RWE City Cross Sprint 2013: ve Vítkovicích vyhrál Dušan Kožíšek, nejlepší ženou byla Klára Moravcová. Exhibiční závod osobností vyhrál kanoista Jan Mašek.

Velkolepá sprinterská exhibice, ale také boj sportovních osobností - RWE City Cross Sprint, proběhl 26. ledna 2013 v Ostravě, Dolních Vítkovicích. V mrazivých teplotách, ale skvělé divácké atmosféře dokreslené industriálním, pro sportovní klání trochu netypickým, prostředím vítkovických vysokých pecí proběhly celkem 4 závody.

V hlavním z nich se představilo hned několik výrazných osobností bílé stopy – Aleš Razým, Jiří Magál, Martin Koukal a Dušan Kožíšek. Závod, na trati dlouhé 850 metrů, se jel ve dvou okruzích, kde závodníci museli překonat divácky velmi atraktivní dvojí přemostění.

City Cross Sprint

Ve třech rozhodujících finálových kolech vyhrál Dušan Kožíšek, pátý z nedávného team sprintu v Liberci – SP. „Závod byl těžký, ale krásný. Bylo to zase něco jiného. Ty mosty byly trochu nepříjemné, ale jinak to bylo v pohodě. Kdybych to mohl srovnat s jinými městskými závody, řekl bych, že to byl jeden z těch lepších. Postupový klíč byl neobvyklý, ale se zase s ním dalo taktizovat. Povedlo se to a jsem rád," říká ještě zadýchaný vítěz vítkovického RWE City Cross Sprintu Dušan Kožíšek, který za sebou nechal Martina Koukala, Martina Polacha a Estonce Andrease Kolla. „Mám pocit, že kašlu brikety," dodává s úsměvem Kožíšek.

Překvapením byl výkon favorizovaného Aleše Razýma, kterému se nepovedl start a vypadl v semifinále. Jedinými borci, kteří se dokázali probojovat do finále přímým postupem, byli Kollo a Koukal. „Skvěle se mi povedl start. Na to že je Dušan současná hvězda sprintu, by měl být o pár levelů jinde. Já jsem nejel sprint pěkných pár let a teď jsem navíc krátce po zranění, takže musím říct, že jsem spokojený," prohlásil krátce po závodě Martin Koukal. „Atmosféra byla dobrá, ale kdyby přišlo ještě o něco víc lidí, kdyby bylo ještě lepší. Každá nová akce ale bolí. Jinak ale vyšlo úplně všechno – ideální trať i počasí," dodává Koukal.

Kožíšek

V závodě ženské kategorie dominovaly české barvy, jak počtem, tak i kvalitou výkonu. Nejlepší ženou byla Klára Moravcová: „Povedl se mi start a to bylo to nejdůležitější. Vůbec jsem si nevěřila, sprinty vlastně nesnáším, ale byla to tak krásná atmosféra a prostředí, že to jelo samo. Ani jsem nemazala lyže. Sníh byl parádní, organizátoři zvládli akci na jedničku," chválí City Cross Sprint nejlepší česká laufařka," která kromě vítkovického závodu v sobotu ráno odjela také Moonlight marathon v Itálii.

Divácky atraktivní byl závod sportovních osobností. Postup do finále byl dramatický, stejně jako finále samotné, ve kterém startovali kanoista Jan Mašek, kajakář Kamil Mrůzek, paraglidista Jan Škabálek a Richard Hála, kajakář a úspěšný juniorský reprezentant. Ve Vítkovicích nejlíp zajel Jan Mašek. „Byl to parádní zážitek. Já jsem ještě dneska ráno běžel 45 km dlouhý závod na Slovensku, pak jsme skočili do auta a v Ostravě jsem byl půl hodiny před startem. Tam jsem byl desátý, tady jsem vyhrál, takže maximální spokojenost," říká kanoista Mašek, juniorský mistr světa z roku 1996.

Svou bojovnost divákům předvedla taky jediná žena v závodě a zároveň nejlepší česká bikerka Tereza Huříková, která znovu dokázala jak všestrannou je sportovkyní. „Bylo to úžasné," svěřuje se po závodě Huříková. „Lyže mi jely tak rychle, že jsem z toho měla až strach. Hlavně před každým přemostěním mi tuhla krev v žilách a na horizontu jsem se bála, abych se místo dopředu nesesunula zase zpátky dolů. Ale kluci byli gentlemani, nijak mě netlačili," chválí své mužské soupeře Huříková, která do semifinále postoupila přes opravnou jízdu.

„Celý závod jsem si fakt užil, byla to hrozná sranda," říká Marek Rauchfuss mladý nadějný biker, který ale vypadl v semifinále. „Pár metrů před cílem jsem si prostě sedl na zadek," dodává s úsměvem. krátce po závodě.
V otevřeném závodě mládežníků LEO Express sprint byl nejrychlejší 23letý Radek Bryknar.

Moravcová

RWE City Cross Sprint se konal pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka a Martina Štěpánka, náměstka primátora města Ostrava. "Jsme rádi, že tu vzniká nová tradice dalšího významného sportovního mítinku. V létě máme Zlatou tretru, Davis Cup nebo Fed Cup, ale doteď jsme neměli nic, co by se konalo v zimě. Jako Colors of Ostrava oživuje Ostravu v létě, tak City Cross Sprint, doufejme, bude tradičním přínosem a zpestřením zimy v Dolních Vítkovicích," řekl Štěpánek.

Ve Vítkovicích byl pro diváky připraven také bohatý doprovodný program - sněžný bar Red Bull, fire show, nafukovací PLANETARIUM, relax zóna. O muziku se postaral DJ Friky spolu s kapelou Neo Chess Sunny.

Od neděle 27. 1. do pátku 1. 2. od 7h do 20hodin trať dlouhá 450 m je k dispozici také veřejnosti – ZDARMA. Pod vysokou pecí číslo jedna je přichystána také bobová dráha. V souvislosti s tím, partner akce, dopravce LEO Express, zlevnil jízdné mezi Prahou a Ostravou na 137, - (sleva platí od 28. 1.) a vztahuje se vždy na dva spoje v ranních a odpoledních hodinách). Ve spolupráci s firmami MADSHUS A SWIX bude na místě po celou dobu otevřena také půjčovna běžek a bot.

Seven Days Communication

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.