Visegrad 4 Grand Prix Czech Republic: Brno - Mikulov - Brno

Přípravy 2. ročníku mezinárodního cyklistického závodu Visegrad 4 Grand Prix Czech Republic: Brno - Mikulov - Brno jsou v plném proudu. Do startu obnovené klasiky na trase z Brna do Mikulova a zpět zbývá necelý měsíc. Pořadatelé z Favoritu Brno navážou na povedený debut a přidají pár změn a vylepšení. Nový ročník závodu bude o něco delší a víc myslí na fanoušky u trati.

v4_2020_web-1536x308.jpg

Závod zařazený do kalendáře Mezinárodní cyklistické federace kategorie 1.2 Europe Tour je také součástí série Visegrad 4 Bicycle Races. Trasa bude velmi podobná loňskému ročníku. Cyklisté v sobotu 9. července opět odstartují z brněnského velodromu TJ Favorit Brno a o vítězi se rozhodne v klasikářském dojezdu na hrad Špilberk.

Pořadatelé Brno - Mikulov - Brno navazují na tradiční jarní klasiku, která se jezdila v 50. až 70. letech minulého století, ale vylepšili ji o několik náročných stoupání v závěru 190 kilometrů dlouhého závodu. Celkové převýšení B-M-B je 2300 metrů, ale z toho 1300 metrů cyklisté překonají až v posledních 60 kilometrech. 

V letošním ročníku dojde k několika malým změnám trati, ale charakter závodu to nezmění. Peloton vyrazí z Brna směrem na jih, kde za Strachotínem protne Novomlýnské nádrže, dojede na Pálavu a po 71 kilometrech dorazí do Mikulova. Účastníci závodu byli loni velmi aktivní už na začátku závodu a mnohým chyběly síly do náročného závěru. Na otevřených rovinách navíc hrozí silný boční vítr a dělení pelotonu.

Cyklisté projedou centrem Mikulova a poté se přes Milovice, Zaječí a Vranovice budou vracet zpět k Brnu. To nejtěžší přijde v posledních 60 kilometrech. Na strmý výjezd z Dolních Kounic okamžitě navazuje ještě těžší stoupání na obávanou Hlínu.

Za Hlínou dojde k menší změně trati, cyklisté totiž zamíří do Ořechova, překonají krátké a strmé stoupání připomínající bergy z klasiky Amstel Gold Race, sjedou do Střelic a pokračují k dalšímu náročnému výjezdu do obce Omice. Následuje další těžký úsek z Popůvek na Kývalku, stoupání k brněnskému automotodromu a sjezd do Žebětína. Rozhodujícím úsekem bude posledních 6 kilometrů. Na trati totiž jsou hned tři stoupání, nejdříve výjezd do Kohoutovic známý z jarní klasiky Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš, odkud cyklisté spadnou do Pisárek a dva strmé výjezdy v úplném závěru. 

brno_mikulov_brno.jpg

Diváci, kteří navštíví nejtěžší kopec Hlína, budou mít díky změně trati a průjezdu Ořechovem více času přesunout se do Brna a stihnou díky tomu samotný dojezd na Špilberku, či výjezd cyklistů na Žlutý kopec. „Chceme fanouškům u trati nabídnout větší zážitek, letos budou moci stihnout jak průjezd cyklistů na trati, tak i samotný dojezd,“ říká Josef Vaishar z organizačního výboru závodu Brno – Mikulov - Brno zodpovědný za podobu trasy.

Ve stoupání na Žlutý kopec, v ulici Lipová, je ideální šance zaútočit, čehož před rokem využil Adam Ťoupalík, utrhl soupeře z vedoucí skupiny a udržel se na čele až do cíle. Závod uzavírá krátký a rychlý sjezd a strmý, technický dojezd na Špilberk. „Dojezd závodu je skvělý, věděl jsem, že mi bude sedět. Trať závodu je na domácí poměry náročná a na to jsem si věřil,“ pochvaluje si vítěz loňského ročníku. 

Vítěz prvního ročníku obnoveného závodu Adam Ťoupalík v dresu Elkov - Kasper. © Jan Brychta / TJ Favorit Brno
Fanoušci a diváci budou moci závod sledovat nejen u trati, ale také prostřednictvím přímého přenosu a živé fotoreportáže na webu RoadCycling.cz. V cílovém prostoru na Špilberku bude připravena velkoplošná LED obrazovka. Fanoušci tak budou mít dokonalý přehled o vývoji závodu a o tom, kde se nejlepší cyklisté zrovna nacházejí.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.