24Hours OffROAD Maraton: Vítězný KB System zdolal téměř 700 kilometrů!

Šestnáctý ročník 24hodinového závodu terénních aut proběhl uplynulý pátek a sobotu v Dobřanech. Absolutním vítězem se stal KB System offroad team, který ujel 112 kol, neboli 672 kilometrů. V napínavém závěru jen o cca 2 minuty za ním projel cílem KUBI team Geneve, který dlouhou dobu závodu vedl, ale ke konci celodenního maratonu ho zpomalila technická závada a pomoc soupeřům při vyprošťování. Oba týmy patří do kategorie Speciál nad 2000 ccm. Třetí absolutně skončil RTR Projects s 91 koly, vítěz kategorie Speciál do 1000 ccm. Nejrychlejší kolo závodu si připsal dakarský matador Josef Macháček, který ale pro poruchu odstoupil po 35 kolech.

offroad maraton

Nejtěžší offroadové klání ve střední Evropě letos poprvé odstartovalo již v pátek v 16:00. Nejprve vládlo velmi teplé počasí bez deště a zvedala se oblaka prachu. Ta vystřídal v sobotu brzy ráno vydatný asi pětihodinový déšť. Oblíbený brod na šestikilometrové trati se naplnil vodou tak, že posádka speciálů do jednoho litru do něj vjížděla "na nádech a ucpaný nos".

KB System offroad team (st.č. 277) se svým speciálem K-2 AUDI V8 vyhrál 24hodinovku již počtvrté. Jel ve složení Vlastimil Forejt, Vlastimil Jenč, Dalibor Chovanec, Vlasta Korec a František Pražák. Kromě největšího poháru si odnesl i cenu pro absolutního vítěze - startovné na Intercontinental Rally 2014 do Dakaru. Kubi team Geneve se svým Range Roverem Dakar (st.č. 220) velkou část závodu vedl. V posledních kolech se ale zapojil do pomoci při vyprošťování soupeřů a kombinace se zpomalením kvůli technické závadě ho stála první místo. Tým ve složení Mirek Kubiček, Zdenek Pešl, Broňa Franc, Vlasta Franc ale prolomil loňskou smůlu, kdy "jel" pouhých 10 vteřin (!) a předčasně skončil. Oba týmy jsou letos naprosto vyrovnanými soupeři, v průběžném absolutním pořadí OffROAD Maratonu dle počtu ujetých kilometrů mají shodně 841 km. O dramatické souboje tak v dalších kláních nebude nouze!

Třetí tým absolutně, letošní nováček RTR Projects (st.č. 40), si se svým Artic Catem Wildcat 1000 užíval první 24hodinovku. Ve složení Tomáš Miniberger, Jan Červenka, Michal Vítek, Michal Rejman a Martin Šípek zvládl 91 kol a poradil si i se zmiňovaným "přeplněným" brodem. Další dva Artic Cat Wildcaty patřily dakarským matadorům Dušanu Randýskovi (KM racing) a Josefu Macháčkovi. Randýsek ujel 80 kol a skončil třetí v kategorii, Macháček si sice připsal nejrychlejší kolo maratonu 9:18 min, ale po 35 kolech odstoupil.

Vítězem kategorie Speciál do 2000 ccm se stal druhý vůz stáje KB System offroad team (st.č. 177). Vůbec poprvé za dobu maratonu se na prvním místě umístila obě auta tohoto týmu. Kategorii Amatér vyhrál stejně jako loni Kamionservis (st.č. 227).

Svou dvouhodinovku odjeli i motorkáři a čtyřkolkáři. Na společném startu se jich sešlo 169. Jako první proťal cílovou pásku čtyřkolkář Martin Miřejovský z Teamu Max 2 (Mistr Quad SP) a motorkář Radek Bezděk z Husaberg racing teamu (Mistr Moto E2).

V rámci doprovodného programu, který byl stejně jako závod součástí oslav 770 let založení města Dobřany, diváci obdivovali kamion LIAZ KM racing teamu, nejúspěšnějšího českého týmu ze všech dosavadních jihoamerických ročníků Rallye Dakar, i vozy africké Intercontinental Rally. A od sobotního odpoledne si užívali v rytmu Open Air Offroad Music Festivalu, na kterém to mimo jiné rozjela německá rocková kapela Bonfire.