V Česku fungují motokárové šampionáty pro nadšence. Kolik taková sranda stojí?

Motorsport bývá považován za jeden z nejdražších možných koníčků, někdo dokonce říká, že je sportem výhradně pro bohaté. Pokud jste však milovníci benzinu, rádi překonáváte vlastní hranice a v neposlední řadě máte závodního ducha, po republice fungují motokárové amatérské šampionáty, za které možná neutropíte tolik peněz, kolik byste čekali. V jednom takovém šampionátu závodí i zakladatel webu Svět Formule Josef Viták, se kterým jsme si o jeho největším koníčku popovídali.

Zdroj dynamické sekce: » rozhovor - Josef Viták (Fotogalerie)

Letos ses přihlásil do šampionátu Kartrace. Můžeš nám popsat, jaký je formát soutěže?

Šampionát Kartrace je především týmová soutěž. Každý tým musí mít tři jezdce a na stupních vítězů stojí tři nejrychlejší týmy v každém závodě. Samozřejmě, jezdci jsou hodnoceni i jednotlivě v poháru jezdců, ale hlavní význam má týmová soutěž.

Jaký má šampionát historii?

Historie sahá do roku 2004, kdy tento šampionát vznikl, takže už letos odstartuje dvacátá sezona.

Kolik musí jeden tým za sezonu zaplatit?

Každý jezdec si hradí účast sám. Letos se cena trochu zvýšila a platí se 2000 korun každý měsíc po celý rok. Všichni jezdci se automaticky stanou součástí sdružení Kartrace, která tyto závody pořádá. Společnost má svoje stanovy a volí si vedení. Platby jsou vlastně příspěvky našemu spolku.

Jak jste se s týmem dali dohromady?

S klukama se známe už několik let, protože jsme proti sobě závodili v sérii Sodi World Series. Loni jsem začal přemýšlet, že by bylo fajn se zúčastnit klasického šampionátu, protože SWS tam můžu odjet závodů, kolik chci, ale počítá se pouze deset nejlepší, z nich se potom sestavuje republikové i světové pořadí. Proto jsem oslovil Pepu Holého, se kterým společně jezdíme po různých závodech, a Štěpána Kroutila, kterého jsme potkávali hlavně v Brně Modřicích. Domluvili jsme se na názvu Angry Birds. Každý bude mít svého ptáka na hledí přilby, já červeného, Pepa žlutého a Štěpán černého.

Tým Angry Birds

Jak probíhá tvůj trénínk?

Letos chceme jako trénink odjet několik závodů SWS, hlavně v Brně a v Praze Kartplanet, protože na těch samých okruzích pojedeme i v seriálu Kartrace. Také máme v plánu dopředu trénovat na ostatních okruzích, kde se pojedou závody šampionátu, např. Třinec, Cheb, Písek a nebo slovenský okruh Dlhá.

Trénujete i společně s týmem?

Zatím to vypadá, že budeme trénovat společně s Pepou, který je z Kolína, ale se Štěpánem, který bydlí u Brna to vyjde zřejmě výjimečně.

Kolik vás letos čeká závodů?

Mělo by to být devět závodů, každý na jiné trati. Prozatím máme 25.3. Praha Kartplanet, 6.5. Slovensko Dlhá, 7.5. Brno Modřice, 8.6. Vysoké mýto, ale to je prozatím s otazníkem.

Jaké tratě patří mezi tvoje nejoblíbenější?

Za mě nejlepší trať je v Třinci, Praha Kartplanet, kde jsem skoro jako doma a úplně stejně to mám s tratí v Modřicích. V Brně se mi líbí hlavně proto, že tam se o káry dobře starají a jsou hodně vyrovnané.

Jaké cíle máte pro premiérovou sezonu?

Chceme si užít každý závod a hlavně se těšíme na nové tratě. A samozřejmě umístit se co nejlépe to půjde.

Text: Michal Hylán 
Foto: archiv Josefa Vitáka

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.