V Chorvatsku je rozhodnuto

23. Česká námořní rallye aneb Mistrovství ČR One-Design 

Od 13. do 18. října se v Chorvatsku uskutečnil již 23. ročník České námořní rallye. Závod se již po čtrnácté jel jako Mistrovství ČR One-Design. Startovní listina byla nabitá úspěšnými reprezentanty, účastníky olympijských her i mnohonásobnými mistry ČR a Evropy. Závodily i dvě čistě ženské posádky.

Celkem bylo na startu v marině Hramina na ostrově Murter 29 lodí, na kterých se závodu zúčastnilo 207 jachtařů. První dvě rozjížďky se odjely v neděli 13. 10. za větu 6–8 uzlů. Nejlépe se v nich vedlo obhájci loňského prvenství. Brněnský tým HYVECO zvítězil v obou rozjížďkách ve třídě First 35 naprosto suverénně způsobem start – cíl. Ve třídě Elan 350 se v první rozjížďce dostal ve druhém kole do čela tým ART4PROMOTION SLIM SAILING Stanislava Jelínka s Ondřejem Vachelem za kormidlem a vyhrál i druhou rozjížďku. 

V pondělí se podařilo odjet jednu navigační rozjížďku a jeden karusel. Nejprve se na vítr dlouho čekalo, pak se ustálil mezi 8 a 12 uzly a vydržel až do večera. V navigační rozjížďce dobře odstartoval tým GIULIA Jana Hirnšala, první točil návětrnou bóji a vedení udržel i po projetí kolem ostrůvku Maslinjak. V té chvíli se již na něj dotahoval RODOP Martina Kulíka a dostal se do vedení. Ale během dlouhé stoupačky na další otočný bod prokázal tým HYVECO pod vedením Martina Pospíšila svoji skvělou formu, dostal se do čela a vedení udržel až do cíle. Další rozjížďka se startovala až těsně před setměním. Zvítězil v ní tým SHARKONADO Dana Audyho, který se tak dostal na druhé místo celkového pořadí. Ve třídě Elan 350 se první navigační rozjížďka nejvíce povedla týmu CLEVERLANCE Víta Červinky, který si připsal první vítězství, a ve čtvrté rozjížďce si nejlépe vedl tým GEN Sedlčany.

Úterý bylo krásným jachtařským dnem s větrem kolem 12 uzlů, kdy se odjely všechny tři naplánované rozjížďky. Nejprve to byly dva krátké karusely a po nich kolem 20 mil dlouhá navigační etapa. Do skvělé formy se MORGAN SAILING TEAM Karla Taschnera, když vyhrál všechny tři rozjížďky a na pouhé dva body se přiblížil k průběžně vedoucímu HYVECU. Ve třídě Elan 350 byl v průběžném pořadí na čele tým ART4PROMOTION SLIM SAILING.

Ve středu se po ranní bouřce podařilo sice jednu rozjížďku odstartovat, ale pro nedostatek větru musela být následně zrušena. Ani ve čtvrtek nebyly podmínky o mnoho lepší. Navigační rozjížďku se odstartovat nepodařilo, ale nakonec se odjel alespoň jeden regulérní karusel. Chyba na startu vyřadila ze souboje o vítězství vedoucí tým HYVECO a toho využil MORGAN SAILING TEAM, který si připsal čtvrté vítězství v řadě a posunul se do čela o jeden bod před HYVECO. Ve třídě Elan 350 se pořadí na čele neměnilo. 

Ani v pátek to s větrem nevypadalo dobře. V půl druhé sice vítr postupně vyšplhal až na 6,2 uzlu. Byl postaven start, hozeny bóje a … Jenže vítr začal pomalu zase slábnout. Plachty na závodních lodích šly zase pomalu dolů, napětí polevilo. Je konec, dobojováno. Úderem třetí hodiny byl republikový šampionát ukončen. MORGAN SAILING TEAM zvítězil o bod před týmem HYVECO, třetí místo patří týmu RODOP.  Mezi Elany je vítězem tým ART4PROMOTION SLIM SAILING, druhé místo patří CLEVERLANCE a bronz si odváží GEN SEDLČANY. 

Text a foto: PR Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.