VETTEL SE DVĚMA ZASTÁVKAMI V BOXECH DOMINOVAL VELKÉ CENĚ BELGIE

Pilot Red Bullu Sebastian Vettel získal ve Velké ceně Belgie již 31. vítězství v kariéře. Vyhrál se strategií dvou zastávek v boxech a v počtu vítězství se vyrovnal Nigelu Mansellovi. Šestadvacetiletý závodník také zajel nejrychlejší kolo závodu, a to na tvrdé směsi. Vedení se ujal po startu z druhého místa. Jeho náskok v šampionátu na druhého Fernanda Alonsa tak vyrostl na 46 bodů.

Belgie - Spa

 

Alonso své strategie využil k posunu z devátého místa na roštu na druhé v cíli. V boxech byl stejně jako Vettel dvakrát, první dva stinty strávil na střední směsi a ve 28. kole přezul na tvrdé pneu. Výměna pneumatik při druhé zastávce trvala pouze 2,6 sekundy.

Na startu závodu měl vzduch 19 a trať 25°C. Přestože byla pravděpodobnost deště odhadována na 60%, po celý závod bylo sucho. Všichni jezdci startovali na středně tvrdých pneumatikách, výjimkami byli jen jezdci Marussie, tedy Max Chilton a Jules Bianchi, dále Daniel Ricciardo z Toro Rosso a Esteban Gutiérrez z týmu Sauber.

Prvním, kdo zajel na plánovanou zastávku, byl Nico Hülkenberg, který také závodí za Sauber. Stalo se tak v devátém kole. Jednalo se o první přezutí na tvrdé gumy. Vettel se k mechanikům zajel podívat o pět kol později a nasadil střední pneumatiky. Na trať se vrátil na druhém místě. Už před poslední zastávkou, která přišla ve třicátém kole, byl ale zpět ve vedení.

Vettelův kolega Mark Webber si zvolil odlišnou strategii. Při první zastávce nazul tvrdé gumy a poslední úsek závodu strávil na středních pneu. V cíli byl pátý.

foto: Pirelli

Jediným pilotem, který měnil pneumatiky pouze jednou, byl Romain Grosjean z Lotusu, který dojel osmý. Nejvýše umístěným pilotem startujícím na tvrdých pneumatikách byl Ricciardo, který po startu z devatenáctého místa dojel desátý. I on dojel závod na střední směsi.

ŠÉF MOTORSPORTU PIRELLI: 

Paul Hembery: „Jelikož včerejší kvalifikace skončila za mokra, mohli si jezdci vybrat, na jaké směsi nastoupí do závodu. Otevřely se tak možnosti pro ještě více rozdílných strategií. Některým jezdcům a týmům se podařilo z této možnosti využít maximum, zejména pak Sebastianovi Vettelovi a Red Bullu. Zajímavé taktické manévry jsme ale viděli v celém poli. Mnoha jezdcům se díky tomu podařilo vylepšit své startovní pozice. Spa zřejmě zůstává ultimátním testem pro pneumatiky. Je to velmi dlouhý okruh s vysokými energetickými zátěžemi. Výkonnost a výdrž našich pneumatik na jedné z nejepičtějších tratí na světě odpovídaly našim očekáváním.“

text: M. Kubišta (Mediální servis Pirelli Tyre (Suisse) S.A. - Czech)

foto: Pirelli

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.