Vítězství na "Růžovém jezeře"

Pamatujete si ta jména? Auriol, Mege, Peterhansel, Ickx, Vatanen, ti všichni v historií dakarského závodu dojeli do cíle u Růžového jezera a dokázali zvítězit ve své kategorii. Co jméno, to unikátní příběh. Nejen oni. Mohl bych pokračovat. Despres, Masuoka, Saby a mnoho jiných. Každý rok se jejich počet rozšiřuje. Letošní k těmto legendám přibývají Pisano, Schlesser a Tomeček. To jsou vítězové Africa Race 2014.   

Tomeček

10.1.2014 - První místo - Toueila - San Louis

Po předcházejícím poklidném večeru přišel start do rozhodující etapy. V kategorií kamionů musí jet  Tomáš s Vojtou svižně, ale není třeba sahat na hranu svých možností nebo vozu. To neplatí pro Miklose Kovacse s Elizabeth Jacinto. Oba od sebe dělí jen několik minut. Po dvoutisících závodních kilometrech rozhoduje poslední etapa. Jacinto obhajuje loňské druhé místo. Miklos nechce být letos třetí. Snídaně je na rozdíl od večere plná zdvořilostních úsměvů a přání hodně štěstí. 

Etapa dnes není nejtěžší, nicméně pořadatelé se rozhodli přeci jen ponechat trochu prostor náhodě. Uprostřed je středně těžké dunové pole a záleží na tom,  jak se kdo dnes rozhodne riskovat. Do cíle přijíždí naše posádka. První místo je jasné. Tomáš s Vojtou na Tatře vítězí potřetí na Africa Race 2014 v kategorii kamionů. Oznamovací věta, za kterou se skrývá ohromné nadšení a radost. V žádném z předchozích ročníků naše posádka nedominovala od začátku do konce tak výrazně, jako letos. V hantýrce Formule 1 jsme vyhráli stylem start-cíl. Tatře se vyhnuly technické problémy, zúročili se dlouholeté navigátorské zkušenosti Vojty a Tomáš odvedl úžasnou práci za volantem. Samozřejmě štěstí pomáhá připraveným a ani bez něho by to letos nešlo. Vše dobré se potkalo na jednom místě a v tom čase, kdy mělo. Perfektní práce a vynikající výsledek české posádky pilotující vůz Tatra.

V cíli se už slavilo první místo a na trati bylo také rozhodnuto. Nikdo z nás v cíli nemohl vědět, že Elisabeth se díky technickému problému ocitla mimo boj o druhé místo. Její MAN přestal být plnohodnotná „čtyřkolka“ a bez náhonu všech kol se průjezd dun mění na boj o to, dostat vůz v pořádku na pevnou půdu. V cíli je v kategorii kamionů druhý Miklos Kovacs a třetí dojíždí Jacinto. Maďarští mechanici a závodníci slaví. Je to pro ně nejlepší výsledek za poslední roky a užívají si to stejně, jako my první místo.   

Od cíle etapy projíždíme hlavním městem Mauretánie Nouakchottem. Je to jedno z míst, které stojí za to vidět. Ani si nejsem jist, zda to myslím ironicky nebo vážně, asi více vážně. Není mnoho míst na zemi, kde by žilo půl miliónu lidí pospolu s ovcemi, slepicemi, psy (volně pobíhajícími, žádný institut domácích mazlíčka zde neexistuje), velbloudy, nákladními a osobními vozy, plastovým odpadem, bez lidí nad padesát let a s tlupou dětí, která se u vás objeví, kdykoliv zastavíte. Celé vnímání tohoto místa je umocněno tím, že před několika desítkami let prakticky Nouackhott neexistoval. Byla to jen jedna z mála osad v Mauretánii. Dnešní Nouakchott připomíná středověkou vesnici obohacenou o automobily a občasnou čerpací stanici. Výlet kohokoliv, kdo  si stěžuje na těžké životní podmínky v Evropě, sem, by  vyléčil veškeré jeho stížnosti. Už jsem to psal minulý rok a budu se v tomto opakovat. V Africe jsem velice rád. Má mysl mi zde funguje jinak a díky pobytu zde dokážu nahlédnout  jiným pohledem na sebe, o to více vím a uvědomuji si, kde domov můj a jsem za něj vděčný.

Dále nás čeká slavnostní etapa u Růžového jezera. Je to defilé, které nemůže nic změnit na celkových výsledcích. Dakar je jen jeden a to ten v Senegalu. Zítra budu hodnotit. Dnes je čas slavit!

Tomeček

11.1.2014 Růžové jezero

A přichází bilancování naší účasti. Psal jsem na začátku svých zpráv ze závodu, že  je třeba se podívat, odkud jsme přišli, abychom pochopili, kam jít dále. Tomášův a Vojtův výsledek hovoří naprosto za vše. První místo v kamionech je vynikající úspěch. Současně jsme pořadatelům pomáhali s kamiony Balai. Zde bych rád vypíchl výkon Petra Kostelníka, který v této soutěži řídil kamion Balai poprvé. Petr odvedl vynikající práci a ti, co v závodě uvízli nebo museli v noci přespat v dunách věděli, že ho mají za sebou a pomůže jim. Stačí jen čekat. Dojede. Jak jsem ho slyšel hovořit, tak si sáhl až na dno. Tam se našel.  

Výhled do budoucna máme jasný. Stejně, jako v jakémkoliv jiném lidském chovaní, víme o oblastech, které je potřeba zlepšit. Máme celý rok na to, se na ně zaměřit. Stejně tak víme, že Dakar je jen jeden. Je to hlavní město Senegalu a dvacet kilometrů daleko je Růžové jezero. Je čas vykročit na cestu. Víme, odkud jsme přišli a víme kam jít dál. 

Vyměřený čas závodu vypršel a věci a události se dějí. Jedno z jmen ve výčtu letošních vítězů vidíme naposledy. Jean-Luis Schlesser. Bývalý závodník Formule 1, několikanásobný vítěz „Rallye Paříž-Dakar“ a "Africa Race" oznámil ukončení své závodnické kariéry. Jeho závodnická kariéra končí, ale jeho působení tam, kde je jeho srdce, pokračuje dále. V šedesáti pěti letech nehodlá odejít mimo závodnický svět, ale plně se bude věnovat pořádáni Africa Race. Pro tento závod je to vynikající zpráva. Zkušenosti a znalosti má na rozdávaní.   

Za celý team bych velmi rád vyzdvihl podporu našich sponzorů. Bez nich bychom zde nemohli být a za jejich přízeň a nadšení děkujeme. Stejně tak děkuji za to, že jste, že existujete. Vy všichni, kdo sledujete naše zpravodajství. Bez Vás by naše práce postrádala smysl. Je nám všem v teamu velikou ctí možnost s vámi sdílet naše zážitky. Děkuji Vám všem!  

Z Dakaru, za Livescore Team Vojtěch Morávek ml.

Výsledky:

Moto – Celkově

1.103    PISANO Michael                                        38:39:11           Honda

2.164    ROBIN Dominique                                     39:24:10           KTM 

3.106    VAN DYCK Joris                            40:17:14           KTM 

Auto– Celkově

1.200    SCHLESSER J.Luis                                       35:13:06           Schlesser original

2.201    LOOMANS Jacques                                                 36:55:20           Toyota Hilux     

3.253    HENRARD Stephane                                 38:08:19           Buggy Dunbee     

Kamion celkově

1.400    TOMECEK Tomas                                                    39:24:45           TATRA

2.402    KOVACS Miklos                                                      41:17:41           SCANIA

3.401    JACINTO Elisabete                                     41:30:39           MAN  

 

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.