V MONAKU SE POJEDE NA MĚKKÝCH A SUPERMĚKKÝCH PNEUMATIKÁCH

Monako, šestý závod sezony. Také letos sem Pirelli přivezlo měkké a superměkké pneumatiky. Podle čeho se vlastně Pirelli rozhoduje při výběru směsí pro každý závod? Dodavatel pneumatik musí vzít v úvahu čtyři klíčové faktory, které ovlivňují míru namáhání pneumatiky a její následné opotřebování.

Povrch trati. Asfalt v Monaku je ze všech letošních tratí nejjemnější. K tomu připočtěme fakt, že průměrná rychlost je zde rovněž nejnižší. Nachází se zde také vůbec nejpomalejší zatáčka v šampionátu – projíždí se rychlostí 47km/h. Je tak jasné, že degradace pneumatik je tu minimální.

Profil okruhu. Každá trať má samozřejmě svůj vlastní nezaměnitelný profil, který na základě svých vlastností na pneumatiky působí různě velkými silami. Záleží na tom, zda okruh oplývá mnoha brzdnými zónami, či se na něm nachází převážně rychlé, nebo naopak pomalé zatáčky. Tyto parametry ovlivňují, jak velké podélné a příčné síly na pneu směřují. Monako je náročné na brzdy, které přenáší na pneumatiky teplo, které přispívá k zatěžování jejich konstrukce. Například v nájezdu do zatáčky Sainte Dévote vozy na 100 metrech zpomalí o 160km/h. Spoustu práce mají pneumatiky také v sekci u bazénu, kde se jezdí přes obrubníky rychlostí vyšší než 200km/h. Příčné síly tu dosahují až 3.65G.

Počasí. Teploty trati a vzduchu ovlivňují zahřívání a chování pneumatik.

Zkušenosti z minulých let. Starší data podporují rozhodnutí Pirelli setrvat u měkké a superměkké směsi. V minulosti závod na úzkém městském monackém okruhu rozhodovaly především strategie. 

Stejně jako v posledních dvou letech se i v letošní Velké ceně Monaka bude používat měkká směs P Zero Žlutá společně se superměkkými sadami P Zero Červená. Jedná se o dvě nejměkčí směsi z produkce Pirelli. Monako je nejpomalejší a nejklikatější okruh v kalendáři. Předjíždění je tu extrémně komplikované, a tak bude nesmírně důležité tu rychle zahřát pneumatiky, aby měly optimální mechanickou přilnavost.

Opotřebení a degradace pneumatik je rovněž nejnižší v roce. Znamená to, že normou by měly být dvě zastávky v boxech. Na rozdíl od ostatních velkých cen se v Monaku tréninky odehrají již ve čtvrtek. Má to výrazný vliv na vývoj vlastností povrchu, jelikož v části závodního víkendu na trati bude veden i normální provoz. Historie Monaka pamatuje i deštivé závody, a tak budou přechodné pneu Cinturato Zelená a mokré pneumatiky Cinturato Modrá samozřejmě rovněž k dispozici. 

F1

Přidat komentář

dvě plus dvě

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.