V Drnovicích při ME vyhrávaly i české posádky

Druhý závod Mistrovství Evropy v truck trialu se jel  v Drnovicích u Lysic. Do zdolávání náročných terénů v pískovně firmy SEDOS se pustilo 22 převážně dvoučlenných posádek z různých koutů Evropy. Nechyběly ani domácí posádky, kterým se navíc povedlo vybojovat  evropské  body a hned několik medailí, především pak dvě zlaté.

Závod se jel jako druhý díl ME v trucktrialu, přičemž do zdejších terénů  nejlepší evropští vyznavači této disciplíny zavítali premiérově před rokem. Akci přálo i počasí, i když velmi náročné terény s prudkými  písečnými výjezdy a sjezdy ještě  více ztížil noční liják ze soboty na neděli. Tratě, původně postavené na "suchý závod", byly hlavně po ránu jen obtížně sjízdné.  Nakonec se ale terén rozjezdil a vyschnul, takže v neděli odpoledne již byly celkem ideální podmínky.

trucktrial

2 x zlato, 2 x bronz

Hned dvě české posádky pak svůj start v domácím závodu pozlatily. Výborně se zadařilo Václavovi Kabourkovi, který zvítězil ve své kategorii, v níž navíc bronzový stupínek získal další našinec a posádka z plakátu, Bohumil Čáp s Avií.

Zajímavostí je, že oba zmínění medailisté při závodu vystřihli také kotrmelec, v obou případech ale bez  vážnějších následků. Kabourek hned v sobotu dopoledne, Čáp potom v neděli. Oba pak letos jedou s novými spolujezdci, konkrétně  jsou  to Tomáš Vybíhal a Kateřina Ventluková.“Nebyla  to pro mne premiérová bouda. Tu jsme  totiž dali už na prvním závodu  ve Francii a tam to bylo velké,“ zmínila Katka.

"My jsme dali v neděli pěknou boudu, ale přesto jsme vydřeli bronz a jsme spokojeni. Závody hodnotím velice dobře, terény byly brutus a zase mám hodně práce na autě.," zhodnotil bronzový víkend Bohouš Čáp.

Další zlato v další kategorii  pak pro  české barvy vybojoval Broňa Ševčík s Pragou V3S a jeho tým. Bronz v prototypech přidal Libor Kopeček se svým  Edwardem, přestože hned v sobotní první sekci po skvělém úvodu a zcela bezproblémovém projetí některých úseků, kde jeho soupeři bezradně skončili, nakonec skončil „viset na břiše“ a připsal si tak spoustu trestných bodů  za nedokončení sekce.

Spokojeností ale  po závodu zářil především jezdec Pragy V3S : "Nejdříve jsme byli druzí, ale v neděli ráno jsme se dostali na první místo a to se nám podařilo udržet až do konce, takže jsme první. Jsem velice spokojený jak s umístěním ,tak hlavně s autem, které teď jezdí úplně úžasně. Takže investice do turba a do celkové repase auta se nám vyplatila. Musím poděkovat sponzorům a taky našim fanouškům, kterým se naše výkony v sekcích snad líbily !," zhodnotil  pozlacený víkend Broňa Ševčík, pro něhož se jednalo o jednorázový evropský start. Což je možná  vzhledem k takovému úspěchu škoda.

trucktrial

Zato Václav Kabourek se  letos  rozhodl startovat v celém šampionátu. A zatím se mu parádně daří. Oba letošní evropské závody vyhrál.  "Sekce byly lehčí, ale některé těžké až nebezpečné. Začátek dobrý až na pád před obědem." Komentoval víkend  Kabourek . V Drnovicích pak nakonec dokázal vyhrát, přestože hned v sobotu předvedl divákům zmíněný kotrmelec, ale jednalo se o pád do měkkého písku, což  je právě výhoda pískovny třeba proti kamenolomu. A vyprávět by o tom mohl třeba  Čáp, který ve Francii svoji Avii hodně poničil..

"V neděli ráno po nočním silném dešti to byla loterie, ale potom v pohodě až do poslední sekce, kdy se rozhodovalo a my jsme začínali jako první. Ale zvládli jsme to. Můj nový spolujezdec je bezproblémový, po dvou závodech jsme si na sebe zvykli a už mě začíná i krotit, abych zbytečně neriskoval," zmínil se ještě na adresu nového spolujezdce Tomáše Vybíhala Václav Kabourek

Z českého hlediska jsou tedy tyto výsledky v konkurenci více než dvou desíítek zkušených posádek z Evropy potěšitelné. Dvě zlaté a dvě bronzové medaile, to je jistě slušná bilance domácích posádek.

trucktrial

Trucktrial v médiích

Přesto trucktrial bohužel není právě sportem, který by měl své pevné místo v médiích, ať již se jedná o noviny, či třeba televize. Vyjímkou je ovšem internetový i televizní MotorMIX, jeden mediálních partnerů akce. V galerii webu fandové najdou  mnoho fotografií z tohoto závodu a v televizním  MotorMIXu pak rovněž tento závod nebude chybět. A ani  některé z řady karambolů, které  přinesl. Více na adrese :http://www.motormix.cz/tv-motormix, kde je pořad také zdarma k dispozici ke stažení. Jinak  jej ale lze vidět na satelitu Astra i  na kabelovce UPC a dalších kabelovkách v různých regionech republiky.

Tomeček vzpomínal na trucktrialové začátky.

Na akci se objevil také jezdec, který s trucktrialem  před mnoha lety začínal, i když nyní je fanouškům znám především jako mnohonásobný účastník Dakaru i dalších pouštních soutěží. "Bylo to dobrý, zavzpomínal jsem.. Už je to dvacet let - s trialem jsem začínal v 1992, pak jsme jeli i v následujících letech 93 a 94. Díky za pozvání, bylo to bezva," říkalTomáš Tomeček, zkušený český Dakarák a několikanásobný vítěz Afrika Eco Race, ktery do Drnovic přijel i se svoji dakarskou Tatrou 815. S trucktrialem začínal mimochodem s Tatrou 805, takzvanou "Kačenou". Až později začal jezdit Dakar. V Drnovicích  pak rozdal spousty autogramů.

Pro diváky, kterých přišlo opět velké množství, byl připraven i  doprovodný program a mezi největší atrakce jistě patřily třeba několikaminutové lety vrtulníkem nad závodištěm i  okolím, o které byl slušný zájem.

trucktrial

Další bitvy – i oslavy jubilea :

Již o tomto víkendu se pak závodí o další body a to nedaleko Limbergu v Rakousku. Evropský šampionát se tak dostane  do své poloviny. Při pátém závodě v německém Craislheimu je mimochodem naplánovaná oslava trucktrialového jubilea. Evropskému trucktrialu je totiž již 25. let.

Na dohled Drnovic se ale brzy pojede trucktrial opět, což jistě ocení diváci, kterým se závod líbil. O víkendu 16. a 17. srpna 2014 se totiž  pojede závod v rámci českého šampionátu  v trucktrialu rovněž v pískovně, ale firmy Kora v nedalekém Kunštátu. Také zde  jsou zajímavé a náročné terény. V Drnovicích se pak na podzim pojede ještě závod v rámci seriálu  Offroadmarathonů, při němž zde budou k vidění motocyklisté, čtyřkolkáři, děti a na závěr posádky  terénních automobilů.

Pavel Jelínek - Mediaservis

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting