Ironman v překladu znamená železný muž a český triatlet Petr Vabroušek opět dokázal, že k němu toto přirovnání patří jako k velbloudovi hrby. Potřinácté v řadě dokončil legendární závod na Havaji, který je mistrovstvím světa v ironmanu a obsadil 34. místo. Vabroušek zvládl porci 226 kilometrů v náročných havajských podmínkách pouhých 18 dní poté, co ho v tréninku srazilo auto.

Horko, vlhko, silný nárazový vítr a náročný profil trati. S tím vším si museli účastníci mistrovství světa poradit. Petr Vabroušek, který se na Havaj vydal již počtrnácté v řadě, se navíc musel vyrovnat s bolestí ramene, které ho limitovalo při plavání a částečně i na kole, a také s bolestí zad. Tato zranění jsou následky 18 dnů staré nehody, při které ho v tréninku srazilo auto.

Český ironman se ale i přes tuto nepříjemnou událost oklepal a na Havaj odletěl s jasným cílem. Dokončit potřinácté v řadě slavný závod. A to se mu povedlo. Navíc mezi profesionály skončil na skvělém 34. místě. Devětatřicetiletý závodník vylézal z vody po 3,8 kilometrech plavání na 46. místě, během 180 kilometrů na kole se posunul o dvě příčky vzhůru a po závěrečném běžeckém maratonu, který zvládl za 3:11:55, z toho nakonec mezi profesionály bylo 34. místo.

Ironman - video

Z vítězství se radoval Australan Pete Jacobs, druhý doběhl Andreas Realert z Německa a bronz bral Belgičan Frederik Van Lierde. Svěřenec českého trenéra Luboše Bílka Sebastian Kienle, který je úřadujícím světovým šampionem ve středním triatlonu, skončil čtvrtý. Nebýt ale defektu v cyklistické části, zřejmě by bojoval o titul.

Mezi ženami vládla Britka Leanda Caveová, která po triumfu na MS v středním triatlonu v Las Vegas nenašla přemožitelku ani na Havaji. Druhá doběhla Caroline Steffenová ze Švýcarska, třetí pak Mirinda Carfraeová z Austrálie.

V kategoriích Age Groups úspěšně zvládli havajského ironmana i Češi Jan Jakubíček, David Sajner, Jaroslav Jedlička, Václav Petrásek, Milda Bayer a Michal Mogrovics.

Výsledky: MS v ironmanu, Kona, Havaj.

Muži: 1. Pete Jacobs (Aus) 8:18:37, 2. Andreas Raelert (Něm) 8:23:40, 3. Frederik Van Lierde (Bel) 8:24:09, 4. Sebastian Kienle (Něm) 8:27:08, 5. Faris Al-Sultan (Něm) 8:28:33, …, 34. Petr Vabroušek (ČR) 9:26:46.

Ženy: 1. Leanda Caveová (Brit) 9:15:54, 2. Caroline Steffenová (Švý) 9:16:58, 3. Mirinda Carfraeová (Aus) 9:21:41, 4. Sonja Tajsichová (Něm) 9:22:45, 5. Mary Beth Ellisová (USA)