V desáté etapě Dakaru Prokop na výborném devátém místě

Ve včerejší královské etapě jihoamerického Dakaru se česko-rakouská posádka Prokop / Minor umístila na vynikajícím devátém místě a v celkovém pořadí kategorie automobilů si polepšila o jednu příčku na místo třinácté. Od nejlepší desítky je nyní dělí pouhých patnáct minut, nicméně letošní Dakar se blíží ke svému konci, když má na programu dnešní 759 kilometrů dlouhou etapu a závěrečný sobotní sprint o délce 39 km.

Nástrahy čtvrteční náročné etapy nám bezprostředně v cíli popsal Martin Prokop: „Dneska to byla jednoznačně nejtěžší etapa s naprosto likvidačním terén po většině ze svých 450 km. Jsem fyzicky na dně. I Shrek je slušně dobitej, ale zvládl to na jedničku.

Martin Prokop

Začali jsme hned dramaticky, když jsme v řečišti dojeli Naniho Romu, který nás nechtěl pustit ani po několika signálech a i když jsem se držel v terénu 5 metrů za ním tak nás zcela ignoroval. Pak to začalo být rychlejší a v prachu za ním jsme riskovali, že něco trefíme, takže jsem radši zpomalil a udělal jsem si odstup, abych něco viděl. Bohužel se mi do té díry nacpal Al Quassimi a tak to bylo vše nanovo. Všichni tři jsme pak zabloudili do slepého kaňonu, kde jsme se museli otočit a když jsme našli cestu ven tak začal další očistec ve formě extrémně rozbité trati. Byl to úplný nesmysl. Tenhle horor končil 6 kilometrů dlouhým trialem, který se jel pouze na kurz, skrz křoví, kameny a díry na celé auto. Orientace nulová a stopy taky žádné. Waypoint jsme nenašli, ale nechtěli jsme další hodinu penalizace, takže nastalo hledání a bloudění…. Po dlouhé době jsme ho našli a mohli jsme pokračovat. Druhá část po neutralizačním úseku byla sice rychlejší ale úplně likvidační pro naše těla a auto. Nekonečné série kopanců a děr. Auto je pořádně dobité, ale je vidět, že toho přežije neskutečně hodně a dokáže jet svižně v každém terénu! No a mě bolí úplně všechno. Mechanici si střihnou několikátou noční v kuse a já se zkusím konečně vyspat.“

Průběžné pořadí Rally Dakar 2017 kategorie automobilů po 10. etapě:
1. S. PETERHANSEL (FRA) PEUGEOT 24:58:43
2. S. LOEB (FRA) PEUGEOT +0:05:50
3. C. DESPRES (FRA) PEUGEOT +0:25:40
4. N. ROMA (ESP) TOYOTA +1:00:55
5. G. DE VILLIERS (ZAF) TOYOTA +1:42:54
6. O. TERRANOVA (ARG) MINI +1:45:21
7. B. GARAFULIC (CHL) MINI +3:26:34
8. J. PRZYGONSKI (POL) MINI +3:53:40
9. R. DUMAS (FRA) PEUGEOT +3:57:43
10. SK. AL QASSIMI (ARE) PEUGEOT +4:24:17
........
13. M. PROKOP (CZE) / I. MINOR (AUT) FORD +4:39:47

Další plánovaná etapa:
pátek 13. 1.
Stage 11
Celkem 759 km, měřený úsek 292 km

TZ a foto: Martin Prokop Official Media

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.