Na rozdíl od veslařů jachtařům silný vítr vyhovuje

V úterý, ve 13 hodin brazilského času (18.00 SEČ) začíná dlouho očekávaná olympijská regata v Riu. O účast na tomto největším sportovním svátku bojovala celá řada českých jachtařů, ale jen tři nakonec dokázali postoupit. Dnes se na startu první rozjížďky tedy představí Veronika Kozelská Fenclová na Laseru Radial, Viktor Teplý na Laseru Standard a Karel Lavický na windsurfingu RS:X.

Olympijská regata

A jak vypadal poslední den našeho týmu před závodem?

V zálivu fouká silný vítr kolem 30 uzlů. Tréninkové rozjížďky jsou nejdříve odloženy, ale pak jachtaři vyplouvají. Po třetí hodině jsou všechny tréninkové rozjížďky odstartovány.  Veronika i Viktor se rozhodli si před samotným závodem jeden den odpočinout, trénují zde již od začátku července.

Největší šanci na úspěch má Veronika, která byla devátá v Londýně, ale Karel jede naopak s čistou hlavou. Viktorova forma šla nahoru, může jen překvapit. Všichni mají nafasované nove lodě, respektive prkno, na nichž budou závodit. Na podmínky si již zvykli, špinavou vodu, o které se všude píše, již ani nevnímají. „Já už to neřeším, sem tam se chytne nějaký igelit na loď,“ ale to jsme zažili i jinde,“ říká Viktor. „Odpadky ve vodě plavou, to je pravda, ale většina závodníků si na situaci zvykla a vlastně o ní už ani nechce mluvit. Nic nám zatím nebylo a doufám, že nebude. Zavedli jsme určitá opatření, snažíme se, aby se voda nedostala do pusy, ale už ani ty striktně nedodržujeme, jako třeba nemít láhev s pitím v lodi,“ přiznává Veronika. „Myslím, že tělo si na podmínky zvykne, dodává.“ 

Karel Lavický

Závodníci třídy RS:X jsou na vodě v hojném počtu, mezi nimi i Karel Lavický. „Na vodu jsem se těšil, silný vítr mám rád, dnešní trénink jsem si užil,“ pochvaluje si po návratu na břeh. „S vyplutím jsem nejdřív stejně jako ostatní trochu váhal, přeci jen je při silném větru riziko zlomení stěžně, což by bylo těsně před olympijským závodem velmi nepříjemné. Ale nakonec bylo určitě správné jet na vodu a vyzkoušet si olympijskou trať nanečisto.“

„Někdo dává těsně před závodem přednost odpočinku, někdo rád trénuje až o poslední chvíle. Je to individuální a Karel má skvělou fyzičku, silného větru se nebojí, takže bude zítra jistě skvěle připraven,“ dodal jeho trenér Jan Čutka.

Závodit se bude ve třídách Laser a Laser Radial až do 15. 8., kdy jsou v plánu medailové rozjížďky pro deset nejlepších v každé třídě, windsurfaři mají medailovou rozjížďku naplánovanou již na 14. 8. (15.8. pro RS:X a 16.8. pro Lasery jsou náhradní dny, pokud by se nějaký den nemohlo závodit.)

Viktor

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.