VEZMI BRUSLE, PŘIHLAS SE! NEJNABITĚJŠÍ TUZEMSKÝ VÍKEND ČS. RYCHLOBRUSLENÍ VYVRCHOLÍ V NEDĚLI FESTIVALEM - ZÁVODEM PRO VŠECHNY NA BRNĚNSKÉ PŘEHRADĚ

Pokud vyjde meteorologům předpověď, „doba ledová“ skončí pro čs. rychlobruslaře v polovině příštího týdne. Protože klasické rychlobruslení na dlouhých nožích potřebuje dlouhé ledové ovály, k jakým je v zemi olympijské vítězky Martiny Sáblíkové zatím stále nezbytný mráz, jsou v ČR na víkend avizovány hned tři rychlobruslařské mítinky – historický rekord.

V sobotu jeden na nastříkané homologované závodní dráze délky 333 m ve Žďáru nad Sázavou. A další na rybníku Dlouhý u Skutče (370 m). A v neděli bude bleskově svolávaný bruslařský festival v Brně. Nejen závodníci s klapačkami, ale i srdcaři, příznivci rychlého bruslení s jakýmikoliv bruslemi, děti, mládež i dospělí, jsou zváni na „Cenu Brněnské přehrady a řeky Svratky v rychlobruslení“. Pojede se na Brněnské přehradě, lidově řečené Prígl, od 11 hodin.

Brněnští rychlobruslaři už trénují a závodí na přehradě tři týdny, pět sprinterských i vytrvalostních závodů tam už mají za sebou. Nejen oni, ale i veřejnost, každý, kdo chce zakusit pocity z rychlého bruslení, může přijít k oválu v Rakovecké zátoce, před loděnicí LS.

Mezi největší rychlíky, kteří tam během ledna už nadšeně zabruslili kolečko na čas, patří čs. cyklistický olympionik z Ria, dráhař a sprinter brněnské Dukly Pavel Kelemen. Jeho výsledek na kanadách byl famózní: 19,5 s. Přijmou výzvu - objeví se cyklistická Dukla, ale třeba i hokejisté, atleti, lyžaři atd., v neděli v Brně na startu? Vedle hobby veřejnosti i předních čs. rychlobruslařů…

Dosavadní okruh pro rychlé bruslaře, založený na Tři krále, se pro nedělní závody rozšíří i zvětší. Když to půjde, tak až na 400 m. Rolba na přehradní led nemůže. Ale frézka specialistů z firmy GARDEN STUDIO, si i na přehradě poradí s umrzlým sněhem na ledu snáze než lopaty bruslařských nadšenců. 

K nedělnímu festivalu rychlých bruslařů - „závodům pro všechny“ na Brněnské přehradě - se lze přihlásit prostřednictvím formuláře na www.championchip.cz, anebo v mailu, na adresu RychlobrusleniBrno@seznam.cz. Případně od 10 hod. v den akce u startu. Tratě budou od 50 m do 3 km. Ve spolupráci s Českým svazem rychlobruslení závody v Brně připravuje bruslařská a rychlobruslařská základna dětí a mládeže CENTRUM SPORTŮ Plus-NowiS TEAM.

Po odzávodění se mohou bruslaři vydat jen o pár set metrů po zamrzlé přehradě dál, zajezdit si na hobby okruhu – bruslařské promenádě délky 1750 m.

„Jsem příjemně překvapen, jak mnoho Brňanů i těch, co přijíždějí z dálky, má zájem o bruslení nejen u televize,“ říká Sander Roosendaal. Nizozemec, který žije v Brně, se na dlouhých bruslích na přehradě nyní prohání denně. „Jen kdyby toho sněhu se tu tolik nenasypalo! To v Holandsku obvykle nebývá.  Ale – už beru i to odhrabování jako zdravý trénink,“ dodává s úsměvem. A chystá se s přáteli v neděli závodit také, brusle nabrousil už i manželce. „Protože taková šance tu není každý rok!“

Šéftrenér Petr Novák bude s čerstvými rychlobruslařskými medailistkami ME Martinou Sáblíkovou a Karolínou Erbanovou závodit od pátku do neděle na Světovém poháru v Berlíně.


Informace o všech víkendových závodech rychlého bruslení, včetně propozic, přináší rychlobruslařský facebookový magazín ZLATÉ BRUSLE. Dozvíte se tam i to, že přesně před 128 lety padl na tehdy ještě zamrzající Vltavě v Praze světový rychlobruslařský rekord na 1500 m. Anebo to, že přesně před 95 roky závodili v brněnských Lužánkách „rychlojezdci“ a „krasojezdci“, čili rychlobruslaři i krasobruslaři. Je to sport s hodně velkou tradicí… A nyní i nejúspěšnější při ZOH posledního desetiletí.

(Zdroj: CENTRUM SPORTŮ Plus-NowiS TEAM, bruslařská a rychlobruslařská základna dětí a mládeže, připravující sportovce podle know how šéftrenéra čs. rychlobruslařské reprezentace Petra Nováka. – E-m: rychlobrusleniBrno@seznam.cz, tf. 776 359 836, fb: ZLATE BRUSLE, fb: Rychlobrusleni-Brno/CZE) 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.