VETTEL DÍKY DVĚMA STRATEGICKÝM ZASTÁVKÁM VÍTĚZÍ V JAPONSKU

Pilot Red Bullu Sebastian Vettel získal již čtvrté vítězství v Japonsku a deváté v této sezoně. Ani to mu však zatím nestačilo na to, aby si zajistil svůj čtvrtý titul v řadě, neboť Fernando Alonso z Ferrari dojel po startu z osmé pozice na čtvrtém místě. Vettel použil strategii dvou zastávek v boxech a porazil tak kolegu Marka Webbera (tři zastávky) a Romaina Grosjeana. Jezdec Lotusu stavěl dvakrát.

Vettel

 

Všichni piloti kromě Daniela Ricciarda (Toro Rosso) a Charlese Pica (Caterham) startovali na středních pneu P Zero Bílá. Dva zmiňovaní piloti pro začátek sáhli po tvrdé směsi P Zero Oranžová. Grosjean se po startu ze čtvrtého místa ujal vedení a započal tak napínavou taktickou bitvu mezi ním a oběma Red Bully. Tento souboj trval po celý závod.

Webber z předních jezdců zajel do boxů jako první. V jedenáctém kole na druhé pozici přezul na tvrdé pneumatiky. Doufal, že mu strategie pomůže předjet Grosjeana. Závodník Lotusu totéž učinil o kolo později. Vettel zůstal na trati a posunul se do vedení.

Vettelova první zastávka přišla ve čtrnáctém kole. Nasadil tvrdou směs a na trať se vrátil na třetím místě, za Grosjeanem a Webberem. Posledním pilotem, který zajel k prvnímu pitstopu, byl Ricciardo. Ten tvrdou sadu vyměnil za další tvrdou ve 21. kole. Díky tomu v úvodní části závodu na chvíli vyšplhal až na čtvrtou pozici.

Druhá Webberova zastávka přišla ve 25. kole. Opět zvolil tvrdé gumy a opět se pokusil Grosjeana přeskočit dřívějším načasováním zastávky. Tentokrát už se zadařilo – Grosjeanova druhá výměna se konala ve 29. kole (opět tvrdá směs). Francouz se na dráze zařadil za Vettela a Webbera.

Vettel zastavil u mechaniků podruhé a naposledy pro tvrdou směs ve 37. kole. Do konce závodu zbývalo 16 kol. Spadl opět na třetí místo, ale Webber musel znovu do boxů a Grosjean vsadil na čtyřiadvacetikolový závěrečný stint. Ukázalo se, že Vettelova strategie je vítěznou.

Jedenáct kol před cílem Webber zajel pro rychlejší středně tvrdé pneumatiky. Vydal se pronásledovat Vettela a Grosjeana. Druhé místo získal dvě kola před koncem. První trojice projela cílovou čáru v desetisekundovém rozpětí, přičemž každý se adaptoval na jinou taktiku.

Massa

ŠÉF MOTORSPORTU PIRELLI: 

Paul Hembery: „Vzhledem k malým rozdílům v čase na kolo mezi oběma nominovanými směsmi bylo jasné, že závod bude těsný. Ve výsledku jsme viděli rozdílné přístupy ke strategiím. Střední i tvrdé sady byly využívány v různých situacích ve druhém a třetím stintu. Většina pilotů podle očekávání přezouvala dvakrát. Vzhledem k plynulým charakteristikám Suzuky je tu opotřebení poměrně malé. Nároky na trakci jsou rovněž nízké. Limitujícím faktorem jsou ale velké boční energie. To je ještě zvýrazněno v případě, kdy jeden vůz těsně následuje druhý. Aerodynamická účinnost se zhoršuje a vozy více kloužou po vozovce. Vettel byl schopen použít dvouzastávkovou strategii a vyhrát, nicméně mezi ním a Webberem s Grosjeanem to bylo těsné. Opět jsme se v Japonsku dočkali vřelého přijetí. Jedná se o jeden z nejtěžších okruhů pro jezdce, vozy i pneumatiky, přičemž zároveň je to místo s naprosto parádní atmosférou, kterou zdejší fantastičtí fanoušci umí vytvořit.“

Foto: Pirelli

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting