z druhé strany, nikdy by mě nenapadlo rozdávat rozhovory, když sám jsem jich už pár sepsal, ale proč ne. Tak někdy na závodech, nebo na stránkách internetových zase nashledanou.

foto Míra Křapka

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting