Velká pardubická 2018 pro nováčka, favorité neuspěli

text a foto: Lenka Sklenáková

Dlouhý a nekonečný rok je za námi a opět jsme se dočkali startu národního dostihového klenotu Velké pardubické, tentokrát s pořadovým číslem 128. Jako už poněkolikáté mi bylo nesmírnou ctí být zase při tom, a moci se s Vámi podělit o svůj pohled na celý dostihový den, který začínal v 11.hodin českou státní hymnou v podání Yvetty Blanarovičové.

Pojďme se společně ve zkratce podívat na jednotlivé dostihy dne:

Více fotografií v galerii:

foto: Lenka Sklenáková

1. Cena Jana Kašpara - ll.kat. - 4400m. - Dostih krátce po startu opustil na druhé překážce Shegerton s Markem Stromským. Daší pád na sebe nenechal čekat, když v oblouku po překonání malé vody ujely nohy klisně Caline de Juilley s Janem Faltejskem. Na překážce 36 se ocitli na zemi i Josef Borč s Dulcar de Sivola. Za překážkou 13 byl zastavem Brezilos. Na čele se celý dostih pohyboval český nováček Apple´s Kamikaze s Jaroslavem Myškou, který ovšem platil daň nováčka na pardubických skocích a vyráběl chyby. Ta nejhorší přišla na dropu, kdy téměř katapultoval ze sedla svého pilota. Ten se nakonec udržel v sedle pro to, aby svého svěřence dovedl vítězně do cíle.

2. Cena Laty Brandisové - NL - 4200m.- Dostih vypsaný pouze klisnám - 4letým a starším.Druhá překážka si opět vybrala svou daň v podobě Rain Magny s Thomasem Garnerem. Pole koní vedla dostihem Poinsettia s Lukášem Matuským, vše probíhalo v pořádku až k malým zahrádkám, kde vyklopila svého jezdce Leightona Aspella klisna Charmene. Na prodlouženém Taxisu se zrodil poslední pád, konkrétně Jitřenky s Richardem Bartoněm, který se bohužel zranil a dnešní jezdecký program pro něj skončil.Vítězství si stylem start-cíl odnesla Poinsettia, která udělala velkou radost svému majitelskému syndikátu.

3. Cena ČASCH - NL - 4200m.-Další vítězství stylem start-cíl se zrodilo díky Evženovi s Jaroslavem Myškou. Ač kůň předvedl pár chyb na skocích, jeho projev byl naprosto uchvacující a v cílové rovině dokázal velmi lehce odejít od soupeřů a doslova je deklasovat. Jeho žokej si mohl dovolit jen stát ve třmenech a zdravit tribuny.

4. Cena společnosti NUTRIN - handicap lll.kat. -4700m.-Dostih, na který se diváci  a fotografové těšili hlavně díky překonávání překážky č. 40 - průběh vodou, se odehrával poměrně klidně až k Irské lavici, kde odmítli skočit Canton a Sorgenio. Chvíle absolutní hrůzy pro všechny přítomné i diváky u obrazovek přišla na skoku 31, kde špatně skočil Smajlík, vyhodil ze sedla Jána Macha, kterému ovšem zůstala noha ve třmenu a kůň ho za sebou táhl asi 600m po závodišti. Díkybohu se vyhnul všem skokům a podařilo se jej odchytit u Irské lavice,kde byla jezdci poskytnuta první pomoc a následoval transport do nemocnice. Závodištěm se po zbytek dne šířily různé fámy ohledně zranění, které měl jezdec utrpět, a tyto se upřesnily až druhý den s tím, že Ján Mach vyvázl "pouze" s otřesem mozku a mnoha podlitinami, což se dá při takovém karambolu považovat přímo za zázrak. Dostih se nakonec lehce o 7 délek stal kořistí Lombarginiho s Janem Faltejskem.

5. Cena Vltavy - NL - 4500m. - Souboj Izynky s Turdusem očekávali odborníci i sázkaři v Ceně Vltavy. Jejich dilema nakonec rozhodl Turdus, který svého jezdce Jiřího Kouska vyklopit na Irské lavici přímo pod kopyta celého pole. Po chybě na Irské se na zem poroučel i Vernois s Leightonem Aspellem. Izynce tedy odpadl největší soupeř  a tak si nikým neohrožovaná doběhla pro velmi lehké vítězství o 9 délek.

6. Cena Labe - Listed - 5200m. - Ve velmi rychlém tempu se odehrál druhý největší dostih odpoledne -Cena Labe. Na tempo tlačil především Eldorado, který ale brzdil před Irskou lavicí, na což doplatil Patrick Boekhout v sedle Eliáše, a z Irského kopce si cvičně seběhl sám bez koně, kterého pak dlouho přemlouval k témuž. Na Velkém anglickém skoku, překážce č. 25 byl ze sedla Silk vystřelen žokej josef Bartoš a v sedle Manola se nepodařilo udržet  ani Leightonu Aspellovi.Po zatočení na travnatý ovál se začal odvíjet česko-francouzský souboj 3 na 3, který nakonec zůstal doma zásluhou Mahonyho s Markem Stromským.

7. Poplerův memoriál - NL - 3300m. - Rychlým a strojovým tempem utahal své soupeře a vyhrál start-cíl 7 letý hnědák Tiara Man se Sertashem Ferhanovem. Favorité Starbuck a Crystal Cross si k němu v cílové rovině tzv. ani nečichli a konečný výrok v cíli byl lehce o 7 délek.

8. 128. VELKÁ PARDUBICKÁ - Listed - 6900m. - Po škrtu Sztorma se nakonec na start postavilo 20 koní. V sedle největšího outsidera Mileryta vystřídal zraněného Jána Macha Michal Kubík. V 16.40 se pole koní rozběhlo vstříc 31 překážkám a do prvních problémů se dostalo na Taxisu. Zde padli Universe of Gracie, Templář, Ter Mill a Vicody. Pro posledně jmenovaného to byl, bohužel, dostih poslední. Hned na následující překážce- Irské lavici se poroučel ze sedla Vajgarose žokej Leighton Aspell. Na obávané šestce - Popkovickém skoku skončily naděje klisny Delight My Fire a také veterána Kasima, který odmítl skočit, když ho z nájezdu na skok vyvezl volný Templář. Další průběh dostihu se odehrával bez větších kolizí za vedení Bridgeura , nezvykle aktivně si počínal Nikas. Před živým plotem u hangáru (č.24) byli zadrženi Mileryt a Artistmontot. Na travnatý ovál koně vbíhali v pořadí Bridgeur-Zarif-Stretton-Hegnus-Ange Guardian-Tzigane du Berlais-No Time To Lose. Zbytek koní už této skupině nestíhal. Po překonání posledního skoku se o vedení rvali 4 koně, nejdříve byl vepředu Stretton, vyborně vypadal i spolehlivý Zarif, hned na to se přes oba posunul Hegnus, všem u bariéry jdoucím ale nakonec vypálil rybník Jan Faltejsek v sedle Tzigana du Berlais, který zaútočil středem dráhy a připsal si tak své páté vítězství v tomto dostihu.Vítězného koně trénuje ve Dvorcích u Bruntálu Pavel Tůma pro majitele Jiřího Charváta.

Výsledky dostihů zde.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting