Sebastian Vettel v dramatické Velké ceně Brazílie získal třetí titul mistra světa v řadě. Stal se tak nejmladším trojnásobným šampionem v historii formule 1. Závod ovládl Jenson Button z McLarenu a bylo to jeho třetí vítězství v sezoně. Vettel byl v boxech čtyřikrát a cílem projel na šestém místě. Hodně času ztratil po kontaktu s Brunem Sennou v prvním kole.

Red Bull

Všichni kromě Michaela Schumachera (Mercedes), Kamuje Kobajašiho (Sauber) a Romaina Grosjeana (Lotus) startovali na střední směsi. Zmiňovaná trojice pro úvod zvolila tvrdé pneu. Závod začal za lehkého deště a teploty 19°C. Déšť postupně sílil a po pěti kolech byl Kimi Räikkönen z Lotusu prvním, kdo přezul na přechodné pneumatiky. Postupně ho následovala celá řada dalších jezdců.

Button se po startu z druhého místa brzy dostal do vedení a i za deště zůstal na trati se slicky. Rozdílné strategie zamíchaly pořadím – Heikki Kovalainen z Caterhamu chvílemi jezdil i na šesté pozici, Timo Glock hájící barvy týmu Marussia byl na okamžik sedmý. Oba zůstali na hladkých pneumatikách až do patnáctého, respektive čtrnáctého kola.

Hammilton

Na trať vyjel safety car, kroužilo se za ním deset kol. Button ve 23. kole zastavil pro tvrdé pneumatiky, přestože trať zůstávala stále vlhká. V posledních částech závodu se déšť vrátil v plné síle a už nebylo možné závodit na suchých směsích.

V padesátém kole Nico Rosberg zvolil přechodné pneumatiky. Vettel v 52. kole nasadil střední pneumatiky a o pouhé dva okruhy se vrátil rovněž pro přechodné pneu, jelikož déšť neustále sílil. V 57. kole se Button podruhé podíval do boxů a také si nechal nasadit přechodné pneumatiky. Povedlo se mu to, aniž by ztratil vedení. Daniel Ricciardo a Kovalainen do cíle dojeli na mokrých pneu Cinturato Modrá.

Vettelova strategie byla následovná – začal na středních pneumatikách, poté skočil na přechodné, dále na tvrdé, pak znovu na střední a konečně na přechodné. Jeho rival Fernando Alonso potřeboval dojet nejhůře třetí (v takové situaci by Vettel musel získat maximálně bod), aby dosáhl na titul. Alonso byl v boxech třikrát – začal na střední, pak přezul na přechodné, poté na střední a nakonec opět na přechodné.

podium

Pravidla stanovují, že piloti musí použít obě slickové směsi, pokud tedy nenasadili jednu ze pokud tedy nenasadili jednu ze směsí do mokra. Button byl jediným pilotem v cíli, který byl u mechaniků pouze dvakrát. Všichni ostatní přezuli minimálně třikrát.

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.