V depu mi dali cizí přilbu, pak přišel defekt a už se to vezlo, řekl Vabroušek k 13. místu na ironmanu v Africe

Petr Vabroušek skončil o víkendu na ironmanu v Jihoafrické republice v Port Elizabeth na 13. místě a byl poměrně zklamaný. Mluvil dokonce o nejhorším výsledku za posledních několik let. Zároveň ale prozradil, že štěstí mu v tomto závodě zkrátka nepřálo. Pochválil však výkon slovenského kamaráda Karola Džalaje (9. místo) a vyzdvihl i parádní třetí místo Češky žijící v JAR Lucie Reed-Zelenkové.

Petře, na ironmanu v JAR jste chtěl bojovat o TOP 10, nakonec jste bral 13. místo. Jak to hodnotíte?
Asi nejhorší výsledek za posledních několik let. Ale to se stává a nesu to statečně.

Co se stalo? Jak se pro vás závod vyvíjel?
Plavání začalo skvěle, po první bojce jsem zůstal sám a počkal si na skupinu, kterou jsem viděl asi 20m za sebou. Byli v ní silní cyklisté, vše se vyvíjelo dobře. Bez problémů jsem v této skupině doplaval. V depu mi pořadatel bohužel podal špatnou tašku. Ve stanu jsem svlékl neopren, nasadil číslo, a když jsem vzal přilbu, zjistil jsem, že není moje. Byla to taška čísla 7, já jsem měl 6. Běžel jsem zpět ke stojanům, kde už svou tašku marně hledal soupeř s číslem 7. Než jsme si vše vyměnili, byla skupina i se silnými cyklisty pryč, a tak jsem na kolo vyrazil osamoceně, ale stále odhodlaně. Na konci prvního okruhu jsem ale dostal defekt, jehož výměna mi zabrala asi 10 minut. Příliš důkladně jsem totiž připevnil rezervu k sedlu (kombinace řemínku a lepicí pásky) a nemohl jsem to rozervat. Po opravě už mi došly především morální síly a závod jsem se rozhodl dokončit alespoň tréninkově. Bylo mi jasné, že na top 10 už to nebude. Držel jsem se kolem 20. pozice až do závěru maratonu, kde jsem zjistil, že mám před sebou skupinu vadnoucích soupeřů. Nebyl žádný problém zrychlit a v posledních 6km maratonu jsem se posunul o 7 míst na  13. příčku a získal slušných 560 bodů do Kona Pro rankingu.

Krize tedy asi žádná nebyla, co? Když nepočítáme tu morální. Sedělo vám počasí a tratě?
Přesně tak, žádná fyzická krize nebyla. Cítil jsem se skvěle. Počasí bylo taky optimální. Vítr skoro nefoukal, horko na běhu bylo snesitelné. Po povedeném plavání jsem se těšil na skvělý závod, ale bohužel to tentokrát neměl být můj den.

Váš kamarád Karol Džalaj ze Slovenska byl devátý. Dobíral si vás? Proběhlo třeba před nebo i po závodě nějaké hecování?
S Karolem jsme dobří kamarádi, často spolu na závody cestujeme a on ví, že mu to už dlouho přeju. Takže v pohodě a bez dobírání. Budu rád, když se mu podaří současné postavení v Kona Pro Rankingu (je 42.) udržet a poletíme spolu i na Havaj.