Velká pardubická objektivem Lenky Sklenákové

Text a foto: Lenka Sklenáková

Ve sváteční den D, neděli 8. října 2023, se dostihové závodiště v Pardubicích probudilo do deštivého rána. Předpověď však zněla pozitivně a odpoledne jsme se dočkali sluníčka. Než došlo k samotnému vrcholu dne i celého překážkového kalendáře, odběhlo se dalších 6 dostihů. Společně se blíže podíváme na dva z nich. 

CENA VLTAVY – Cena hejtmana Pardubického kraje (STCC, NL, 4500m.) přilákala na start 8 koní. Dostih měl dva favority, a to AENEASe (ž. J. Kratochvíl) a GREEK DESSERTa (ž. J. Faltejsek). Prvně jmenovaný hned od startu udával tempo, opět perfektně a s radostí překonal Irskou lavici, jak je ostatně od koní trenéra J. Váni dobrým zvykem. Všichni koně přeskákali dostih bez potíží a jediný problém nastal v závěrečné fázi dostihu, kde si vedoucí žokej J. Kratochvíl spletl kurz dostihu, místo Vernerova skoku (44) překonal Živý plot č. 32a, a za ním se vyvezl i AVERIS (ž. O. Velek). Oba nemohli platně dostih dokončit a koně zadrželi. Tím se otevřela vedoucí pozice hnědákovi UN REVE DAUTOMNE (ž. J. Myška) a do cíle už jen zvyšoval svůj náskok s konečným výrokem zadrženě o 11 délek. Druhý skončil BILBO D´ASSAULT (ž. J. Kocman), třetí BEAU FIXE (ž. L. Solignac), až čtvrtý GREEK DESSERT, pátý CUWALL (ž. N. Lovén) a šestý dokončil KUBALI (ž. B.C laudic). 

CENA LABE – Cena Lesů České republiky (STCC, L, 5200m.) měla na startu 9 koní a favorita jménem SEXY LORD (ž. J. Myška). Ten na sebe vzal diktování poctivého tempa. Drobné chyby na skocích vytvářel GODSALINO (ž .J. Kocman), jinak šlo ale opět o krásnou podívanou. Na Velkém anglickém skoku (25) udělal chybu KORFU a jeho žokej J. Faltejsek se neudržel v sedle. V náběhu na travnatý ovál byl zadržen DUMON ROCLAY (ž. M. Novák), který již neakceptoval tempo a u předposledního skoku i bělouš DERBY PLUS (J. Borč). Před posledním skokem potkal stejný osud GIORGIONE (ž.J.Kratochvíl). To už ale mířil k vítězství stylem start-cíl SEXY LORD a stejně jako v Ceně Vltavy i v tomto dostihu dovedl žokej J. Myška vítěze do cíle ve velkém stylu. SEXY LORD vyhrál rozdílem třídy velmi lehce o 12 délek. Druhý doběhl ČÁRYJAPE (A. Čmiel), třetí YARA (ž. N. Lovén), čtvrtý STRING (ž. O. Velek) a pátý GODSALINO. 

Prohlédněte si velkou fotogalerii Lenky Sklenákové

Velká.jpg

A teď už ke startu dostihového klenotu – 133. VELKÉ PARDUBICKÉ (STCC, L, 6900m.). 18 špičkových koní vypustil startér Petr Hochman na trať bez dlouhého otálení. První tři skoky na zahřátí a koně točí na Taxisův příkop. V první vlně skáče LODGIAN WHISTLE (ž. O. Velek), PLAYER (ž. M. Novák) a na levé straně STUKE (ž. B. Claudic), který bohužel začne bočit a zkříží cestu koním jdoucím za ním. Na zemi se kvůli tomu ocitají mimo STUKEho ALPHA MALE (ž. P. Tůma), MR. SPEX (am. P. Mullins) a GODFREY (D.V yhnálek). Jezdce ztrácejí ROYAL GINO (A. Čmiel), ZATARO (ž. J. Kocman) a ARGANO (ž. M. Liška). Pro STUKEho byl tento ošklivý karambol bohužel osudný.  Dlužno podotknout, že ani jeden z 11 dál pokračujících koní neskočil Taxis čistě za hranu příkopu, což je k zamyšlení. Na vině může být snížený živý plot, který koně dostatečně nezvedne, aby mohli doletět dál, nebo ostré slunce, vrhající stín před živý plot a ztěžující koním odhad správného místa odskoku. Pojďme ale dál v dostihu. Za Irskou lavicí zadržel žokej M. Novák  PLAYERa, neboť už od Taxisu pokračoval bez třmenů a možná i s otočeným sedlem. Za lesem se k poli přidali 2 volní koně, kteří lehce zaškodili nejdříve na Malých zahrádkách a pořádně hned vzápětí před Anglickým skokem, kde překřížili koním dráhu. Naštěstí se to obešlo bez pádů. Na náměstí volný ZATARO vytlačil KAISERWALZERa (ž. J. Myška) od točného bodu a ten tak ztratil svou druhou pozici. Na čele stále pracuje LODGIAN WHISTLE, v této fázi následovám favoritem SACAMIRem (ž .J. Faltejsek). Na třetí pozici se vrátil KAISERWALZER. Na překážce č. 11 - Živém plotu s příkopem ztrácí svého žokeje L.S olignaca IMPHAL. Pokračuje se tedy v devíti koních. Na Dropu převzal vedení dostihu KAISERWALZER, LODGIAN WHISTLE se držel za ním a dál znělo pořadí následovně: SACAMIRO, TALENT (ž. P. Složil ml.), SANTA KLARA (ž.J.Kratochvíl), DULCAR DE SIVOLA (J.Borč), LOMBARGINI (ž.J.Best), JET FIGHTER (ž. S. F. O´Keeffe) a STAR (ž. M. Stromský). Na Velkém anglickém skoku hůře doskočila SANTA KLARA, ale pokračovala dál, bohužel jen o dva skoky, protože na Havlově skoku se žokej J. Kratochvíl v sedle již neudržel. Do cílové roviny jako první přilétl svým pověstným finišem bělouš STAR, poslední skok s ním skákali hlava-hlava KAISERWALZER a SACAMIRO. Poté se před slábnoucího KAISERWALZERa prosmýkl TALENT a zdálo se, že bude útočit na vedení. To už ale naplno předváděl své bojovné srdce hnědák SACAMIRO, který impozantním stylem potvrdil svou roli favorita jistě o 5 délek. Druhé místo vybojoval TALENT před třetím STARem, čtvrtý doběhl LOMBARGINI, pátý KAISERWALZER, šestý LODGIAN WHISTLE, sedmý DULCAR DE SIVOLA a poslední, osmý, dokončil JET FIGHTER. 

SACAMIRO je odchovancem Hřebčína Napajedla, o jehož záchranu se v současné době bojuje, v majetku Jezdeckého oddílu Beňov na Přerovsku. Maličká, rodinná stáj má v současné době v tréninku 3 koně, včetně nového krále pardubické sezóny. Toho od prvních dostihových krůčků vedli manželé Petříkovi a postupně a trpělivě jej vybrousili v překážkový diamant. Nezbývá než celému týmu popřát, aby nikdy nepřestal zářit.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.