Minulý víkend byl plný motoskijöringu

Sobotní závod "Orion Shiva KTM Cup 2017“ se jel na tradiční trati v Horním Městě u Rýmařova. V neděli se pak závodilo na v Klášterci nad Orlicí. Ve skvělých sněhových podmínkách se pořadatelům po oba dni podařilo připravit kvalitní, rychlé tratě. Sobotní závod trochu komplikovala mlha, která se po pátečním slunném dni snesla na trať v Horním Městě. Počasí tak nepříznivě ovlivnilo počty diváků. V neděli se však kláštěrečtí fandové nenechali odradit a kolem tratě sledovala závody snad tisícovka, chvílemi hodně hlasitých diváků.

Sobota, 28.1.2017 - Horní Město u Rýmařova

Do Horního Města dorazilo dost posádek. V MČR sice chyběl Michal Roušavý, kterého skolila horečka, ale přijeli další jezdci. A tak v MČR startovalo 16 posádek. V Orlickém poháru chybělo mnoho jezdců, kteří jeli v posledních 2 závodech, ale nahradili je místní borci a tak v poháru jelo 35 dvojic.

Kvalifikaci MČR zcela ovládli předloňští vítězové z Horního Města Mohaupt s Hotovým. Vyhráli všechny své 3 jízdy a tím i kvalifikaci a zároveň získali na své konto 3 bonusové body. Dařilo se i Romanu Mňukovi se Zdeňkem Langerem. Ve stabilních výkonech pokračovali i Fogl se Sabotou, kteří byli v kvalifikaci jako 3. Obhájci mistrovského titulu a vítězové minulého rudnického závodu Josef Mňuk s Filipem Langerem postoupili z 5. místa. Z 6. místa postupovali do finále průběžně vedoucí jezdci seriálu bratři Šrolerové, kteří se ale trápili s výkonem svého dvoutaktu Beta. Z B-finále si právo jet hlavní finále ještě dodatečně vybojovali Kuda s Ondráčkem a Zářecký s Mlynářem.

Ve finále „A“ pokračovali v suverénních výkonech Mohaupt s Hotovým. Po perfektním startu se udrželi na čele po celých 10 dlouhých kol a zaslouženě vyhráli. Na stupně vítězů je doprovodili Josef Mňuk s Filipem Langerem a překvapivě i Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kterým konečně vyšla finálová jízda.

Neděle, 29.1.2017 - Klášterec nad Orlicí

Na trať „Kláštereckých břehů“ vyrazil rekordní počet závodníků. V MČR jelo 16 dvojic a v Orlickém poháru dokonce dvojic 44, což je dosavadní rekord v celé historii MČR v motoskijöringu.

Už od dopoledních kvalifikací se závodilo opravdu naplno. O vítězi rozhodla až pomocná kritéria – lepší umístění v poslední jízdě. Jak Mohaupt s Hotovým, tak i J.Mňuk s F.Langerem 2x vyhráli a 1x byli na 2. pozici. Poslední série jízd byla tak úspěšnější pro Mohaupta, který se tak radoval z 3 bonusových bodů za kvalifikaci. Opět dobře v kvalifikaci zajeli Plíhal s Poulem a byli 3. Přímý postup do finále si vybojoval i populární Jan Zářecký, který jako jediný z celého pole startujících jel všech 111 závodů, které se jako MČR jely. Na laně za ním jel tentokrát nestárnoucí Jan Fajt („Fitty“), který v minulosti jezdil hlavně s Oldřichem Rousem. Kvalifikace příliš nevyšla další domácí posádce Fogl – Sabota, která musela do finále „B“.

Ve finále „B“ určitě sebe i fanoušky mile překvapili nováčci Černý s Rychtaříkem, kteří do MČR přestoupili z Orlického poháru. Minulý závod v Horním Městě jeli poprvé a v Klášterci už celkem bez problémů vyhráli B finále a dostali se tak mezi naši elitu do hlavního finále „A“. S nimi ještě postoupili Vetešník s Procházkou.

A pak přišlo očekávané finále. Nejlépe odstartovali vítězové kvalifikace Mohaupt s Hotovým. Ale už v polovině okruhu ztratil Mohaupt lyžaře a než se znovu Vašek Hotový připojil, ztratili více jak půl kola. Na čele 10 dvojic tak jezdili první 3 kola Michal Plíhal s Josefem Poulem. Ale na ně se tlačili Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem i obhájci titulu Josef Mňuk s Filipem Langerem. Mohaupt s Hotovým mohutně doháněli časovou ztrátu.

Cílem 4. kola už projížděli na vedoucí pozici Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem. Finále jeli nádherně, brzy si na čele vytvořili slušný náskok. Za ně se dostali Josef Mňuk s Filipem Langerem, ale 3 kola před cílem projel Pepa Mňuk bez lyžaře Filipa, kterého ztratil. Finále tak pro ně bylo ztraceno a chybějící body je možná budou mrzet. Ale takový je sport, pokaždé vše nevyjde podle představ.

A už tu byl cíl. Zaslouženě vyhráli Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kteří se tak stali 19. jezdci, kteří vyhráli závod MČR v motoskijöringu. Historickou tabulku tak změnili po 5 letech, kdy poprvé vyhráli Mohaupt s Hotovým. A byli to právě Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří doslova udělali klášterecký závod. Z beznadějné poslední pozice se postupně propracovávali jezdeckým polem. 2 kola před cílem už byli na 2. pozici a přibližovali se i vedoucí dvojici. Podali obdivuhodný výkon. Když si uvědomíme, že dokázali na trati, která už byla po předchozích 21 jízdách hodně těžká, předjet 8 kvalitních dvojic. Na stupně vítězů se dostali i domácí bratři Šrolerové, kteří se po celý závod drželi ve vedoucí skupince jezdců. Body za výsledek ve finále získali i nováčci Černý s Rychtaříkem.

Ve velkém stylu jezdili i další domácí Janové Zářecký s Fajtem. Ti byli určitě nejvíce povzbuzovanou posádkou. Když si uvědomíme, že Zářeckému je 48 let a jeho lyžař Fajt je ještě o 18 let starší, tak klobouk dolů. Dohromady jim tak je neuvěřitelných 114 let. A jejich dvěstěpadesátka Honda už také není nejmladší. Ve finále skončili na 4. pozici.